خانه / خدمات مدیریتی / فرهنگ اصطلاحات / معانی واژه ها و اصطلاحات بازرگانی و بازاریابی

معانی واژه ها و اصطلاحات بازرگانی و بازاریابی

معانی واژه ها و اصطلاحات بازرگانی و بازاریابی

فرهنگ لغت / دیکشنری مدیریت و بازاریابی

عبارت

معنی

شرح عبارت

A. D. Little Business Profile Matrix ماتریس  ADL به واژه ‌های business portfolio models و product مراجعه کنید.
A.S.E.A.N. انجمن ملل آسیای جنوب‌شرقی به واژه ‌ی Association of South East Asian Nations مراجعه کنید.
A/B Testing تست A/B یک روش برای تست دو نسخه متفاوت از یک طرح است. یک گروه با نسخه‌ی A و یک گروه با نسخه B کار می‌کنند. نسخه A یک طرح معمولی و B نسخه رقیب است. بررسی نتایج و مقایسه آن‌ها نشان می‌دهد که کدام طرح مناسب‌تر و بهینه‌تر است.
abandonment رها، ترک پایان یا رها کردن یک محصول که در انتهای چرخه حیات آن محصول اتفاق می‌افتد.
abandonment rate نرخ رها کردن تعداد سبدهای خرید رها شده نسبت به معاملات به پایان رسیده است.
ABC ABC به واژه ‌ی Audit Bureau of Circulations مراجعه کنید.
ABC analysis تجزیه و تحلیل ABC منظور از این عمل کنترل اقلام موجودی بر حسب اهمیت آن‌ها است. این اقلام سه دسته هستند به نام‌های A,B,C که اقلام A بالاترین و اقلام C پائین‌ترین درصد استفاده و ارزش را دارند.
ABC inventory classification طبقه‌بندی ABC برای اقلام موجودی یک طرح طبقه‌بندی اقلام موجودی برای پیاده‌سازی استراتژی‌های مدیریت است. مدل طبقه‌بندی ABC را می‌توان در دو دسته کلی از هم تفکیک نمود.
About.com About.com About.com یک راهنما براساس اطلاعات پورتال است.
above the fold نمایش برجسته آن بخش از صفحه وب که بدون اسکرول قابل نمایش است. طراحان وب معمولا توصیه می‌کنند که اطلاعات مهم در آن‌جا نمایش داده شود.
above-the-line cost هزینه‌های بالاسری هرگونه هزینه‌ی درگیر در فرآیند تبلیغات که به طور خاص در بودجه ذکر می‌شود.
absolute advantage مزیت مطلق برتری یک کشور در تولید مقدار بیشتر یک محصول نسبت به سایر رقبا.
Absolute URL’s Link url مطلق استفاده از آدرس کامل مسیر مثل http://www.domain.com/page1. htm.
accelerated development توسعه سریع فرآیند تسریع بخشیدن به توسعه محصول جدید.
accelerated development stage مراحل توسعه سریع به واژه ‌ی retail life cycle مراجعه کنید.
accelerated purchase خرید سریع یکی از اهداف ارتقا فروش بدست‌آوردن سریع مصرف‌کنندگان است.
acceptable price range محدوده مناسب قیمت شامل محدوده مناسب قیمت‌هایی است که خریداران مایل به پرداخت آن برای یک کالا هستند.
acceptance operator مقبولیت اپراتور به واژه ‌ی linear learning model مراجعه کنید.
accessories لوازم تزئینی موارد مرتبط با پوشاک که در فروشگاه‌ها ارائه می‌شود از جمله دستکش، کیف‌های دستی، جواهرات، دستمال‌گردن و غیره.
accessory equipment تجهیزات و لوازم جانبی تجهیزات قابل حمل کارخانه‌ها و ابزارهایی که در فرآیند تولید استفاده می‌شود و آن‌ها معمولا ارزان‌قیمت، کم‌عمر و نسبتا استاندارد هستند به عنوان مثال کامیون بالابر، ماشین تحریر و غیره.
accidental sample نمونه تصادفی به واژه ‌ی convenience sample مراجعه کنید.
accommodation desk سرویس‌های اقامتی ارائه خدمات به مشتری در یک فروشگاه بزرگ- چیزهایی از قبیل اجاره پارکینگ، سرویس‌های اقامتی، کارت هدیه و غیره.
account حساب یک مشتری، معمولا یک نهاد و یا سازمانی که محصولات یا خدمات شرکت را می‌خرد.
account classification طبقه‌بندی حساب طبقه‌بندی مشتریان به گروه‌های مختلف براساس معیارهایی مثل فروش بالقوه برای توسعه فروش.
account executive متصدی رسیدگی به حساب مشتریان کسی که مسئول تماس با مشتریان یک سازمان خاص است و مسئول رابطه‌ی کلی با شرکت خود و چند حساب عمده است.
account group گروه حساب اعضای بخش‌های مختلف آژانس‌ تبلیغات کاربردی (مانند مدیر حساب، برنامه‌ریز رسانه‌ها، تحقیقات وغیره)
account opener باز کردن حساب باز کردن یک حساب کاربری جدید در موسسات و فروشگاه‌های مالی.
account representative نماینده حساب کاربری به واژه ‌ی account executive مراجعه کنید.
account specialist متخصص حساب کاربری به واژه ‌ی sales organization specialized by account مراجعه کنید.
acculturation فرهنگ‌پذیری 1- به معنی یادگیری رفتار و آداب و رسوم فرهنگ‌های دیگر توسط فرد می‌باشد. 2- فرآیند یادگیری، درک و انطباق هنجارها، ارزش‌ها و سبک زندگی از فرهنگ‌های دیگر توسط گروهی از افراد.
accumulation تراکم یک فرآیند مرتب‌سازی است که تعدادی منبع مشابه را در یک منبع همگن عرضه می‌کند، ازدیاد مقدار، برهم افزودن سرمایه‌ها، وجوه، بهره‌ها ونظایر آن.
ACM دستگاه پرداخت خودکار به واژه ‎ی automatic checkout machine مراجعه کنید.
acquisition اکتساب، خرید خریدهای یک شرکت یا دارایی‌های آن، معامله‌ای که از طریق آن یک واحد اقتصادی کنترل واحد اقتصادی دیگر را به‌دست می‌آورد.
Acquisition Strategy استراتژی اکتسابی پیدا کردن دسته‌ای از مشتریان فعال و آماده خرید در بازار، تلاش برای هدایت مشتریان به یک وب‌سایت، پاسخ به سوالات آن‌ها و به انجام رساندن فروش.
acquisition value ارزش اکتسابی ادراکات خریداران از ارزش نسبی یک محصول یا خدمت به آن‌ها.
action عمل به واژه ‌های AIDA ،attitude ،behavior و hierarchy of effects model مراجعه کنید.
action program برنامه‌ی اجرایی به واژه ‌ی implementation مراجعه کنید.
activation (1) فعال‌سازی فرآیند اتوماتیکی است که توسط آن دانش و معانی از حافظه بازیابی شده و توسط فرآیندهای شناختی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
activation (2) فعال‌سازی توسط IEG به عنوان فعالیت‌های بازاریابی یک شرکت تعریف شده است.
active listening شنیدن فعال یک روش شنیدن است که برای دریافت فعال اطلاعات و پردازش آن‌ها تلاش می‌کند.
activities, interests, and opinions (AIO) فعالیت‌ها، علایق، عقاید بررسی یک سری متغیرهای روانشناسی شامل منافع و اعتقادات مصرف‌کنندگان.
activity based costing هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت یک سیستم حسابداری است برای تخصیص دقیق منابع مستقیم و غیرمستقیم یک سازمان بر مبنای میزان مصرف آنها در فعالیت‌های صورت‌گرفته.
advertising penetration نفوذ‌تبلیغاتی درصدی از بازار هدف است که بخش قابل توجهی از پیام های تبلیغاتی منتقل شده توسط یک کمپین تبلیغ را دارا می‌باشد.
advertising specialties تخصص تبلیغات تخصص تبلیغات.
advertising strategy استراتژی تبلیغاتی استراتژی تبلیغاتی از استراتژی کلان سازمانی و یا استراتژی بازاریابی نشات می‌گیرد، وبیانیه‌ای آماده شده توسط تبلیغ‌کننده (اغلب در ارتباط با یک آژانس تبلیغاتی) می‌باشد.
advertising substantiation اثبات تبلیغاتی قواعد کمیسیون فدرال تجاری (FTC) که شرکت را موظف می‌کند اگر چالشی در استفاده‌ی شرکت از امنیت، اجرا، اثر، کیفیت یا ادعای رقابتی قیمت وجود داشته باشد شرکت موظف است اسنادی را ارائه دهد.
advertising theme تم‌های تبلیغاتی به واژه ‌ی advertising idea مراجعه کنید.
advertising wearout عدم اثربخشی تبلیغات هنگامی که تبلیغات محیطی و محاطی یک برند اثر خود را بر سنجش و تاثیرپذیری مخاطب از دست بدهد.
advertising, regulation of مقررات و تبلیغات تحت قواعد کمیسیون فدرال تجاری (ftc) اعمال و اقدامات ناعادلانه و یا فریبنده (که ممکن است شامل تبلیغات باشد) ممنوع است.
Advisor راهنما مدل توصیفی توضیح سطوح هزینه‌های ارتباطات بازاریابی برای محصولات صنعتی می‌باشد، 2متغیر مهم در این مدل اندازه بازار محصول و تعداد مشتریان بالقوه می‌باشد.
advisory authority مرجع مشاوره به واژه ‌ی staff authority مراجعه کنید.
advocacy advertising تبلیغات حمایتی تبلیغاتی است که در برابر موضوعی موضع گرفته و یا از دیدگاه خاصی طرفداری می‌کند.
affect اثر احساسات یک شخص نسبت به یک شی مانند یک نام تجاری، تبلیغات، فروشنده، و غیره، در تلاش برای درک و پیش بینی رفتار مصرف کننده است.
affective conflict درگیری‌های عاطفی حالت جنگ زمانی که یکی از اعضای کانال احساس استرس، خستگی، تنش، و یا خصومت با یک عضو دیگر دارد.
affiliate وابسته به واژه ‌ی affiliate marketing مراجعه کنید.
affiliate fraud تقلب تاکتیک نادرست در بازاریابی وابسته که برای تولید درآمد نامشروع استفاده می شود. به عنوان مثال،برنامه های تبلیغاتی پرداخت به ازای هر کلیک.
affiliate marketing بازاریابی وابسته نوعی از بازاریابیست که محصولات و خدمات دیگران را در قبال دریافت کمیسیون برای فروش یا ارئه خدمات در سایت، وبلاگ یا از طریق لینک های که در اختیار کاربران قرار داده می شود بصورت آنلاین به کاربران دیگر معرفی می‌کند.
affiliate merchant تجارت وابسته تبلیغات در روابط بازاریابی وابسته.
affiliate network شبکه‌های وابسته تعدادی از کسب و کارهائی که به ارائه خدمات پشتیبانی برنامه های بازاریابی وابسته می‌پردازند. این خدمات می تواند شامل کمیسیون های ردیابی و فعالیت، بازاریابی و پشتیبانی فروش، و یا سایر خدمات باشد.
affiliated buying خریدهای مشارکتی به واژه ‌ی cooperative buying مراجعه کنید.
affiliated store فروشگاه وابسته یک فروشگاه که توسط فروشگاه دیگر کنترل می‌شود اما تحت یک نام جداگانه اداره می شود.
affinities نزدیکی قرارگرفتن خرده‌فروشی‌های مشابه و مکمل در مجاورت هم برای تسهیل در خرید، برای مثال در یک شهرستان فروشگاه‌های مبلمان در کنار هم قرار گیرند.
after sales support خدمات پس از فروش خدمات ارائه شده توسط شرکت سازنده محصولات پس از فروش آن‎‌ها برای ترویج حسن نیت، اطمینان از رضایت مشتری، و توسعه وفاداری مشتری می باشد.
after-market بازار‌بعد‌از‌خرید فروش آتی، پتانسیل تولید شده توسط صاحبان تجهیزات برای تعمیر و تعویض قطعات.
agency cost هزینه‌های سازمان کاهش ارزش دلار در رفاه اجتماعی به دلیل ماهیت ذاتی روابط آژانس با مدیریت.
agency of record (AOR) AOR یک آژانس تبلیغاتی که مسئولیت خرید رسانه‌های خاصی را به مشتری اختصاص داده است.
agency theory تئوری عاملیت نظریه‌ای است که به دنبال توضیح فعالیت های شرکت های بزرگ ناشی از درگیری های بین سهامداران و عوامل (مدیران) یک شرکت است. این دیدگاه در جستجوی راهکارهایی بود که اهداف مدیران و سازمان را در یک جهت هدایت کند و مدیر را از حالت کارگزار و عامل سازمان به خادم سازمان مبدل سازد.
agent عامل یک فرد که به عنوان نماینده یک شرکت یا یک فرد عمل می کند. 2. (تعریف خرده فروشی) یک واحد کسب و کار که به مذاکره خرید، فروش، و یا هر دو می‌پردازد.
agents and brokers عوامل و کارگزاران واسطه‌هایی که به صورت فعال برای خرید یا فروش محصولات برای مشتریانشان مذاکره می‌کنند.
aggregate data داده‌های تجمعی داده‌هایی که به یک واحد کوچک گرد می‌شوند برای نشان دادن خلاصه‌ای از داده‌ها.
aggregation تجمع مفهوم تقسیم بندی بازار است که در آن اکثر مصرف کنندگان به طور یکسان فرض می شود، تکیه بر توزیع انبوه، تبلیغات انبوه و قیمت کم است.
aging سالخوردگی در خرده فروشی، aging مدت زمانی است که کالا در انبار بوده است به عنوان مثال، تنباکو، مشروبات الکلی، پنیر.
agreement قرارداد به واژه ‌ی negotiation مراجعه کنید.
agricultural advertising تبلیغات‌کسب‌وکار به واژه ‌ی business to-business advertising مراجعه کنید.
AGVS سیستم‌های هوشمندحمل‌ونقل به واژه ‌ی automated guided vehicle system مراجعه کنید.
AHP فرآیند تحلیل سلسله مراتبی به واژه ‌ی analytic hierarchy process مراجعه کنید.
AI هوش‌مصنوعی به واژه ‌ی artificial intelligence مراجعه کنید.
AIDA فرایندAIDA مدل AIDA مراحل ابتدائی و پایه ای فروش را تشریح میکند که به صورت پیوسته در طول تاریخ کاربرد داشته اند . چهار حرف AIDA از ابتدای چهار کلمه : توجه . علاقه . اشتیاق و عمل (Attention , Interest , Desire , Act ) گرفته شده است که فرآیند منطقی تصمیم گیری برای خرید می باشد .
aided recall فراخوان کمک به واژه ‌ی recall test مراجعه کنید.
AIO AIO به واژه ‌های activities، interests، opinions مراجعه کنید.
Airline Deregulation Act (1978) قانون مقررات‌زدایی هواپیمایی 1978 این قانون به محیط رقابتی دستوری پایان داد و منجر به شکل‌گیری محیط رقابتی آزاد و وابسته به نیروهای بازار در صنعت هواپیمایی شد.
aisle table جدول راهرو جدولی در راهروی یک فروشگاه بزرگ که ویژگی‌های خاص تبلیغاتی را بیان می‌کند.
Ajax ای‌جکس مجموعه‌ای از استانداردها و فناوری‌های وب است که به کمک آن‌ها می‌توان برنامه‌های مبتنی بر وب تولید کرد که به آسانی با کاربران تعامل داشته باشند.
Alexa الکسااینترنت الکسااینترنت در ماه آوریل سال 1996 کار خود را آغاز کرده است، الکسا یک دیدگاه ناوبری وب است که هوشمند بوده و به طور مداوم با مشارکت کاربرانش رشد کرد.
Algorithm الگوریتم فرآیندی است که در آن موتور جستجو لیستی از نتایج را براساس یک واژه جستجو تولید می‌کند. موتورهای جستجو به طور منظم الگوریتم‌های خود را برای بهبود کیفیت نتایج جستجو تغییر می‌دهند.
alliance اتحاد،پیوستگی رابطه‌ی درازمدت و داوطلبانه که توسط تعهد بین دو یا چند شرکت به وجود می‌آید، در این تلاش به طور مشترک به دنبال اهداف خاص هستند. هدف از این پیوستگی همکاری برای ترکیب منابع شرکت‌های شرکت‌کننده به منظور بهبود کیفیت عملکرد هستند.
alliances اتحاد تجمع منابع مکمل دو شرکت در یک آرایش است، معمولا شامل فعالیت‌های هماهنگی ابتدایی در روند توسعه‌ی تکنولوژی‌های جدید می‌باشد.
allocation تخصیص یک فرآیند مرتب‌سازی است، شامل شکستن یک منبع همگن به تعداد زیادی منابع کوچکتر.
all-you-can-afford budgeting بودجه‌بندی هزینه رویکردی برای بودجه‌بندی تبلیغاتی. مقدار هزینه‌ای که بعد از همه‌ی هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری لازم برای تبلیغات صرف می‌شود.
alpha error خطای آلفا به واژه ‌ی Type I error مراجعه کنید.
alpha factor فاکتورآلفا به واژه ‌ی exponential smoothing مراجعه کنید.
ALT text متن جایگزین یک کد Html می‌باشد که در آن یک متن جایگزین یک عکس می‌شود.
Alta Vista موتورجستجوی آلتاویستا یک موتورجستجوی محبوب است، برای اولین بار متعلق به شرکت دیجیتال بود اما درحال حاضر به یاهو تعلق دارد.
alteration cost هزینه تغییرات هزینه خالص تغییر کالاها شامل هزینه‌ی نیروی‌کار، منابع و ….
alteration department بخش دگرگون‌ساز به واژه alteration room مراجعه کنید.
alteration room اتاق دگرگونی یک بخش است، به معنی تغییر کالاها براساس خواسته‌ی مشتریان.
ambush marketing بازاریابی کمین یک روش بازاریابی است که در آن برخی شرکت‌ها، بدون پرداخت هزینه برای یک رویداد بزرگ در حاشیه آن رویداد به یک عملیات تبلیغاتی دست می‌زنند.
American National Standards Institute موسسه استانداردهای ملی آمریکا به واژه ‌ی ANSI.X12 مراجعه کنید.
American Technology Preeminance Act (1992) قانون فناوری Preeminance آمریکا این قانون بیان می‌کند که برچسب بسته‌بندی کالاها باید در هر دو اینچ یا پوند و سیستم متریک بیان شود.
analog approach رویکردآنالوگ یکی از روش‌های تجزیه و تحلیل است که به 4 مرحله تقسیم می‌شود، 1-توصیف منطقه تجاری حال حاضر 2-طرح‌ریزی 3-تعریف مناطق تجاری 4-تطبیق ویژگی‌های فروشگاه‌ها در مناطق تجاری با فروشگاه‌های بالقوه به منظور برآورد فروش بالقوه.
analysis of selected cases آنالیز نمونه‌ها مطالعه‌ی نمونه‌های انتخاب‌شده از پدیده‌های موردعلاقه.
analysis of variance (ANOVA) تجزیه و تحلیل واریانس مجموعه‌ای از مدل‌های آماری است که به بررسی میانگین در گروه‌ها و توابع وابسته به آن‌ها می‌پردازد.
analytic hierarchy process (AHP) فرآیند واکاوی سلسله مراتبی واژه ‌ی AHP مخفف عبارت analytic hierarchy process می‌باشد، به معنی فرآیند واکاوی سلسله مراتبی است، هنگامی که عمل تصمیم‌گیری با چند گزینه رقیب و معیار تصمیم‌گیری روبرو باشد استفاده می‌گردد.
ANC بازار مشترک آندی بازار مشترک آندی.
anchor تکیه‎‌گاه قیمت مرجع یا محصول مرجع در مقایسه مصرف‌کنندگان.
anchor store فروشگاه مرکزی فروشگاهی است معروف و بزرگ که برای جذب مشتری در مراکز خرید بزرگ افتتاح می‌شود به این فروشگاه‌ها تسهیلات خاصی داده می‌شود.
anchor text متن‌لینک‌دار Anchor به اصطلاح ساده و عامیانه یعنی لنگرمتن و یا همان متن لینک‌دار، به متن قابل کلیک و قابل مشاهده اشاره می‌کند.
anchoring effect اثرتکیه‌گاهی زمانی که خریداران قیمت محصولات را با قیمت‌های مرجع مقایسه می‌کنند، درنتیجه این مقایسه اثر تکیه‌گاهی به وجود می‌آید، یک قیمت مانند یک تکیه‌گاه عمل می‌کند.
ancillary service خدمات جانبی خدمات ارائه شده توسط اپراتورهای معین، از جمله شامل طبقه‌بندی ذخیره‌سازی محصول قبل از تحویل، مارک و یا برچسب زدن محصول.
animated GIF انیمیشن‌های GIF فرمت تصاویر گرافیکی، این روش به طور معمول برای انتقال اطلاعات اضافی در یک فضای محدود استفاده می‌شود.
annual growth رشدسالانه درصد رشد سال به سال، رشد سال‌های قبل به عنوان پایه‌ای برای بیان درصد تغییر رشد سالانه می‌باشد.
ANOVA آنالیز واریانس به واژه ‌ی analysis of variance مراجعه کنید.
ANSI.X12 (American National Standards Institute) موسسه استانداردهای ملی آمریکا قالب عمومی مبادله‌ی الکترونیکی داده‌ها درشمال آمریکا است، که برای انتقال ارتباطات استفاده می‌شود.
anticipation پیش‌دستی کردن تخفیفی که در صورت پرداخت قبل از پایان‌دوره صورت می‌گیرد.
anticompetitive leasing arrangement لیزینگ ضدرقابتی اجاره‌نامه‌ای است که نوع و میزان رقابت را به یک منطقه‌ی تجاری خاص و یا یک مرکز خرید محصور می‌کند.
antidumping duties عوارض ضددامپینگ در نقض قوانین ضددامپینگ عوارض جریمه‌ای درنظر گرفته شده است، این عوارض به شکل هزینه‌های ویژه‌ای هستند.
antidumping laws قانون ضددامپینگ قوانین تصویب‌شده توسط دولت میزبان برای حفاظت تولیدات داخلی از دامپینگ.
Anti-Merger Act (1950) قوانین ضدادغام این قانون اصلاحیه‌ی قانون کلیتون است، که ترکیب و ادغام خرید دارائی‌ها و سهام را منع می‌کند.
antitrust laws قوانین ضدتراست این قوانین برای تشکیل تراست‌ها و نظارت بر آن‌ها وضع شده است.
AOG تحویل‌کالا به واژه ‌ی arrival of goods مراجعه کنید.
AOR AOR به واژه agency of record مراجعه کنید.
Apache آپاچی یک مجموعه متن‌باز است که در سیستم‌عامل‌های گوناگونی مانند ویندوز، لینوکس و … در دسترس است.
API رابط کاربردی برنامه‌نویسی API به معنای رابط کاربردی برنامه‌نویسی می‌باشد که واسطه‌ای است بین یک کتابخانه با برنامه‌هایی که از آن کتابخانه تقاضای سرویس می‌کنند.
Applet اپلت یک برنامه‌ی نوشته شده در جاوا است که امکان مشاهده‌ی انیمیشن‌های ساده بر روی صفحات‌وب را ممکن می‌سازد.
application service provider (ASP) ارائه‌دهنده خدمات برنامه‌های کاربردی این واژه برای توصیف شرکت‌هایی به کار می‌رود که به طور مداوم به شبکه‌ای از مشتریان نرم‌افزار و خدمات ارائه می‌کنند.
applied research and development تحقیقات کاربردی به واژه ‌ی research و development مراجعه کنید.
approach, sales رویکرد، فروش مرحله‌ی اولیه در فروش متقابل، هدف از این رویکرد افزایش امنیت می‌باشد.
approval sale فروش به شرط پسند قراردادی که به خریدار فرصت می‌دهدتا تصمیم خود را ظرف مدت معینی تغییر دهد.
approved vendor list وندور‌لیست به لیستی که شامل محصولات موردتائید کارفرما باشد گفته می‌شود.
apron الحاقیه فرم پیوست‌شده به فاکتور یا کپی سفارش خرید در فروشگاه‌های خرده‌فروشی.
APT نظریه قیمت‎‌گذاری آربیتراژ به واژه ‌ی arbitrage pricing theory مراجعه کنید.
AR متوسط درآمد به واژه ‌ی average revenue مراجعه کنید.
arbitrage آربیتراژ به معنای بهره‌گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است.
arbitrage pricing theory (APT) نظریه قیمت‌گذاری آربیتراژ مدل قیمت‌گذاری آربیتراژ یک تئوری برای تبیین رابطه تعادلی ریسک و بازده است که می‌تواند برای قیمت‌گذاری دارایی‌ها مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان یک مدل جایگزین برای مدل قیمت‌گذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ارائه شده است.
arcade shopping center پاساژ بازی یک منطقه خرید محصور شده با تعدادی فروشگاه.
area of dominant influence منطقه نفوذ منطقه جغرافیایی اطراف یک شهر است که ایستگاه‌های مستقر در آن سهم بیشتری نسبت به ایستگاه‌های نزدیک دیگر دارند.
area sampling نمونه‌گیری منطقه‌ای یکی از روش‌های نمونه‌گیری است که در آن ابتدا تعدادی شهر یا منطقه به طور تصادفی انتخاب می‌شوند و سپس از داخل شهرها یا مناطق منتخب، تعدادی نمونه تصادفی انتخاب می‌شود.
ARPA (Advanced Research Project Agency) موسسه پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته سازمانی تاسیس یافته در ایالت‌متحده و پیشرو توسعه در اینترنت می‌باشد.
arrival of goods (AOG) تحویل‌کالا منظور تحویل کالا است، اگر در مدت زمان مشخص شده پرداخت انجام گیرد از تخفیف برخوردار خواهند شد.
art هنر به واژه artwork مراجعه کنید.
art director کارگردان‌هنری یک فرد خوش‌ذائقه که در تجسم ایده‌های تبلیغاتی مهارت دارد.
artificial intelligence هوش‌مصنوعی منظور طراحی سیستم‌های کامپیوتری هوشمند می‌باشد که می‌توانند واکنش هایی مشابه با رفتارهای هوشمند انسانی از جمله یادگیری، توانایی کسب دانش، شیوه‌ی استدلالی و حل مشکلات را داشته باشند.
Arts Marketing بازاریابی هنر یک استراتژی تبلیغاتی است، به عبارت دیگر ایجاد ارتباط بین شرکت و هنرهای نمایشی (از جمله حمایت مالی از یک سری کنسرت، نمایشگاه، موزه و غیره)
artwork آثار‌هنری هر نوع تصویر (ازجمله عناصر طراحی، نقاشی و عکاسی) مورد‌استفاده در تولید آگهی‌های چاپی.
as is کالای آسیب‌دیده کالایی که برای فروش بدون توجه به بازپرداخت ارائه می‌شود و این محصول ممکن است کهنه، رنگ رفته و آسیب‌دیده باشد که قابل درک است.
ASAR سیستم ذخیره‌سازی و بازیابی اتوماتیک به ستون automated storage and retrieval equipment مراجعه کنید.
ASCII کداسکی کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات است.
Ask Jeeves موتورجستجوی Ask Jeeves یک فراموتور‌جستجو است که اجازه می‌دهد درخواست خود را به صورت یک سوال متنی توضیحی وارد کنید.
aspirational group گروه آرمانی یک گروه مرجع است که مصرف‌کننده می‌خواهد به آن‌ها بپیوندد.
ASPX ASPX مخفف Microsoft Active Server Page Framework می‌باشد.
assembler همگذار، اسمبلر خرید محصولات از مناطق تولیدکننده، همچنین به واژه commission buyer of farm products مراجعه کنید.
assertiveness جرات به ستون social styles matrix مراجعه کنید.
ASSESSOR ارزیاب پیش‌بینی سهم بازار از یک محصول جدید خریداری شده، مصاحبه با مشتریان بالقوه و درک علایق و اولویت‎‌های آنان.
assignment حواله، واگذاری منظور حواله، به معنی انتقال رسمی اموال می‌باشد.
Association of South East Asian Nations انجمن ملل آسیای جنوب شرقی این انجمن در سال 1967 برای سرعت بخشیدن به پیشرفت اقتصادی و افزایش ثبات در منطقه جنوب شرقی آسیا در تایلند تاسیس شد.
assorting مرتب‌سازی فرآیند دسته‌بندی محصولات برای استفاده در ارتباط با یکدیگر.
assortment دسته‌بندی یک نوع دسته‌بندی از کالاها که به مصرف‌کننده ارائه می‌گردد، مثلا در مورد پیراهن، قیمت، سبک، رنگ، طرح و مواد آن در نظر گرفته می‌شود که برای انتخاب در دسترس مصرف‌کننده است.
Astroturfing تشکیلات ساختگی تشکیلات عمومی ساختگی برای ایجاد همهمه، علاقه به محصول، خدمت و یا ایده.
ATM دستگاه خودپرداز به ستون automated teller machine مراجعه کنید.
atmosphere جو ویژگی های فیزیکی فروشگاه مانند معماری، طرح، صفحه نمایش، رنگ، نور، درجه حرارت، سر و صدا و…
atmospherics اطلاعات جو معماری فروشگاه، چیدمان، نورپردازی، ترکیب‌رنگ، دما، دسترسی، سر‌و‌صدا، طبقه‌بندی، قیمت، رویدادهای خاص و غیره، که به عنوان محرک و جذب توجه مصرف‎‌کننده عمل می‌کنند.
A-T-R آگاهی- آزمایش- تکرار به واژه awareness-trial-repeat مراجعه کنید.
attention توجه، دقت فرآیندی است که طی آن، مشتری اطلاعات محیط را برای تفسیر انتخاب می‌کند و همچنین نقطه‌ای است که مصرف‌کننده از محرک خاص در محیط آگاه می‌شود.
attitude نگرش مجموعه‌ای از عواطف و نیات رفتاری نسبت به یک شی یا ارزیابی کلی فرد از یک مفهوم می‌باشد.
attitude models مدل‌های رفتاری به واژه multiattribute attitude models مراجعه کنید.
attitude toward objects (A.) نگرش نسبت به اشیا ارزیابی کلی مصرف‌کنندگان ازیک شی مانند محصول یا فروشگاه.
attitude toward the ad (A.) نگرش نسبت به تبلیغات ارزیابی کلی مصرف‌کنندگان از تبلیغات است.
attracting nonusers of the product category جذب مصرف‌کنندگان جدید برای محصول به واژه market penetration strategy به معنی استراتژی نفوذ در بازار مراجعه کنید.
attracting users of competitive brands جذب مصرف کنندگان برندهای رقیب به واژه market penetration strategy به معنی استراتژی نفوذ در بازار مراجعه کنید.
attraction model مدل جاذبه به ستون Multiplicative Competitive Interaction model مراجعه کنید.
attributable costs هزینه‌های منتسب به ستون direct costs مراجعه کنید.
attribute ویژگی به ستون product attributes مراجعه کنید.
attribution theory نظریه اسناد این نظریه بیان می‌کند که چگونه آدمی تلاش می ورزد تا موجبات بروز رفتارهای مشهود فردی را بر اساس عوامل درونی یا بیرونی برای خود و دیگران بازشناسد. این نظریه عامل مهمی در ادراک رخدادهای اجتماعی و تعیین مسئولیت برای رفتار انسان ها به شمار می آید.
auction مزایده بازاری که در آن محصولات به بالاترین قیمت فروخته می‌شود.
auction company شرکت‌های مزایده شرکت‌هایی که از روش مزایده برای فروش کالا استفاده می‌کنند.
audimeter اودیومتر یک دستگاه مانیتورینگ الکترونیکی می‌باشد.
audio mention یادآوری لفظی یادآوری لفظی از یک اسپانسر در سایت، تلویزیون و یا رادیو.
Audit Bureau of Circulations (ABC) سازمان حسابرسی تیراژ یک سازمان مستقل می‌باشد، که آمار مربوط به تیراژ نشریات مختلف را اعلام می‌کند.
audited sales حسابرسی فروش یک روش اداری است که در پایان روز انجام می‌شود.
auditing حسابرسی بررسی صورت‌حساب حمل‌و‌نقل برای اطمینان از دقت و صحت صدور صورت‌حساب.
Auditor مامور رسیدگی شخص ثالثی است که درخواست بنرهای تبلیغاتی یا سیستم گزارش‌ آگهی‌های یک وب‌سایت را تائید می‌کند.
augmented product فرامحصول جنبه‌های تکمیلی اضافه شده به محصول فیزیکی از قبیل تصویر، گارانتی و سرویس‌های دیگر
authorization مجوز فرآیندی که طی آن کارت اعتباری خریدار تائید شده و فروش انجام می‌شود.
authorized dealer فروشنده مجاز فروشنده‌ای که دارای حق فروش محصولات یک تولیدکننده است.
automated guided vehicle system (AGVS) سیستم‌های هوشمند حمل‌و‌‌نقل یک سیستم حمل‌و‌نقل مواد است، که به طور خودکار عمل می‌کند و توسط یک سیستم کنترل لیزری و یا مغناطیسی روت شده و در مقصد قرار می‌گیرد.
automated storage and retrieval equipment (ASAR) سیستم ذخیره‌سازی و بازیابی اتوماتیک یک سیستم حمل‌و‌نقل که مواد را سریع‌تر، با امنیت بیشتر و کاراتر از روش‌های سنتی جابه‌جا ذخیره و بازیابی می‌کند.
automated teller machine (ATM) دستگاه خودپرداز یک دستگاه الکترونیکی است که به مشتریان این امکان را می‌دهد، با استفاده از کارت‌های ویژه به حساب بانکی خود دسترسی داشته باشند.
automatic checkout machine (ACM) دستگاه پرداخت خودکار یک سیستم که به موجب آن مشتریان این فرصت را دارند که با ورود کارت از فروشگاه خرید کنند.
Automatic Optimization بهینه‌سازی خودکار در این حالت موتورهای جستجو تبلیغات را با هدف کسب تبلیغات بیشتر نمایش می‌دهد.
automatic reorder سفارش مجدد اتوماتیک سفارش مجدد کالا جزء اصلی و از پیش‌تعیین‌شده می‌باشد. این سفارش می‌تواند به صورت دستی توسط کارمندان یا به طور اتوماتیک توسط کامپیوتر انجام شود.
automatic reordering system سیستم سفارش مجدد اتوماتیک به یکی از روش‌های کنترل موجودی انبار اطلاق می‌شود استفاده از این روش موجب می‌شود که همواره میزان معینی کالا در انبار موجود باشد.
automatic selling فروش اتوماتیک خرده‌فروشی کالا و خدمات از طریق دستگاه‌ها.
Automobile Information Disclosures Act (1958) قانون افشای اطلاعات خودرو این عمل مستلزم نمایش اطلاعات زیادی در مورد اتومبیل می‌باشد.
autonomic decision making تصمیم‌گیری خودکار یک الگوی تصمیم‌گیری در خانواده است که هر یک به صورت جداگانه تصمیم می‌گیرند.
Avatar آواتار آواتار به تصاویری گفته میشود که کاربران در اینترنت و به خصوص در مسنجر به عنوان نماد کاربری خود استفاده می‌کنند.
average cost per unit هزینه متوسط هر واحد هزینه کل، به عنوان مثال مجموع هزینه‌های ثابت و متغیر تقسیم بر تعداد واحد.
average fixed cost هزینه ثابت متوسط از تقسیم هزینه ثابت کل بر مقدار تولیدات هزینه ثابت متوسط حاصل می‌شود.
average frequency میانگین فرکانس به ستون فرکانس مراجعه کنید.
Average Page Depth متوسط عمق صفحه میانگین تعداد صفحات یک وب‌سایت که بازدیدکنندگان در یک بازدید مشاهده می‌کنند.
Average Response Value متوسط ارزش پاسخ میانگین درآمد حاصل از هر کلیک، محاسبه درآمد کل تقسیم بر تعداد کل کلیک‌ها.
average revenue درآمد متوسط متوسط درآمد حاصل از فروش یک واحد کالا.
average total cost هزینه متوسط کل از تقسیم هزینه کل بر مجموع تولیدات بدست می‌آید.
average variable cost متوسط هزینه متغیر با تقسیم تمام هزینه‌های متغیر بر مقدار تولیدات، هزینه متغیر متوسط بدست می‌آید.
average-cost pricing قیمت‌گذاری متوسط هزینه‌ها اضافه کردن عادلانه و معقول به میانگین هزینه‌ها‌ی یک محصول.
award جایزه به واژه contest مراجعه کنید.
aware stage مرحله‌ی آگاهی همواره مردم در مراحل متفاوتی از خرید یک محصول و یا خدمات خاص قرار می‌گیرد، که یکی از این مراحل، مرحله‌ی آگاهی است.
awareness آگاهی آگاهی عبارت است از هر‌گونه اطلاعات درباره محصول، نام تجاری و یک یا چند ویژگی مربوط به آن.
awareness-trial-repeat (A-T-R) آگاهی، آزمایش و تکرار ATR شامل سه مرحله‌ی کلیدی آگاهی، آزمایش و تکرار است، آگاهی عبارتست از هر‌گونه اطلاعات درباره محصول، نام تجاری و یک یا چند ویژگی مربوط به آن. آزمایش به معنی استفاده از آزمون می‌باشد و منظور از تکرار این است که آیا آزمایش به اندازه کافی موفق بود که شایستگی یک یا چند تکرار را داشته باشد.
عبارت معنی شرح عبارت
buying center مرکزخرید گروهی از افراد متشکل از تمام اعضای سازمان که به هیچ وجه در مراحل خاص تصمیم‌گیری درگیر نیستند.
buying committee کمیته‌خرید (تعریف صنعتی)‌گروهی که رسما به عنوان مسئول خرید کالا و خدمات منسوب شده است، (تعریف خرده‌فروشی) کمیته‌ای که مسئولیت قضاوت نهایی و تصمیم‌گیری در مورد افزودن یا حذف محصولات خرید را دارد.
buying criteria معیارهای خرید عوامل در نظرگرفته شده توسط خریداران در ارزیابی‌هایشان مانند اعتماد، کیفیت محصول، هزینه، ظرفیت، خدمات پس از فروش و…
buying decisions تصمیم‌گیری خرید خریدهای متفاوت یک خریدار در جریان خرید یک محصول برای برآوردن نیاز، سه تصمیم‌گیری خرید در نظر گرفته شده است: 1-تصمیم‌گیری محصول 2-تصمیم‌گیری برند 3-تصمیم‌گیری تامین‌کننده
buying functional expense هزینه‌های کاربردی خرید به واژه ‌ی functional expense classification مراجعه کنید.
Buying Funnel قیف‌خرید به نام‌های قیف‌خرید، چرخه‌خرید، چرخه‌تصمیم‌گیری و چرخه‌فروش خوانده می‌شود، مدلی است که رفتار خرید مشتری را از مسیر خرید تا هدف نهایی خرید تشریح می‌کند.
buying habits عادات خرید به واژه ‌ی routinized response behavior مراجعه کنید.
buying influence اثرخرید تولیدکنندگان علاوه بر خدمات اطلاعاتی، به خدمات واسطه‌ها به دلیل اثرگذاری روی رفتار مصرف کنندگان و انتخاب خرید آنها، اهمیت می‌دهند. طرحهای جبران خدمات، تخفیفهای ویژه، پرداخت براساس چگونه قرار گرفتن محصول در قفسه و محل قرار گرفتن قفسه در فروشگاه، همه و همه راههایی است که تولیدکنندگان به واسطه آن، خدمات را از واسطه‌ها می‌خرند.
buying motives انگیزه‌خرید مردم معمولا به خرید کالا و خدمات روی می‌آورند تا نیازهای خود را ارضا کنند، خریدار نخست با تکیه بر احساسش به سوی کالا جلب می‌شود و سپس با توسل به عقل و منطق آن خرید را توجیه می‌کند.
buying period دوره‌ی خرید مجموع مدت سفارش دوباره و مدت زمان تحویل را گویند.
buying policy index شاخص سیاست خرید شاخص نشان‌دهنده‌ی فعالیت‌های کسب‌و‌کاری.
buying power قدرت‌خرید اصطلاحی که به درآمد برای هزینه‌های اختیاری در میان اقشار جامعه دلالت دارد، و تمایل به خرید کالا یا خدمات را اندازه‌گیری می‌کند. (تعریف صنعتی) اشاره به تاثیر نسبی یک فرد یا تابع در تصمیم‌گیری خرید.
buying power index (BPI) شاخص قدرت خرید شاخص نشان‌دهنده‌ی درصد خرده‌فروشی‌های ایالت متحده در یک منطقه جغرافیایی خاص به‌منظور پیش‌بینی برای تقاضای فروشگاه‌های جدید و ارزیابی عملکرد فروشگاه‌های موجود.
buying roles نقش‌های خرید فعالیت‌هایی که یک یا چند نفر در فرآیند خرید نقش دارند، این نقش‌ها عبارتند از: پیشقدم کسی که اولین بار درباره‌ی ایده خرید تاثیر می‌گذارند، تاثیرگذار کسی است که نظرات و پیشنهادات او نهایتا بر تصمیم خرید تاثیر می‌گذارد، تصمیم‌گیرنده کسی که نهایتا درباره خرید یا قسمتی از آن تصمیم می‌گیرد، خریدار کسی که خرید عملا توسط این شخص انجام می‌شود، ذینفع یا استفاده کننده کسی که کالا و خدمات را مصرف می‌کند، gatekeeper کسی که اطلاعات را کنترل می2کند تا روی تصمیم گیرنده تاثیر بگذارد.
buying signal سیگنال‌خرید علائمی که میزان علاقه یک مشتری برای خرید محصول را نشان می‌دهد.
buying style سبک‌خرید روشی که به وسیله‌ی آن یک مشتری محصول یا خدمات ارائه شده را می‌خرد.
buyphases مراحل خرید به واژه ‌ی buygrid framework مراجعه کنید.
Buzz Monitoring Services سرویس buzz مانیتورینگ سرویسی که از ایمیل استفاده می‌کند، بیشترین بازدید تبلیغات و همهمه‌ها ایمیل می‌شود و نام‌شرکت، مدیران، محصولات و یا اطلاعات دیگر مبتنی بر کلیدواژه آن‌ها ذکر می‌شود.
Buzz Opportunities فرصت‌های بالقوه موضوعات محبوب رسانه‌ها که مخاطبان خاصی دارند، به افزایش برند یک محصول کمک می‌کنند.راه‌های کشف فرصت‌های بالقوه شامل بررسی ترافیک ورودی سایت، توسعه کلمات‌کلیدی و غیره.
cost-per-rating point (CPR or CPRP) هزینه به ازای هر امتیاز روش محاسبه ای تاثیر دو یا چند رسانه جایگزین در رادیو یا تلویزیون میباشد و با تقسیم هزینه ی زمانی یا تبلیغاتی توسط رسانه در طول زمان محاسبه می گردد.
cost-per-thousand (CPM) هزینه به ازای هر هزار نفر (CPM) روش ساده و گسترده برای مقایسه ی تاثیر هزینه ی دو یا چند وسیله ی رسانه ای است. که در آن 1000نفر یا خانوار بعنوان وسیله ی رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرند. این هزینه با تقسیم هزینه ی یک آگهی خاص بر نوع مخاطبان و ضرب آن در 1000 بدست می آید.
cost-plus هزینه ی افزایش یافته روش تعیین قیمت فروش کالا یا خدمات که به موجب آن هزینه از زمان توافق افزایش یافته است.
cost-plus pricing قیمت گذاری به همراه هزینه گذاری روش تعیین قیمت یک محصول است که با استفاده از هزینه های مستقیم، غیر مستقیم و هزینه های ثابت مربوط یا نامربوط به تولید و فروش محصول صورت می گیرد.این هزینه ها به هزینه های سرانه برای یک محصول تبدیل شده و سپس یک درصد از پیش تعیین شده بعنوان سود حاشیه ای به این محصولات اضافه میشود. قیمت به دست آمده قیمت سرانه بعلاوه درصد اضافه شده می باشد.
counterargument گفتگوهای دوطرفه به واژه ‌ی cognitive response مراجعه کنید.
counterpurchase معاملات دوسویه معامله ای که در آن هر تحویلی به صورت نقدی پرداخت می شود. در بیشتر معاملات دو سویه (دوطرفه) دو قراردادجداگانه به امضاء می رسد. در یکی از آنها کشور تامین کننده محصولات خود را به صورت نقدی به فروش می رساند (قرارداد فروش اصلی) و در دیگری کشور تامین کننده موافقت میکند تا محصولات غیر مرتبط با بازار را از کشور مقابل خریداری کند (قرداد جداگانه ی دو سویه). به این نوع معاملات معاملات دو سویه و یا موازی نیز گفته می شود.
countertrade تجارت جهانی(دادوستد بینابین) یک اصطلاح گسترده که از تمایز واقعی دادوستد نشات می گیرد چون پول یا اعتبار در معامله در اولویت اول قرار دارد. تجارت‌های جهانی تعریف کننده ی تجارت هایی هستند که در آن شرکت‌ها با مشتریان خارجی خود خرید و فروش می کنند تجارتی است که در آن کالاها و خدمات با معاملات پایاپای که در قراردادهای جهانی آورده شده است بفروش می رسند.. به عنوان مثال، یک شرکت موتورهای جت خود را به یک کشور خارجی می فروشد و در مقابل به عنوان شرط فروش به خرید کالاها و خدمات با ارزش و با کیفیت از پیش تعیین شده کشور مقابل مبادرت می نماید.
countervailing duties وظایف جبرانی وظایف وضع شده برای جبران سوبسید در کشور صادرکننده.
countervailing power قدرت جبران 1. (تعریف اقتصادی) قدرت تسازمان های بزرگ با منافع گوناگون و متضاد در بازار .2. (تعریف محیطی) توانایی های افراد، شرکت ها و یا گروهها در تاثیر قدرت خریدهای بزرگ است.
country of origin effect تاثیر کشور مبدا تاثیری است که کشور مبدا در ادراک کیفیت محصول خود بر خریدار دارد.
coupon کوپن گواهی پرینت شده که کاهش قیمت و یا ارزش خاص یک محصول را در حالت کلی برای یک دوره ی زمانی خاص اعلام می دارد. ارزش کوپن توسط فروشنده تنظیم می گردد.
coupon fraud کلاه برداری کوپن بازخرید کوپن که بطورغیرقانونی برای به دست آوردن اعتبار کوپن بدون دست یافتن به قوانین عمومی بازخرید آن طراحی شده است.
coupon payment پرداخت کوپن به واژه ‌‌ی clearinghouse مراجعه کنید.
coupon redemption بازخرید کوپن استفاده از اعتبار فروشنده در زمان خرید برای پرداخت قیمت پایین تر از معمول. این اصطلاح همچنین برای توصیف پذیرش گواهی فروش توسط خرده فروش و یا واسطه گران دیگر می باشد.
courtesy days روز اهدای هدیه روزی که فروشگاه ها به مشتریان خود برای حراج عمومی امتیاز ویژه ی خرید می دهند.
coverage پوشش درجه ای که رسانه تبلیغاتی خاص به مخاطبان در یک محدوده جغرافیایی خاص یا در یک بازار هدف خاص ارائه می گردد.
CPI شاخص قیمت مصرف کننده به واژه ‌ی consumer price index مراجعه کنید.
CPM هزینه به ازای هر 1000 بازدید به واژه ‌ی cost-per-thousand مراجعه کنید.
CPO هزینه به ازای هر سفارش مخفف کلمه ی هزینه به ازای هر سفارش است. مقدار هزینه ای که برای تبلیغ یک کالا جهت گرفتن سفارش صرف می کنیم. که با تقسیم هزینه های بازاریابی بر تعداد سفارشات محاسبه می گردد.
CPR هزینه به ازای هر امتیاز به واژه ‌ی cost-per-rating point مراجعه کنید.
CPRP هزینه به ازای هر امتیاز به واژه ‌ی cost-per-rating point مراجعه کنید.
CPS بررسی کنونی جمعیت به واژه ‌ی current population survey مراجعه کنید.
CPSC کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی به واژه ‌ی Consumer Product Safety Commission مراجعه کنید.
CR تهیه‌ی مداوم به واژه ‌ی continuous replenishment مراجعه کنید.
Crawler پیمایشگر برنامه های خودکار در موتورهای جستجو است هستند که لیست وب سایتها را با پیمایش اتوماتیک وار جمع آوری می کنند. موتور جستجوی پیمایشگر (که عنکبوت و یا رباط نامیده می شود) محتوای متنی و کد صفحات وب را می خواند و همچنین لینک ها را به دیگر صفحات لینک دار هدایت کرده و در موتور جستجو ذخیره می نماید.
creative boutique بوتیک خلاقیت معدود آژانس‌های تبلیغاتی که کارشان ایجاد پیام های موثر و خلاق برای مشتریان خود می باشد.
Creatives خلاقیت کلمات منحصر به فرد، طراحی و نمایش تبلیغات. در تبلیغات سایتی خلاقیت به عنوان تبلیغ توصیفات و نمایش آن (لینک قابل کلیک در صفحات وب) اشاره می کند. سبک حروف‌چینی و در بعضی سایت‌ها تصاویر گرافیکی اضافه شده، آرم‌ها و انیمیشن و یا کلیپ‌های ویدوئی.
credit اعتبار روش خریدی است که در آن محصول یا سرویس با وعده ی پرداخت پول در زمان بعد خریداری می شود.
credit bureau دیوان اعتباری سازمانی که به جمع آوری.حفظ و فرآهم آوردن اطلاعات اعتباری اعضاء و کاربران خود کمک می کند و گاهی این سازمان به صورت تعاونی در اختیار کاربران قرار می گیرد. و شمل یک فایل به روزی می باشد که کارت (اطلاعات اعتباری)مصرف کننده نامیده می شود که برای اعتبار از آنها خواسته شده تا از تجار محلی که از این دیوان استفاده می کنند بهره بگیرند.
credit limit حد اعتباری حداکثر مقدار اعتباری که ممکن است در حساب فردی مشتری باشد.
credit union واحد اعتباری یک سازمان تعاونی پس انداز که به منظور تشویق صرفه جویی در میان اعضاء و دادن وامهای کم بهره به آنها تشکیل یافته است.
crisis management مدیریت بحران تلاش یک نهاد یا سازمان برای کاهش دادن، به حداقل رساندن و یا کنترل تاثیر یک رویداد فاجعه بار از طریق روش های ارتباطی مختلف.
criterion related validity روایی ملاکی به واژه ‌ی pragmatic validity مراجعه کنید.
critical success factors عوامل بحرانی موفقیت به واژه ‌ی key success مراجعه کنید.
CRM مدیریت ارتباط با مشتری به واژه ‌ی Customer Relationship Management مراجعه کنید.
cross impact analysis تجزیه و تحلیل تاثیرات متقابل یک روش پیشگویی که اغلب در تحقیقات آتی تاثیر متقابل رویدادهای خاص با یکدیگر را مورد بررسی قرار می دهد.طیف گسترده ای از عوامل تاثیر گذار مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد که می توان تاثیر کلی آنها را مشخص نمود و این می تواند در ارزیابی فرصت های بازار و محصول مورد استفاده قرار بگیرد.
cross ruff نمونه رایگان روش ارتقاء فروش که در آن محصول غیر رقابتی به عنوان کوپن توزیعی و یا به عنوان پیشنهادی برای ارتقاء محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
cross selling فروش بینابین 1. (تعریف خرده فروشی) فرایند فروش بین مراکز فروش به منظور تسهیل معاملات بزرگتر و رساندن محصولات مربوطه به مشتریان به صورت راحت تر.2. (تعریف ارتقاء فروش) روش ارتقاء فروش به مصرف کننده است که در آن تولید کننده در تلاش است تا محصولات مرتبط با محصولی را که مصرف کننده قبلا استفاده میکرد و یا بازاری در اختیار دارد را به فروش برساند.
cross tabulation جدول متقاطع تعداد مواردی که در چند ین مقوله قرار می گیرند آنگاه که مقوله ها بطور همزمان بر اساس دو یا چند متغییر در نظر گرفته می شوند.
cross-elasticity of demand کنش متقابل تقاضا محاسبه ای که در آن میزان تغییر در قیمت یک محصول بر فروش محصول دیگر تاثیر می گذارد. بطور مثال: یک تغییر جزئی در قیمت محصول منجر به تغییر گسترده در خرید و فروش آن شود.
cross-functional integration الحاقیه ی اقتصادی بینا بین الحاقیه ی اقتصادی بینا بین.
cross-price elasticity کنش متقابل قیمت به واژه ‌ی elasticon مراجعه کنید.
Cross-Promotions ارتقا بینابین بازار دسته جمعی که در آن دو یا بیش از دو اسپانسر (حامی مالی) محصول مورد حمایت را محور اصلی خود قرار می دهند.
cross-sectional study مطالعه مقطعی بررسی که شامل یک نمونه از عناصرمورد انتخاب از جمعیت آزمایشی است که در یک زمان مورد بررسی قرار می گیرد.
Crowdsourcing همه‌پرسی ایجاد یک سوال یا مسئله به گروهی از مردم و تلاش برای دستیابی به بهترین جواب ممکن.
CRP برنامه‌ریزی نیازهای ظرفیتی به واژه ‌ی capacity requirements planning مراجعه کنید.
crude birth rate میزان خام تولد تعداد تولد زنده در سال در هر هزار نفر جمعیت است.
CSM بازاریابی اجتماعی بازدارنده به واژه ‌ی contraceptive social marketing مراجعه کنید.
CSS سی اس اس مخفف واژه ‌ی Cascading Style Sheet می‌باشد به معنی الگوهای آبشاری یا روی‌ انداز آبشاری.
cue سر نخ اصطلاحی فنی از تئوری یادگیری روانشناختی برای تحریک و ایجاد یک عمل خاص است. یک آگهی تبلیغاتی میتواند سرنخی برای میل به خرید یک محصول باشد.
cultural ecology بوم‌شناسی فرهنگی مطالعه فرایند هایی که در آن جامعه با تحولات اجتماعی و تغییرات تکاملی سازگاری پیدا می کند.
cultural environment محیط فرهنگی مجموع الگوها و هنجارها از جمله ارزش ها، باورها، و آداب و رسوم مشترک بین مجامع است.
cultural lag عقب‌افتادگی فرهنگی تفاوت در میزان تغییرات در بخش های مختلف فرهنگی ، مانند میزان پذیرش محصول یا ایده ها توسط بخش‌های بازاری در مقایسه با دیگر بخش‌ها. همچنین شامل شکست جامعه در بخش‌های تکنولوژیکی ودیگر بخش‌های اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و سیاسی می باشد.
culture فرهنگ 1. (تعریف رفتار مصرف کننده) مجموعه ای از ارزش های آموخته شده، هنجارها و رفتارها که توسط جامعه برای افزایش احتمال بقاء جامعه طراحی شده است. (تعریف رفتار مصرف کننده) رفتار مناسب یا روشهای نهاد ینه شده. واین شامل الگوهای معین و مشخص از رفتار مردم از جمله باورهای ضمنی فرهنگی، هنجارها، ارزش ها و فرض های حاکم بر رفتار است. و شامل خرافات ، اسطوره ها، عادات، آداب و رسوم و الگوهای رفتاری پاداشی یا تنبیهی می باشد.
cumulative audience دسترسی دسته جمعی به واژه ‌ی reach مراجعه کنید.
cumulative markup افزایش عمده افزایش جمعی در شروع هر دوره ی حسابرسی به اضافه ی افزایش مجموع خرید ها در آن دوره. شامل افزایش های اضافی قبل از هرگونه کاهش است. و تفاوت بین هزینه ی کلی و ارزش خرده کالاهاست که به عنوان درصد خرده ی کلی محاسبه می‌گردد.
cumulative quantity discount افزایش قیمت جمعی درصد متوسط افزایش قیمت در یک دوره زمانی خاص. محاسبه ی آن بر اساس قیمت کلی خرده منهای هزینه کلی تقسیم بر قیمت خرده است.
cumulative quantity discount تخفیف عمده تخفیف در قیمتها برای خریداران که در یک دوره زمانی مشخص از یک سطح مشخص بگذرد. این شکل از تخفیف همچنین به عنوان تخفیف معوق یا تخفیف حمایتی محسوب می شود.
cumulative reach نفوذ تجمعی به واژه ‌ی reach مراجعه کنید.
curiosity approach رویکرد کنجکاوانه رویکرد جستجوگرانه ای است که در آن فروشنده علاقه ی کاووشگرانه ی خود را با توصیفات مهییج اعلام می دارد.
currency devaluation کاهش ارزش ارز به کاهش یک ارز در مقابل ارز دیگر گفته می شود. کاهش وقتی صورت می گیرد که ارزش ارز در بازار خارجی در پاسخ به فشار عرضه و تقاضا تعدیل می یابد و یا زمانیکه دولت تصمیم به تغییر نرخ ارز می نماید.
currency revaluation افزایش ارزش ارز به افزایش ارزش یک ارز در مقابل ارز دیگر گفته می شود. افزایش وقتی صورت می گیرد که ارزش ارز در بازار خارجی در پاسخ به فشار عرضه و تقاضا تعدیل می یابد.
current account حساب جاری به واژه ‌‌ی balance of payments مراجعه کنید.
Current Population Reports گزارش جمعیت فعلی به واژه ‌ی current population survey مراجعه کنید.
current population survey (CPS) بررسی جمعیت فعلی بررسی ماهیانه در سراسر کشور از یک نمونه علمی انتخاب شده در حدود 71000 واحد مسکونی در 729منطقه ، که حدود 1200 استان و شهرستانها در هر ایالت و ناحیه کلمبیا را تحت پوشش خود در می آورد. دیوان ایالات متحده مجموعه ی نشریاتی را تحت عنوان گزارش جمعیت کنونی ارائه کرده است.
Custom Feed تعرفه گمرکی برای هر مرکز خرید یک تعرفه ی گمرک به وجود می آورد که اجازه ی تسلیم تعرفه را می دهد. هر مرکز خرید مقوله ها و الزامات تعرفه ای متفاوتی برای خود دارد.
custom union واحد گمرک واحدی است که به منظور توافق کشورها برای از بین بردن موانع و تعرفه های تجاری میان کشورهای شرکت کننده ایجاد میشود و تعرفه های واحدی را برای کشورهای غائب اعمال می نماید. واحد گمرک عنصر اصلی در چارچوب اقتصادی است
customary pricing قیمت‌گذاری مرسوم قیمت گذاری برای یک محصول و تغییر ندادن آن برای یک مدت نسبتا طولانی. تغییر قیمت بر اساس کیفیت و یا کمیت محصول است نه ارزش پولی آن.
customer مشتری خریدار حقیقی یا مجازی محصولات و یا خدمات
customer defection بقاء مشتری یک محاسبه ی کلی از مقدار ارزش مشتری است. مدت زمان مورد انتظار مشتری و یا زمانی که مایل به ایجاد رابطه در یک مجموعه می باشد را محاسبه می نماید
customer functions عملکردهای مشتری به واژه ‌ی business definition and product-market definition مراجعه کنید.
customer inquiry response systems روابط مشتری به واژه ‌ی consumer relations مراجعه کنید.
Customer lıfetıme value ارزش طول عمر مشتری ترکیبی از ارزش واقعی و ارزش بالقوه است.
customer loyalty جلب اعتماد مشتری به واژه ‌ی after sales support مراجعه کنید.
Customer Loyalty جلب اعتماد مشتری وقتی بازار به موقعیت اشباع تولید می رسد توازن تولید با برند مشتری بهم خورده و در نتیجه اعتماد از بین می‌رود. برای رهایی از این موقعیت شرکت‌ها مجبور به ایجاد یک رابطه ی اعتماد سازی با مشتریان خود هستند.
customer orientation مشتری مداری روش فروشی است که در آن نیازها و منافع مشتری حائزاهمیت است.
customer portfolio asset management مدیریت گروه بندی مشتریان با گروه بندی مشتریان بر اساس نیازهای‌شان می‌توان آنها را به سمت اعتماد و سوددهی سوق داد. و این می تواند به عنوان ابزاری کارساز برای مدیریت اقتصاد مشتریان باشد.
customer relationship management مدیریت ارتباط با مشتری نظم و انضباط در بازاریابی اساس داده ها و فن آوری کامپیوتر را با خدمت رسانی به مشتری و ارتباطات بازاری ترکیب می‌نماید. مدیریت ارتباط با مشتری به دنبال ایجاد یک رابطه ی یک به یک معنی دار با تمامی داده های مشتریان ( مشخصات فردی. صنعتی. تاریخ خرید و …) است که برای هر ارتباطی الزامی است. . در ساده ترین سطح، این ارتباط شامل شخصی سازی ایمیل و یا ارتباطات دیگر با عناوین مشتریان می‌باشد. و در سطح پیچیده تر (مدیریت ارتباط با مشتری) یک شرکت را قادر می سازد تا رابطه ی سازگار و شخصی تری با مشتریانی داشته باشد که بازدید کننده یک وب سایت و یا آگهی و یا دیگر خدمات ارتباطی می باشند.
customer satisfaction رضایت مشتری رضایت مشتری، میزان محصولات و خدمات عرضه شده توسط شرکت در راستای انتظارات مشتری می‌باشد. همچنین تعدادی از مشتریان، و یا درصدی از کل مشتریان، که با قاطعیت رضایت خود را از خدمات و یا گسترش آن اعلام داشته اند.
customer segments بخش مشتریان به واژه ‌ی business definition and product-market definition مراجعه کنید.
customer service (physical distribution definition) خدمت رسانی به مشتری (تعریف محیط فیزیکی) فلسفه مشتری گرایی که هماهنگ کننده و مدیریت کننده همه‌ی عناصری است که مشتری درخصوص خدمات هزینه‌ای با آن مواجه خواهد شد.
customer service (product development definition) خدمات رسانی به مشتریان (تعریف توسعه محصول) فعالیت های مشخص، اما غیرملموس، که توسط فروشنده در رابطه با محصول ارائه شده، مانند تحویل و تعمیم انجام می‌گیرد. این فعالیت ها به طور جداگانه قیمت گذاری نمی‌شود و تنها با محصولی که به فروش می رسد محاسبه میگردد. این فعالیت ها نباید با (خدمات) نامشهود که در آن فعالیت هدف اصلی فروش است اشتباه گرفته شود. فروش خدمات ممکن است با ارائه خدمت به مشتری همراه باشد. به‌عنوان یک مثال زنده می‌توان از رفتار مودبانه‌ای که کارمند بانک در هنگام ورود به لابی از مشتری خود درخصوص استفاده از هرگونه خدمات بانکی مانند نقد کردن چک و یا وام دریافت می‌کند نام برد.
customer service خدمات رسانی به مشتری خدمات به مشتری مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که برای ارتقای رضایت مشتری طراحی شده‌اند. فعالیت های مشخص، اما غیرملموس، که توسط فروشنده ارائه می‌شود.
customer spotting تشخیص مشتری به واژه ‌ی analog approach مراجعه کنید.
customer switching costs هزینه‌های سوئیچینگ مشتری هزینه‌هایی که خریداران را به یک تهیه‌کننده گره می‌زنند.
customer traffic ترافیک مشتری به واژه ‌ی traffic (customer) مراجعه کنید.
customer-driven innovation نوآوری مشتری‌محور برای افزایش وفاداری مشتریان است، که در نهایت افزایش سطح عملکرد کسب‌و‌کار را به دنبال دارد. حول محور جذب و نگهداری مشتری می‌باشد.
customization سفارشی‌سازی مناسب‌سازی محصول از نیازهای خاص و منحصربه‌فرد مشتری می‌باشد، هر خریدار بالقوه یک بخش منحصربه‌فرد از آن است.
customized portfolio models مدل نمونه‌کارهای سفارشی به واژه ‌ی product and business portfolio models مراجعه کنید.
customized sales presentation ارائه فروش سفارشی ارائه‌ی فروش توسعه‌یافته از طریق تجزیه‌ و تحلیل دقیق و بررسی نیازهای خاص.
Customs Cooperation Council شورای همکاری گمرکی به واژه ‌ی Brussels Nomenclature مراجعه کنید.
cutthroat competition رقابت سخت کاهش موقت قیمت‌ها، اغلب به سطوح غیرمعقول به منظور از بین بردن رقبا تا قادر به کنترل قیمت محصولات و خدمات شویم.
CWO سفارش‌نقدی به واژه ‌ی cash with order مراجعه کنید.
Cyberspace فضای‌سایبری این واژه را نخستین بار ویلیام گیبسون در سال 1984 به کار برده است، در حال حاضر برای توصیف اطلاعات در دسترس از طریق شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود.
cycles, business چرخه، کسب‌وکار به واژه ‌ی business cycle مراجعه کنید.
cycles, economic چرخه، اقتصاد به واژه ‌ی business cycle مراجعه کنید.
cyclical business کسب‌وکار دوره‌ای کسب و کاری که در آن فروش و سود تا حد زیادی توسط نوسانات شرایط کسب و کار و یا چرخه کسب و کار تعیین می شود.
عبارت معنی شرح عبارت
dual distribution توزیع دوگانه فرآیند توزیع همزمان کالاها یا خدمات از طریق دو یا چند کانال توزیع.
dual sourcing منابع دوگانه به واژه ‌ی sourcing مراجعه کنید.
dummy ساختگی، مصنوعی طرح اولیه برای یک آگهی، بروشور، پوستر، و یا دیگر مواد تبلیغاتی چاپ شده.
dumping دامپینگ دامپینگ اساساً عبارت است از فروش یک کالا در یک بازار خارجی با قیمتی کمتر از هزینۀ نهائی تولید آن کالا در کشور عرضه‌کننده ، به‌منظور کسب مزیت در رقابت با دیگر عرضه‌کنندگان همان کالا. در مبادلات بین‌المللی به فروش کالا با قیمتی پائین‌تر از قیمت بازار داخلی نیز معمولاً دامپینگ می‌گویند.
duopoly انحصار دوگانه فروش بیان کننده وضعیت بازار است که در آن تنها دو فروشندهٔ انحصاری به بازار چیرگی دارند.
duplication تکرار به واژه ‌ی audience duplication مراجعه کنید.
durable good کالای بادوام کالایی که به صورت طولانی‌مدت استفاده می‌شود.
dwell time زمان هرز مقدار زمانی از وقت مشتریان که صرف انتظار در صف می‌شود.
dwelling unit خانه یک خانه، آپارتمان، خانه‌ی شهری یا واحدهای دیگر که در آن یک شخص، خانواده و یا مجموعه‌ای منسجم از افراد غریبه قرار دارند. معمولا بسیاری از کالاها را به صورت مشترک خریداری می‌کنند.
dyadic relationship رابطه زوجی ارتباط بین دو تعامل موثر بر رفتارهای سازمانی، بیشترین روابط خریدار و فروشنده در بازارهای سازمانی زوجی هستند.
Dynamic Landing Pages صفحات‌فرودپویا عبارت است از کشاندن نگاه کاربر به محصول یا سرویسی که برای فروش عرضه شده است.
dynamic programming برنامه‌نویسی پویا به واژه mathematical programming and product line optimization مراجعه کنید.
Dynamic Text (Insertion) متن‌پویا(درج) یک تکست می‌باشد، یک کلیدواژه برای بازگرداندن یک جستجوگر می‌باشد با استفاده از قرار دادن متن موردنظر در جایی از عنوان یا آگهی.
عبارت معنی شرح عبارت
expropriation مصادره، سلب‌مالکیت دستیابی دولت به اموال خصوصی بدون پرداخت غرامت به موقع و کامل به صاحبان آن‌ها.
extension pricing policy سیاست‌های قیمت‌گذاری اضافی یک سیاست قیمت‌گذاری می‌باشد که مستلزم آن است که قیمت یک محصول در سراسر دنیا یکسان باشد.
extensive problem solving حل مسئله اضافی یک انتخاب شامل تلاش‌های شناختی و رفتاری اساسی است، در این انتخاب در مقایسه با رفتار و واکنش عادی همیشگی از فکر و فعالیت‌های شناختی بیشتری استفاده می‌شود.
external action program برنامه‌های خارجی به واژه ‌ی public affairs مراجعه کنید.
external data داده‎‌های خارجی داده‌هایی که از منابع خارج از سازمان نشات می‌گیرند.
external factors عوامل خارجی به واژه ‌ی situation analysis مراجعه کنید.
external stimulus محرک‌های خارجی یک نشانه، محرک یا محصولی که فرد را به صورت خارجی تحریک می‌کند مانندتبلیغات، اما محرک‌های داخلی درونی هستند مثل احساس ترس، نشاط، سرور و …
external threats تهدیدات خارجی به واژه ‌ی risk analysis مراجعه کنید.
external validity اعتباربیرونی یک معیار است که توسط آزمایش‌هایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
externality اثرات بیرونی به واژه ‌ی social impact of marketing مراجعه کنید.
extinction خاموشی فرآیندی که به وسیله‌ی آن یک رفتار یا واکنش آموخته‌شده خاموش یا فراموش می‌گردد، اصطلاح روانشناختی برای فراموشی می‌باشد.
extra dating تعویق زمان نوعی از به تعویق انداختن زمان می‌باشد، خریدار تعداد روز مشخصی قبل از تاریخگذاری مجاز به استفاده از محصول است.
extrinsic reward پاداش بیرونی دو نوع پاداش اساسی وجود دارد: پاداش‌ بیرونی و پاداش ذاتی. پاداش‌های بیرونی پیامدهای ارزشمندی هستند که از یک شخص به شخص دیگر داده می‎‌شود، مثل پول، ارتقا، مرخصی و غیره، اما پاداش ذاتی درون خود فرد ایجاد می‌شود مثل احساس شایستگی، توسعه شخصی و …
Eye Tracking Studies ردیابی حرکات چشم تحقیقات انجام‌شده توسط گوگل، Marketing Sherpa، و موسسه Poynter نشان می‌دهد که با استفاده از تکنولوژی Eyetools می توان تشخیص داد که تمرکز بینندگان روی چه بخشی از صفحات وب است.
عبارت معنی شرح عبارت
F.A.S. تحویل در کنار کشتی به واژه ‌‌ی free alongside ship مراجعه کنید.
F.O.B. تحویل کالا بر روی عرشه به واژه ‌ی free-on-board مراجعه کنید.
F.O.B. destination فوب مقصد یک فرآیند خاص از حمل‌و نقل کالاست. تا زمانی که کالا به مقصد برسد فروشنده تمام خطرات از دست دادن آسیب و … را بر عهده می‌گیرند.
F.O.B. origin pricing قیمت‌گذاری فوب مبدا یک فرآیند خاص از حمل‌و نقل کالاست. این مورد بر عهده خریدار است و او می‌تواند حالت‌های حمل‌و نقل کالا و حامل را انتخاب کند و تمامی هزینه‌های حمل و نقل را پرداخت کند.
face validity اعتبار صوری اعتبار صوری نوعی اعتبار نیست، بلکه تنها یک ویژگی آزمون است. هم چنین به واژه ‌‌ی content validity مراجعه کنید.
face value ارزش اسمی شماره و یا حرفی که بر روی سکه و یا اسکناس چاپ می‌شود و به گونه‌ای قیمت مورد قبول دو طرف در معامله می‌باشد.
facilitating agent عامل تسهیل کسب‌و کاری که به عملکرد توزیع فعالیت‌های خریدار و فروشنده کمک‌می‌کند.(به عنوان مثال بانک و شرکت حمل‌ونقل و …)
fact sheet برگه اطلاعات به واژه ‌ی backgrounder sheet مراجعه کنید.
factor عامل یک نهاد مالی درگیر در حساب‌های دریافتی و اعطای وام است.
factor analysis تحلیل عاملی از تکنیک‌های آماری برای ساده‌سازی داده‌های پیچیده با توصیف آن‌ها بر حسب تعداد کمتری از متغیرها می‌باشد.
factoral design طرح عاملی یک نوع طرح آزمایشی است که در آن دو یا چند متغیر عمداً دستکاری می‌شود تا امکان مطالعه تعامل بین آنها و نیز اثر عمده هر متغیر فراهم شود.
factoring فاکتورینگ یکی از روش‌های تامین مالی در تجارت است که به موجب آن تولید کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان حساب‌های دریافتی را به موسسات مالی می‌فروشند.
factors of production عوامل تولید منابع مولد اقتصاد، معمولا به صورت زمین، نیروی کار و سرمایه‌ها طبقه‌بندی می‌شوند.
Fair Credit Reporting Act (1970) قانون گزارش منصفانه اعتبار این عمل برای اطمینان از دقت و صحت گزارش های اعتباری و به مصرف کنندگان طراحی شده است.
Fair Debt Collection Practices Act (1978) قانون وصول عادلانه‌ی مطالبات ارتقاء وصول عادلانه بدهی ها و فراهم کردن راه حلی برای مشتریان در جهت مذاکره با افراد به کار گماشته شده در جمع آوری مطالبات می باشد.
Fair Packaging and Labeling Act (1966) قانون بسته‌بندی و برچسب‌گذاری صحیح این قانون مستلزم برچسب‌گذاری صحیح روی کالاهای مصرف‌کننده و بسته‌بندی صحیح آن‌ها است.
fair trade laws قوانین تجارت منصفانه قوانین تجارت منصفانه قرارداد بین تولیدکننده وفروشنده برای تثبیت یا تعیین حداقل قیمت است. قانون شاخص قیمت مصرف‌کننده سال 1975 از جمله کارهای غیرقانونی است.
faith اعتقاد، باور به واژه ‌ی belief مراجعه کنید.
FAK نرخ حمل کلی به واژه ‌ی freight-all-kinds rate مراجعه کنید.
family خانواده یک گروه تشکیل شده از دو نفر براساس ازدواج، روابط خانوادگی، فرزند خواندگی می‌باشد.
family brand برند خانواده برندی که بر روی دو یا چند محصول فردی استفاده می‌شود و هر یک از اعضا هم برندهای منحصربه فردی دارند.
family decision making تصمیم‌گیری خانواده فرآیندها، تعاملات و نقش اعضای خانواده در تصمیم‌گیری گروهی.
family life cycle چرخه زندگی خانواده یک مفهوم جامعه‌شناختی است که تغییرات خانواده را در طول زمان بیان می‌کند. بر اثرات ازدواج، طلاق، تولد، مرگ و میر در خانواده‌ها و تغییرات در درآمد در مراحل مختلف قرار می‌گیرد.
family roles نقش خانواده به واژه ‌ی roles مراجعه کنید.
FAQ (Frequently Asked Questions) پرسش و پاسخ‌های محبوب این واژه مخفف Frequently Asked Questions می‌باشد به معنی پرسش و پاسخ‌های متداول است.
fashion مد سبک مورد قبول و محبوب.
fashion coordination هماهنگی مد تابع تجزیه و تحلیل روند مد.
fashion cycle چرخه مد فرآیندی که طی آن یک طرح، رنگ، فعالیت و غیره مورد محبوبیت قرار می‌گیرد و این چرخه سه مرحله دارد 1-مرحله تمایز، 2-مرحله تقلید، 3-مرحله اقتصادی.
fashion product محصولات تابع مد یک شاخه از خرید محصول که حاوی مواردی است که توسط مصرف‌کنندگان در نظر گرفته می‌شود.
fast food outlet فست فود نهاد فروش مواد غذایی که منوی بسیار محدودی دارد و مواد غذایی به سرعت در آن آماده می‌شود.
favorite برگزیده به واژه ‎ی bookmark مراجعه کنید.
FCB grid شبکه‌ی FCB به واژه ‌ی Foote Cone & Belding grid مراجعه کنید.
FCPA قانون اعمال مفاسد خارجی به واژه ‌ی Federal Communications Commission مراجعه کنید.
FDA سازمان غذا و دارو به واژه ‌ی Food and Drug Administration مراجعه کنید.
fear appeals توسل به ترس تلاش برای متقاعد کردن افراد با استفاده از محتوای ترس‌برانگیز و فرد در آن تلاش می‌کند که حمایت از نظر خود را با ایجاد ترس و غرض‌ورزی به سمت رقیب ایجاد کند.
feature ویژگی استفاده از تبلیغات، نمایش، و یا فعالیت های دیگر، عموما توسط یک خرده فروش. جلب توجه خاص به یک محصول، به طور کلی برای یک دوره محدود از زمان.
feature, product ویژگی، محصول واقعیات یا مشخصات فنی یک محصول است.
Federal Cigarette and Labeling and Advertising Act قانون فدرال سیگار و تبلیغات آن قانونی که طبق آن باید یک برچسب هشدار دهنده روی بسته‌ی سیگار وجود داشته باشد و در سال 1986 این محدودیت به توتون و تنباکو نیز اضافه شد.
Federal Communications Commission (FCC) کمیسیون ارتباطات فدرال آژانس‌های نظارت فدرال که مسئول نظارت بر پخش برنامه‌های رادیو وتلویزیون هستند.
Federal Energy Regulatory Commission (1971) کمیسیون فدرال رگلاتوری انرژی این کمیسیون به جای کمیسیون فدرال قدرت در سال 1920 تاسیس شد و مسئول صدور مجوز برای توسعه آب و برق و منع اپراتورها و یا محدود کردن تجارت در انرژی الکتریکی است.
Federal Environmental Pesticide Control Act (1976) قانون فدرال کنترل آفت‌کش‌های محیط زیست این قانون نیازمند ثبت یک آفت‌کش قبل از توزیع، فروش و یا ارائه برای فروش است. مسئولیت کنترل آفت‌کش‌ها با سازمان حفاظت از محیط زیست است.
Federal Food, Drug and Cosmetics Act (1938) قانون فدرال غذا، دارو و لوازم آرایشی اجرای قوانین محافظ سلامت عمومی باهدف نظارت بر کیفیت و سلامت دارو و غذا.
Federal Hazardous Substance Act (1960) قانون فدرال مواد خطرناک طبق این قانون مواد شیمیایی خانگی باید برچسب هشدار داشته باشند.
Federal Maritime Commission کمیسیون فدرال دریایی این کمیسیون تجارت داخلی و خارجی دریایی و نرخ حمل و نقل بین المللی را تنظیم می‌کند.
Federal Power Commission سازمان فدرال قدرت به واژه ‌ی Federal Energy Regulatory Commission مراجعه کنید.
federal regulatory agencies سازمان نظارت فدرال سازمان های اداری که ایجاد و اجرای بخش عمده ای از قوانین که محیط حقوقی کسب و کار را تشکیل می دهند را بر عهده دارند.
Federal Trade Commission (FTC) کمیسیون تجارت فدرال FTC مسئول اجرای قانون کمیسیون تجارت فدرال است که “روش های ناعادلانه تجارتی”و”اعمال و یا شیوه های ناعادلانه و یا فریبنده” را منع می‌کند.
Federal Trade Commission Act قانون کمیسیون تجارت فدرال 1914 قانونی که برای منع روش‌های ناعادلانه تجارتی است و برای به اجرا درآوردن آن FTC ایجاد شده است.
fee method of compensation هزینه های جبران خسارت روش جبران خسارت که به موجب آن آژانس های تبلیغاتی برای مشتریان خودبر اساس هزینه های مذاکره پرداخت می‌کنند.
Feeds فید فید سندی است که به کاربران اجازه می‌دهد محتویاتی که مرتباً به‌روز می‌شوند را به‌راحتی پیگیری نمایند.
feel-felt-found method روش feel-felt-found این سه اصل به معنی ( احساس می کنی ، احساس کردم ، دریافتم) است و یکی از ارکان اصلی پاسخ به ایرادات محصول می‌باشد.
feeling احساس احساس.
fertility rate نرخ باروری نسبت تعداد کودکان به دنیا آمده در طول یک سال به تعداد کل زنان 15 تا 49 سال.
FFA همگانی لینک لیست همگانی، که در آن هیچ شرطی برای اضافه کردن یک لینک وجود ندارد.
field edit ویرایش میدانی ویرایش اولیه، معمولا توسط یک سرپرست انجام می‌شود. برای تشخیص اشتباهات و حذفیات در مجموعه داده‌ها طراحی شده است.
field experiment تجربیات میدانی یک مطالعه‌ی تحقیقاتی در یک وضعیت واقعی که در آن یک یا چند متغیر وابسته به وسیله‌ی آزمونگر در شرایط کنترل شده دستکاری می‌شوند.
field observations مشاهدات میدانی به واژه ‌ی behavioral analysis مراجعه کنید.
field sales manager مدیرفروش میدانی عنوانی که به مدیرفروش منطقه، شاخه یا شرکتی با نیروهای فروش بزرگ اختصاص می‌شود.
field salesperson فروشنده میدانی فروشنده‌ای که مسئول تماس و فروش کالا و خدمات به مشتریان در محل کسب و کار یا محل اقامت آن‌هاست.
field warehousing انبار کردن اجناس در محل دستگاه تامین منابع مالی، رسید انبار متعهد امنیت برای یک وام در نظر گرفته می‌شود.
FIFO فایفو به واژه ‌ی first in first out مراجعه کنید.
fighting brand برند مبارز خط توسعه یک برنداصلی که توسط یک تولید کننده به طور مستقیم به بازار عرضه شده برای رقابت با محصولات قیمت پایین تراز تولید کنندگان دیگر. برند مبارز با هدف پائین آوردن قیمت نسخه با کیفیت پایین تر از برند اصلی برای حمایت ازسهم بازار برنداصلی راه اندازی شده است.
filler sheet ورق پرکننده مجموعه‌ای کوتاه (کمتر از 100 کلمه)، موارد مهم مربوط به محصول و خدمت است. رسانه‌ها از ورق پرکننده زمانی که فضای خالی در طرح بندی چاپ وجود دارد استفاده می‌کنند.
final purchase کالای نهایی به واژه ‌ی AIDA and hierarchy of effects model مراجعه کنید.
financial analyst تحلیلگر مالی فردی که به بررسی، ارزیابی و مشاوره مشتریان در مورد ارزش‌ها و خطرات ارائه سرمایه گذاری می‌پردازد.
financial leases لیزینگ مالی به واژه ‌ی leasing مراجعه کنید.
financial quota سهمیه مالی سهمیه‌بندی که روی معیارهای مالی مانند بازده ناخالصی تمرکز داردو برای آگاهی فروشندگان از هزینه و سود آنچه که به فروش می‌رسد است.سهمیه مالی اغلب از نظر هزینه های مستقیم فروش، حاشیه ناخالص، و یا سود خالص اعلام می‌گردد.
financing تامین مالی به واژه ‌ی channel flows and channel functions مراجعه کنید.
Firewall فایروال مانع امنیتی قرار داده شده بین شبکه کامپیوتری داخلی سازمان و اینترنت است. آن اطلاعات شما را در خودش نگه می‌دارد و شامل یک یا چند روتر است که کار پذیرفتن، رد کردن و ویرایش اطلاعات انجام می‌دهند.
first in, first out (FIFO) روش فایفو (اول آمد، اول می‌رود) روشی برای ارزیابی موجودی انبار می‌باشد و فرض می‌شود که قدیمی‌ترین کالا زودتر به فروش می‌رسد.
first-mover advantage اولین مزیت تکان‌دهنده توانایی شرکت های پیشگام برای به دست آوردن مزیت رقابتی بلند مدت به دلیل ورود زود هنگام است.
Fishbein’s learning theory of attitudes تئوری یادگیری Fishbein به واژه ‌ی instrumental function of attitudes and multiattribute models of attitudes مراجعه کنید.
fixed capital سرمایه‌ی ثابت سرمایه‌ی با دوامی که ممکن است بارها و بارها در طی یک دوره قابل توجهی از زمان استفاده شود.
fixed cost هزینه ثابت هزینه‌هایی که وابسته به حجم کالا و یا خدمات تولید شده توسط کسب و کار نیست. مانند حقوق و یا اجاره که در هر ماه پرداخت می‌شود. وابسته به زمان بوده و اغلب به عنوان هزینه‌های سربار در نظر گرفته می‌شوند.
fixed equipment تجهیزات ثابت به واژه ‌ی equipment مراجعه کنید.
fixed exchange rate نرخ ارز ثابت نرخ ارزی که توسط سیاست‌های دولت‌ها ثابت شده است و در پاسخ به نوسان‌های بازار آزاد است.
fixed stock مالک انحصاری سهام یک مقدار محدود از کالای تولید شده، در دسترس و آماده‌ی فروش است که در کوتاه مدت نمی‌تواند افزایش یابد فقط با فروش کاهش می‌یابد.
fixed-alternative question سوال‌های با جواب‌های معین یک سوال که به پاسخ‎های احتمالی یا چند گزینه محدود شده است.
flagging کاهنده استفاده از تکنیک های گرافیکی ویژه بر روی بسته بندی محصول و یا قفسه‌های فروشگاه برای جلب توجه به یک پیشنهاد خاص مانند کاهش قیمت، بسته پاداش و غیره.
flagship store فروشگاه شاخص فروشگاه اصلی، فروشگاه در مرکز شهر، به ویژه زمانی که در مقایسه با سایر فروشگاه‌ها غالب و بزرگ باشد.
Flammable Fabrics Act (1953) قانون Flammable Fabrics قانونی که تولید و توزیع هر گونه پوشاک قابل اشتعال را ممنوع می‌کند.
flanker brand حامی و پشتیبان برند توسعه یک برند موجود جهت ایجاد محصولات با هدف افزایش سهم بازار است.
flanking استراتژی جناحی استراتژی غیر مستقیم در گرفتن بخش‌هایی از بازار است که توسط رقیب نادیده گرفته شده است.
Flash فلش یک فناوری چند رسانه ای توسعه یافته توسط ماکرومدیااست که اجازه‌ی تعاملات بالایی را می‌دهد. از فلش اغلب به عنوان یک قالب برای تبلیغات بنر متحرک در وب سایت ها و یا به عنوان یک گرافیک پویا استفاده می شود.
Flash Mob فلش موب توسط یک گروه بزرگ از افراد به طور ناگهانی انجام می‌شود. عده‌ای قابل توجه در یکی از اماکن عمومی در یک زمان مشخص ظاهر می‌شوند و حرکتی غیرعادی را انجام می‌دهند پس از انجامش بلافاصله محل را ترک می‌کنند. تمام برنامه‌ریزی هم از راه ارتباطات از راه دور مثل تلفن همراه، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل صورت می‌گیرد و سازمان‌ها در ایجاد آن نقشی ندارند.
flash report فلش ریپورت ارائه‌ی اطلاعات مهم و کلیدی به مسئول حسابدار مدیریتی برای مدیریت نتایج روز و مقایسه با بودجه و یا شاید در رقم فروش سال گذشته است.
flat organization سازمان مسطح سازمان مسطح و سازمان افقی به سازمانی اشاره دارد که قلمرو نظارت در آن‌ها گسترده و فاصله بین مدیران ارشد و سرپرستان خط اول کوتاهاست ،دارای تعداد لایه‌های کم‌تری از لایه‌های سلسله مراتبی می‌باشد، این سازمان‌ها معمولاً دارای عدم تمرکز و آزادی عمل مدیران سطوح پایین‌تراست و سرانجام منجر به نظارت کارگران می‌شود.
flat rate نرخ ثابت قیمت ثابت، قیمتی که براساس (کمیت فضا و زمان تبلیغات) تغییر نمی‌کند.
flexible pricing قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیر عمل فروش در قیمت‌های مختلف برای مشتریان مختلف است. این عمل می‌تواند تحت قانون Robinson-Patman باشد.
flight گریز به واژه ‌ی flighting مراجعه کنید.
flighting گریز تداوم تبلیغات یا زمانبندی الگوها در بازه‌های زمانی خاصی که هیچ پیام تبلیغاتی برای آن تایم نیست. مدت زمانی که طی آن پیام ظاهر می‌شود را گریز و دوره‌ای که پیام غیرفعال است را وقفه می‌نامند.
floating exchange rate نرخ ارز شناور نرخ ارزی که توسط عرضه و تقاضای خصوصی تعیین می‌شود و مشمول مقررات کنترل ارز نیست.
Flogs انتقاد کوبنده وبلاگ‌های جعلی و یا نظرات تقلبی و سودجویانه.
floor audit طبقه‌بندی حسابرسی استفاده از طبقه‌بندی رجسترهای فروش برای هر تراکنش، هم نقدی و هم اعتباری.
focus group گروه تمرکز یک متد جمع‌آوری داده‌های کیفی از اعتقادات و باورهای مشتریان از طریق تعامل گروهی است و بحث معمولا بر روی یک موضوع خاص یا یک محصول خاص متمرکز می‌شود، به این منظور یک گروه از پاسخ‌دهندگان گرد هم می‌آیند.
focus strategies استراتژی تمرکز به واژه ‌ی niche strategies مراجعه کنید.
folkways عادات به واژه ‌ی mores مراجعه کنید.
follower advantage مزیت پیرو بودن توانایی به‌دست آوردن بازارهای رقابتی بلند مدت از مزایای دیر وارد صحنه شدن است. مکانیزم هایی که منجر به یک مزیت پیروکننده می‌شوند شامل وضوح تقاضا و عدم قطعیت در بازار، تغییر در تکنولوژی یا نیازهای مشتری، توسعه زیرساخت ها و آموختن از موقعیت و اشتباهات بازاریابی محصول پیشگام است.
Food and Drug Administration (FDA) سازمان غذا و دارو این سازمان یکی از آژانس های وزارت بهداشت ،درمان و خدمات انسانی ایالات متحده می‌باشد که فروش مواد‌غذایی، داروهای تقلبی را منع می‌کند. وظیفه این مرکز نظارت و تایید انواع تولیدات پزشکی و غذایی است.
food court فودکورت رستوران‌ها و غذاخوری‌های به‌هم پیوسته در یک مرکز خرید یا فروشگاه‌ می‌باشد.
Foote, Cone & Belding (FCB) grid شبکه FCB شبکه‌ی دوبعدی توسعه‌یافته توسط آژانس تبلیغاتی Foote, Cone, & Belding برای تجزیه و تحلیل محیط و ارائه‌ی محصولات جدید در مقابل رقبا طراحی شده است.
foot-in-the-door technique تکنیک جای پا باز کردن تکنیکی که در آن یک درخواست نسبتا جزئی، کوچک و کم اهمیت را به فرد می‌قبولانند سپس از او می‌خواهند که درخواست مهم‌تری را بپذیرد.
forced sale فروش اجباری فروش ارزان‌تر کالاها به دلیل نیاز فوری برای رهایی از کالا، حراج عمومی کالاها.
forecasting پیش‌بینی به واژه ‌ی Delphi technique مراجعه کنید.
forecasting models مدل‌های پیش‌بینی شده در پیش‌بینی فروش، سهم و دیگر اهداف بازاریابی از مدل‌های مختلفی استفاده شده است، از جمله مدل‌های سری زمانی (به عنوان مثال میانگین متحرک، صاف نمایی)، مدل های اقتصاد سنجی (مثلا رگرسیون)، و مدل های قضاوت (به عنوان مثالروش دلفی).
foreclosing avenues for attack جلوگیری از حملات به واژه ‌ی market defense مراجعه کنید.
Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) (1977) قانون منع ارتشا در فعالیت‌های بازرگانی خارجی قانونی که توسط ایالت متحده ایجاد شده و به هر شخصی کهدارای درجه خاصی از اتصال به ایالات متحده و درگیر در فسادخارجی باشد صدق می کند.
foreign direct investment سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی سرمایه‌گذاری در یک کشور دیگر با کنترل و اعمال نفوذ جهت تولید و تجارت است.
foreign exchange ارز خارجی هر ارزی که در بازار ارز داخلی یا خارجی خریداری و یا فروخته شود.
foreign exchange market بازار ارز خارجی خریداران و فروشندگانی که به طور مداوم به مبادله ارز لحظه‌ای و تحویل در آینده می‌پردازند.
foreign exchange risk خطر ارز خارجی خطرات اقتصادی ناشی از نوسان نرخ ارز.
foreign marketing بازاریابی خارجی پدیده‌ی بازاریابی در یک محیط متفاوت از محیط کنونی.
foreign trade zones (FTZs) مناطق آزاد تجاری خارجی منطقه‌ای که در آن کالا می تواند ساخته، ذخیره، مونتاژ، تصفیه، سپس بسته بندی و بدون تحمیل عوارض گمرکی یا مالیات صادر شود.
forgetting فراموش‌کردن به واژه ‌ی extinction and learning decay مراجعه کنید.
fork-lift truck کامیون بالابر دستگاهی که مواد را بر می‌دارد و به صورت افقی یا عمودی حمل می‌کند.
formative research شکل‌گیری تحقیقات تحقیقات بازار، معمولا روی مشتریان هدف، است که قبل از یک برنامه بازاریابی به منظور کمک به تدوین و فرموله کردناستراتژی ها و تاکتیک های موثر را انجام می‌شود.
formula selling فرمول فروش یک رویکرد فروش است که در آن مشتری از طریق مراحلی (توجه . علاقه . اشتیاق و عمل) در فرآیند تصمیم‌گیری حرکت می‌کند.
forum انجمن جامعه‌ی آنلاینی که بازدیدکننده می‌تواند هم بخواند و هم پست بگذارد و از اعضا از منافع مشترک برخوردار می‌شوند.
forward integration ادغام رو به جلو به واژه ‌ی integration مراجعه کنید.
forward vertical integration ادغام عمودی رو به جلو ادغام عمودی رو به جلو
Four Ps چهار P بازاریابی به واژه ‌ی The Four Ps). مراجعه کنید.
Four P’s چهار P بازاریابی به واژه ‎ی .( The four Ps مراجعه کنید.
frames فریم ها ساختاری که اجازه می‌دهد یک صفحه‌ی وب به دو یا چند بخش مستقل تقسیم شود.
franchise فرانشیز امتیاز منحصر به فرد اعطا شده به یک توزیع‌کننده یا یک فروشنده را گویند. یک فرانشیز یک مثال از یک سیستم بازاریابی عمودی است.
franchise system سیستم فرانشیز به واژه ‌ی contractual vertical marketing system مراجعه کنید.
franchisee فرانشیز به واژه ‌ی franchising مراجعه کنید.
franchising فرانچایزینگ یک سیستم قراردادی توزیع کالا و خدمات است که به موجب آن امتیاز دهنده (Franchisor) به امتیاز گیرنده (Franchisee) حق استفاده از یک اختراع یا نوآوری(Patent)، نشان تجاری، فرمول محصول، نام شرکت یا هر چیز دیگر را واگذار می کند.
franchisor فرانشیز به واژه ‌ی franchising مراجعه کنید.
free alongside ship (F.A.S.) تحویل در کنار کشتی براساس این قرارداد محل خاتمه ریسک فروشنده کنار کشتی در بندر است. هزینه حمل و بیمه، عقد قرارداد حمل و بیمه و بازرسی با خریدار است.
free goods کالاهای رایگان مقدار اضافی محصول که به عنوان پاداش به مصرف‌کننده یا نماینده‌ی فروش برای خرید یک محصول ارائه می‌شود.
free merchandise محصولات رایگان محصولی که بدون هزینه‌ی اضافی به عنوان انگیزه‌ای برای خریدار عرضه می‌شود. این مشوق معمولا در یک دوره‌ی زمانی محدود عرضه می‌شود.
free standing insert (fsi) درج ایستاده رایگان تبلیغات رایگان یک یا چند صفحه‌ای که ما بین صفحات روزنامه یا مجله قرار می‌گیرد.
free trade area منطقه آزاد تجاری شامل گروهی از کشورهایی است که به منظور لغو همه موانع داخلی تجارت آزاد بین کشورهای عضو به توافق رسیده‌اند.
free-form فرم آزاد طراحی و تنظیم وسایل و راه‌روها در یک الگوی نامتقارن.
free-on-board (F.O.B.) تحویل کالا بر روی عرشه بارگذاری وسیله‌ی نقلیه در برخی مناطق تعیین شده است. فروشنده تحویل کالا را هنگامى به انجام مى‌رساند که کالا در بندر بارگیرى تعیین شده، از لبه کشتى عبور کند.
Freeware نرم‌افزار رایگان نرم‌افزاری که می‌توان آن را به صورت رایگان از اینترنت دانلود کرد.
freight absorption pricing قیمت گذاری تقبل قسمتی از هزینه حمل یک سیاست قیمت گذاری است که در آن کارخانه شرکتی قسمتی از هزینه حمل خریداران که نزدیک به محل کارخانه رقباهستند را پرداخت می نماید.
freight bill بارنامه حمل و نقل بارنامه سند حملی است که توسط حامل برای ارائه خدمات حمل استفاده می‌شود.
freight forwarder بارفرابری (فورواردر) منظور از بارفرابری مدیریت جریان‌های بار در بازارهای روز است. توابع فورواردر در واقع عمده‌فروش خدمات حمل‌و نقل هستند.
freight-all-kinds rate (FAK) نرخ حمل کلی مبلغ ثابتی که حمل‌کننده بابت حمل دریافت می‌کند. ترکیبی از محصولات در مقصد تحویل داده می‌شود به جای ارزش‌‌گذاری برای حمل جداگانه هر محصول، به طور متوسط ارزش‌گذاری برای حمل کل محصولات انجام می‌گیرد.
frequency فراوانی تعداد دفعاتی که یک فرد یا عضوی از یک بازارهدف، در یک دوره‌ی زمانی خاص با برنامه‌های تبلیغاتی مواجه می‌شود. معمولا این تعداد با فراوانی متوسط و توزیع فراوانی بیان می‌شود. فراوانی متوسط (میانگین تعداد دفعات مواجهه در یک دوره‌ی زمانی خاص) توزیع فراوانی(تعداد مردمی که یک بار، دوبار، سه بار وغیره مواجه می‌شوند).
frequency cap محدودیت تکرار یکی از ویژگی‌های تبلیغات اینترنتی است که محدودیت در میزان بازدیدهای یک بازدیدکننده‌ی خاص از یک آگهی را نشان می‌دهد.
frequency distribution توزیع فراوانی به واژه ‌ی frequency مراجعه کنید.
frequent shopper program طرح تداوم خریداران تداوم برنامه‌های تشویقی که توسط خرده‌فروش به مشتریان برای تشویق به تکرار خرید عرضه می‌شود. این پاداش معمولا به مقدار خرید و تعداد بازدید بستگی دارد.
Freudian theory نظریه فروید به واژه ‌ی psychoanalytic theory مراجعه کنید.
fringe sizes اندازه‌ی فرینچ اندازه‌ای که خارج از حد معمول باشد یا بسیار کوچک باشد یا بسیار بزرگ.
fringe stocks سهام حاشیه‌ای آن دسته از کالاهایی که درصد کمی از آن برای فروش آمده است.
fringe trade area منطقه تجارت جانبی به واژه ‌ی tertiary trade zone مراجعه کنید.
fsi درج رایگان ایستاده به واژه ‌ی free standing insert مراجعه کنید.
FTC کمیسیون تجارت فدرال به واژه ‌ی Federal Trade Commission مراجعه کنید.
FTP پروتکل FTP پروتکل انتقال فایل، پروتکلی که امکان انتقال فایل از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر را می‌دهد.
FTZs مناطق آزاد تجاری خارجی به واژه ‌ی foreign trade zones مراجعه کنید.
fulfillment تکمیل، اجرا جمع آوری سفارشات و یا پیشنهادات یک رویداد ارتقاء فروش، روند تکمیل این مراسم با توزیع اقلام جدایی ناپذیر مانند حق بیمه، تخفیف، جستن به عقب، پیشنهادات، و یا کالا سفارش داده شده.
fulfillment تکمیل، اجرا تحویل منافع وعده داده شده به اسپانسر در قرارداد.
full coverage پوشش کامل به واژه ‌های product-market grid و market coverage strategies مراجعه کنید.
full nest stage مرحله‌ی آشیانه کامل به واژه ‌ی family life cycle مراجعه کنید.
full promise گارانتی به واژه ‌ی warranty مراجعه کنید.
full-cost pricing قیمت‌گذاری هزینه کامل روشی که به موجب آن قیمت‌ها پس از تمام هزینه‌های عملکردی اختصاص داده می‌شود.
full-line pricing قیمت‌گذاری خط کامل در این وضعیت همه‌ی مواردی که در یک خط قرار دارند نسبت به هم قیمت‌گذاری می‌شوند و یا به عنوان یک پکیج کامل با تخفیف به فروش می‌رسند.
full-line sales organization سازمان فروش خط کامل یک سازمانی که در آن هر شرکت یا هر بخش تمام محصولات را در یک منطقه جغرافیایی به فروش می‌رساند.
full-line wholesaler عمده‌فروشی خط کامل به واژه ‌ی general-line wholesale مراجعه کنید.
full-service (of retailing) سرویس کامل(خرده‌فروشی) ارائه طیف گسترده‌ای از خدمات به مشتریان است، که معمولا متضاد با limited services به معنی خدمات محدود یا برخی از خدمات است.
full-service advertising agency آژانس تبلیغاتی خدمات کامل به واژه ‌ی advertising agency مراجعه کنید.
functional authority اقتدار کارکردی به واژه ‌های staff authority و line authority مراجعه کنید.
functional discount تخفیف کارکردی تخفیفی که با توجه به واسطه و ظرفیت خدمات توزیعی توسط خود تولیدکننده داده می‌شود.
functional expense classification طبقه‌بندی هزینه‌های کارکردی یک نوع طبقه‌بندی هزینه‌های سیستم که اهداف هزینه‌ها را شناسایی می‌کند.
functional middleman واسطه تابعی یک واسطه کسی است که معمولا به ایجاد تغییر در مالکیت کالا کمک می‌کند.
functional organization سازمان تابعی‌ای یک ساختار سازمانی است، که در آن مدیران هریک از توابع اصلی (بازاریابی، تولید، تحقیق و توسعه، امورمالی) به مدیر اجرایی گزارش می‌دهند تا جهت‌گیری کلی و هماهنگی ایجاد شود. به طور مشابه در بخش سازمان تابعی بازاریابی، مدیران توابع اصلی(فروش، تبلیغات، تحقیقات بازاریابی محصول، برنامه‌ریزی محصول) به مدیر بازاریابی گزارش می‌دهند. مزیت این مدل این است که کار توسط متخصصین و هماهنگی توسط مدیر اجرایی انجام می‌شود.
functional strategies استراتژی‌های کاربردی به واژه ‌ی strategy مراجعه کنید.
functional theory of attitudes نظریه کاربردی نگرش بر اساس این نظریه، نگرش منعکس کننده انگیزه های اساسی فرد است این نظریه گاهی اوقات به عنوان یک رویکرد انگیزشی به نگرش اشاره می‌کند.
fundraising جمع‌آوری کمک‌های مالی تکنیک های مورد استفاده برای درخواست کمک و یا حمایت های دیگر برای یک سازمان.
funnel approach رویکردقیف رویکردی است که شامل چند سوال متوالی می‌باشد که با پرسش‌های گسترده شروع می‌شود و به تدریج باریک می‌شود و دلیل نامگذاریش هم همین شکلش می‌باشد.
future dating تاریخ‌گذاری آتی یک روش تاریخ‌گذاری است که اجازه می‌دهد خریدار زمان بیشتری را برای استفاده از تخفیف و یا پرداخت مبلغ خالص فاکتور صرف کند.
future transaction معامله آتی تعهد به گرفتن یا تحویل یک ارز در تاریخ مشخص.
futures research آینده‌پژوهی به واژه ‌ی futurology مراجعه کنید.
futurism آینده‌گرایی فلسفه یا دیدگاهی است که بر اهمیت تفکر جدی و برنامه‌ریزی برای آینده تمرکز دارد.
futurology آینده‌پژوهی پیش‌بینی تحولات آینده با استفاده از انواع تکنیک‌‌ها در یک مطالعه فشرده از روند گذشته و حال می‌باشد، نشان می‌دهد چگونه از دل تغییرات امروز واقعیت فردا تولد می‌یابد.
عبارت معنی شرح عبارت
group in-depth interview گروه مصاحبه متمرکز به واژه ‌ی focus group interview مراجعه کنید.
group membership عضویت در گروه به واژه ‌ی stereotype مراجعه کنید.
group product manager مدیرگروه محصول کسی که مدیریت محصول را بر عهده دارد و به مدیر بازاریابی و مدیر محصول ناظر گزارش می‌دهد.
group, as in organization گروه به واژه ‌های team و as in organization مراجعه کنید.
growth market life cycle stage چرخه عمر توسعه محصول به واژه ‎‌ی market evolution مراجعه کنید.
growth objectives اهداف توسعه آینده‌ی مطلوبی است که سازمان تلاش می‌کند آن را محقق سازد.
growth stage مرحله رشد به واژه ‌ی چرخه عمر محصول product life cycle مراجعه کنید.
growth stage of product life cycle مرحله رشد از چرخه عمر محصول در مرحله رشد فروش به سرعت افزایش می‌یابد و سود نیز به حداکثر خود می‌رسد. هدف بازاریابی در این مرحله ترغیب به وفاداری نسبت به برند است سعی بر آن است که مصرف‌کنندگان را متقاعد کنند که برند نسبت به سایر برندها فوق‌العاده است. در این مرحله استراتژی‌های بازاریابی در پی معرفی انواع محصول جهت جذب بخش‌های بازار و افزایش سهم بازار می‌باشد
growth strategy استراتژی رشد عبارت است از فرصت‌های رشد که فروشگاه‌ها می‌توانند براساس آن به رشد دست یابند یکی از این فرصت‌های نفوذ در بازار سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی مشتریان کنونی است، دیگری توسعه بازار می‌باشد شامل ایجاد واحدهای جدید کالایی، خدماتی و افزایش تنوع خدمات ارائه شده به مشتریان است فروشگاه می‌تواند با ایجاد هدف بازار جدید و شناسایی خواسته‌های مشتریان در شرایط کنونی و شناسایی وجه مشترک آنان و توسعه سیستم اطلاعات مدیریت بازار جدیدی برای افزایش فروش ایجاد نماید.
GRP GRP به واژه ‌ی gross rating point مراجعه کنید.
guarantee گارانتی اطمینان از کیفیت کالای ارائه‌شده برای فروش.
guaranty تضمین به واژه ‌ی guarantee مراجعه کنید.
guerilla marketing بازاریابی چریکی نوعی بازاریابی غیرمتعارف است که در این روش با هزینه‌ی کم می‌توان به بازده حداکثری رسید.
guidance راهنما به واژه ‌ی goal and objective به معنی هدف مراجعه کنید.
Guttman scale مقیاس گاتمن یک روش عمومی برای تعیین پاسخ افراد به مجموعه‌ای از آیتم‌ها است، که محقق را قادر می‌سازد بتواند عبارت مورد تائید پاسخگو را دریابد.
عبارت معنی شرح عبارت
habit عادت واکنش آموخته‌شده به یک محرک که به صورت خودکار و روتین عمل می‌کند، را عادت گویند.
habit formation شکل‌گیری عادت فرآیند یادگیری یک رفتار خاص اغلب نیاز به تمرین و مرور واکنش‌ها دارد. با این حال بین مقدار و چگونگی انجام این رفتار تکراری اختلاف نظر وجود دارد.
habitual decision making تصمیم‌گیری عادتی انتخاب یا تصمیمی که از روی عادت بدون مشورت با دیگران و یا مقایسه‌ی محصول باشد.
halo effect اثر هاله‌ای مشکلی که در مجموعه داده‌ها مطرح می‌شود و امکان قضاوت نادرست را فراهم می‌کند. اثر هاله‌ای گرایش یک مشاهده‌گر است به اینکه براساس صفات و یا ویژگی‌های برجسته اما نامربوطی که فرد دیگر نشان می‌دهد او را با سوگیری منفی یا مثبت درجه‌بندی می‌کند.
hand marking علامت‌گذاری دستی استفاده از مداد، تمبر، قلم برای علامت‌گذاری مستقیم و بسته‌بندی، برچسب و غیره.
handbill آگهی دستی یک نوع آگهی مستقیم است که خانه به خانه به دست مردم داده می‌شود.
hand-to-mouth buying خریدهای فوری خریدهای مقدار کم برای نیازهای ضروری و فوری یک شرکت را گویند.
hard goods کالاهای بادوام برخلاف کالاهای کم‌مصرف این کالاها مدت مصرف زیادی دارند مانند مبلمان و لوازم خانگی.
hard-sell فروشندگی با چرب زبانی و فشار به واژه ‌ی high-pressure selling مراجعه کنید.
Harmonized Tariff System (HTS) سیستم تعرفه هماهنگ این واژه در ژانویه 1989 جایگزین رده‌بندی تعرفه بروکسل شد و دارای یک سیستم طبقه‌بندی مشترک برای تمام محصولات است.
harvest market position موقعیت بازار فروش به واژه ‌ی investment strategy مراجعه کنید.
harvesting strategy استراتژی برداشت سود در این استراتژی جریان پول نقد مطرح است برخلاف سایر زمینه‌ها که در آن‌ها هدایت و جهت مورد نیاز است.
Head Terms عبارت سرراست عبارت جستجویی که ساده، کوتاه و سرراست باشد به عنوان مثال “helicopter skiing” که این عبارت “head term” نامیده می‌شود.
headline عنوان قسمتی از نوشته‌های تبلیغات چاپی است که با هدف جلب توجه خواننده به تبلیغ مورد نظر نوشته می‌شود.
health care marketing بازاریابی خدمات و مراقبت‌های بهداشتی و درمانی بازاریابی که برای اثرگذاری بر رفتار مخاطبان هدف طراحی شده است که در نهایت به سلامت جسمی و ذهنی مخاطب منتج می‌شود. بازاریابی مراقبت‌های بهداشتی ممکن است توسط افراد، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و یا توسط سازمان‌ها انجام شود.
heatmap هیت مپ نمایش گرافیکی داده‌ها می‌باشد که درآن درجات مختلفی از یک معیار واحد با رنگ نشان داده می‌شوند.
heavy equipment تجهیزات سنگین محصولاتی که به عنوان سرمایه محسوب می‌شوند و معمولا توسط کاربران نهایی خریداری می‌شوند به عنوان مثال لتس، ماشین آلات حفاری و غیره.
hedging خرید و فروش تامینی ارز خرید و فروش یک ارز در بازارهای رو به جلو برای تحویل در آینده است، هدف از این کار مصون ماندن از زیان‌‌های احتمالی در آینده است.
hedonistic consumption مصرف لذت‌جویانه تمرکز بر لذت‌های حسی به وسیله تعامل با محصولات و یا خدمات ارائه شده.
Hendry model مدل هندری یک مدل که معرف میزان تغییر در میان برندهای یک محصول می‌باشد.
heuristic هیورستیک توابعی که یک رویداد را به یک عمل وصل می‌کنند، هیورستیک‌ها معمولا تصمیم‌گیری‌ها را ساده می‌کنند.
hiatus وقفه به واژه ‌ی flighting مراجعه کنید.
Hidden Text متن مخفی همچنین Invisible text نیز نامیده می‌شود، متنی که برای موتورهای جستجو آشکار است اما کاربر نمی‌تواند آن را ببیند. این متن با همان رنگ پس‌زمینه صفحه نوشته می‌شود روش‌های خلاقانه دیگری هم هست اما تشخیص و فیلتر کردن آن برای موتورهای جستجو سخت است معمولا با این روش کلمات کلیدی اضافی در صفحه می‌گذارند که اگر موتورهای جستجو بفهمند جریمه می‌کند یا وب‌سایت موردنظر را نادیده می‌گیرند.
hierarchical business structure ساختار سلسله مراتبی کسب و کار به واژه ‎‌ی bureaucratic organization مراجعه کنید.
hierarchical choice model مدل انتخاب سلسله مراتبی به واژه ‌ی Elimination-By-Aspects model مراجعه کنید.
Hierarchical Elimination Model مدل حذف سلسله مراتبی به واژه ‌ی Elimination-By-Aspects model مراجعه کنید.
hierarchical organization سلسله مراتب سازمانی یک فرم کلاسیکی از سازمان است که در قرن نوزدهم ایجاد شده است، در این نوع سازمان قدرت از شخصی که به سطوح مختلف نظارت می‌کند جریان می‌یابد و معمولا متمرکز و دستوری هستند. اطلاعات و درخواست برای راهنمایی و تصمیم‌گیری از طریق همان کانال انجام می‌شود.
hierarchical pyramid design طراحی هرم سلسله مراتبی به واژه ‌ی hierarchical organization مراجعه کنید.
hierarchy of effects model مدل سلسله مراتب اثرات شرح یک سری از مرحله هایی از پاسخ که تصمیم گیرندگان برند اتخاذ می کنند، مفهومی درباره اثربخشی تبلیغات است فرض بر آن است که تبلیغات به طور سیستماتیک از طریق یک سری عوامل روانی آگاهی، علاقه، تمایل، اعتقاد و عمل حرکت می‌کند.
hierarchy of needs سلسله مراتب نیازها نظریه‌ای مطرح شده توسط آبراهام مازلو در سال 1943 در رابطه با نیازهای اساسی انسان است. وی پنج سطح مختلف در سلسله مراتب نیازهای انسان وجود دارد: نیازهای فیزیولوژیکی، نیازهای احترامی، نیازهای خودشکوفایی، نیازهای امنیتی، نیازهای اجتماعی. سلسله مراتب نیازهای مزلو غالباً به صورت یک هرم نشان داده می‌شود. در سطوح پائین‌تر هرم، ابتدائی‌ترین و پایه‌ای‌ترین نیازها و در بالاترین سطح هرم، نیازهای پیچیده‌تر قرار دارند.
high income countries کشورهای پردرآمد کشورهایی که در مقایسه با سایر نقاط جهان درآمد سرانه بالایی دارند.
high involvement درگیری شدید به واژه ‌ی involvement مراجعه کنید.
high-pressure selling فروش پرفشار یک رویکرد فروش است که در آن فروشنده برای فروش تلاش می‌کند و به مشتری برای خرید فشار می‌آورد.
hired hand طرف استخدام فروشنده‎‌ای که حمایت نسبتاکمی از مدیر فروش خود دریافت می‌کند،طرف استخدام تمایل به انجام وظایفی است که در شرح شغل بیان شده است.
hit برخورد درخواست فایل از یک وب‌سرور می‌باشد.
hit rate نرخ برخورد نرخ برخوردهر سطح، درصد مراجعاتی است که به آن سطح انجام شده است، درصد تعداد مشتریان دریافت شده توسط یک فروشنده نسبت به سطح فعالیت کل.
hold strategy استراتژی نگه‌داری به واژه ‌ی portfolio analysis مراجعه کنید.
home improvement center مرکز بهبودخانه یک متخصص طبقه بندی که از ابزارهای سنتی برای ساخت فروشگاه ها و حیاط های چوبی استفاده می کند
home page صفحه اصلی صفحه‌ی اصلی یک وب‌سایت.
homemade diversification theorem تئوری تنوع طلبی این قضیه بیان می‌کند که در صورت نبود همکاری، تنوع‌طلبی شرکت برای سهامداران باارزش نیست.
homeostasis هموستاز، تعادل یک حالت فیزیولوژیکی در فرد است، به عنوان مثال نبود آب منجر به حالت تشنگی می‌شود در این حالت فرد به دنبال نوشیدنی‌هایی است که به حالت تعادل فیزیولوژیکی یا هموستاز بازگردد.
horizontal buy خرید افقی خرید از رقیب ، به عنوان مثال اگر شرکت شیمیایی سواحل غرب ممکن است یک ترکیب شیمیایی را از رقیب سواحل شرق به دلیل عرضه جغرافیایی و یا عدم تعادل تقاضا بخرد یک خرید افقی است.
horizontal competition رقابت افقی رقابت برای بدست آوردن اولویت‌های مشتریان در سطح یکسان مانند رقابت بین عمده‌فروشان.
horizontal cooperative advertising تبلیغات مشارکتی افقی یک شراکت تبلیغاتی است که در آن چند خرده‌فروش هزینه‌های ارتقا را به اشتراک می‌گذارند.
horizontal diversification تنوع و رقابت‌پذبری افقی به واژه ‌ی diversification مراجعه کنید.
horizontal expansion بسط افقی به واژه ‌ی horizontal integration مراجعه کنید.
horizontal integration یکپارچه‌سازی افقی 1-گسترش کسب‌وکار در حال توسعه در مراحل یکسان بازاریابی، رایج‌ترین روش خرید از رقباست. 2- ترکیب و ادغام دو یا چند شرکت در مراحل یکسان.
horizontal merger ادغام افقی به هم پیوستن یا ترکیب شرکت‌ها در یک صنعت یکسان.
horizontal organization سازمان افقی به واژه ‌ی flat organization مراجعه کنید.
horizontal price-fixing تثبیت قیمت افقی تبانی بین رقبای هم‌سطح یک کانال برای تعیین قیمت یک محصول.
hospitality مهمان‌نوازی میزبانی مشتریان، کارکنان و سایر افراد برجسته در یک رویداد. معمولا شامل بلیط، پارکینگ و سایر امکانات رفاهی می‌باشد.
hot money پول داغ به واژه ‌ی discretionary buying power مراجعه کنید.
house account حساب کاربری اصلی یک حساب‌کاربری، معمولا بزرگ که به طور مستقیم توسط مدیران به کار گرفته می‌شود.
house agency آژانس خانگی یک آژانس تبلیغاتی که تحت مالکیت یک تبلیغ‌کننده است.
house brand برند خانگی یک برند خصوصی، معمولا در ارتباط با خرده‌فروشان است.
house publication نشریه خانگی یک مجله یا بروشوری که به صورت داخلی تولید و توسعه می‌یابد.
Household Goods Carrier Operations Act (1980) قانون حمل کالاهای خانگی قانونی خاص برای حمل کالاهای خانگی پس از درخواست و تخمین هزینه براساس قوانین ضدتراست می‌باشد.
households using television خانواده‌های استفاده‌کننده از تلویزیون به واژه ‌ی sets in use مراجعه کنید.
house-to-house salesperson فروشنده خانه به خانه فروشنده‌ای که عمدتا مشغول فروش مستقیم به مصرف‌کنندگان نهایی است.
htaccess file فایل htaccess فایلی با یک یا چند دستور پیکربندی شده می‌باشد دستورات در این دایرکتوری‌ها به تمام زیر شاخه‌ها اعمال می‌شود.
HTML زبان نشانه‌گذاری ابرمتن زبان نشانه‌گذاری فرامتن یک زبان برنامه‌نویسی برای ایجاد اسناد ابرمتنی در وب است که کلیه کدهای صفحه از طرف سرور و از طرف مشتری در نهایت به کدهای HTML تبدیل شده و توسط مرورگر نمایش داده می شوند.
HTML banner بنر Html یک بنر تبلیغاتی که ازعناصر html برای تعامل استفاده می‌کند، مانند تکست‌باکس‌ها،منوهای کشویی و غیره.
HTML e-mail (email) ایمیل Html (ایمیل) پست الکترونیکی که با استفاده از Html قالب‌بندی شده‌است. مخالف یک ایمیل ساده است و انعطاف‌پذیری بیشتری را فراهم می‌کند.
HTS سیستم تعرفه هماهنگ به واژه ‌ی Harmonized Tariff System مراجعه کنید.
HTTP پروتکل انتقال ابرمتن پروتکل انتقال ابرمتن در قالب وب جهان گستر است، که امکان ارتباط بین سرویس گیرندگان و سرویس دهندگان وب را فراهم می نماید .
HTTP Referrer Data ارجاع کننده Http برنامه‌ای که توسط آن از طریق صفحه وب یا منبع، آدرس صفحه ای که به آن لینک می شود شناخته خواهد شد. ارجاع دهنده HTTP اجازه می دهد تا مدیران سایت، صاحبان سایتها مخاطبان جدیدی را کشف کنند.
HTTPS پروتکل امن انتقال ابرمتن این واژه مخفف Hypertext Transfer Protocol Secure به معنی پروتکل امن ابرمتن می‌باشد.
human ecology اکولوژی انسانی اکولوژی شاخه‌اى از زیست‌‌شناسى است که زندگى گیاهان و جانوران را در محیط آنها بررسى مى‌کند و ”بوم‌شناسى انسانی“ یا ”اکولوژى انسانی“ علمى است که انسان را در رابطه با محیط زندگی، مورد تحقیق قرار مى‌دهد.
HUT HUT به واژه ‌ی sets in use مراجعه کنید.
Hyperlink ابرلینک متن یا گرافیک قابل کلیک می‌باشد که کاربر را به مکان دیگری در همان صفحه یا به صفحه‌ی دیگری هدایت می‌کند.
hypermarket هایپرمارکت خدمات ترکیبی فروشگاه، سوپرمارکت و انبار. به طور معمول مواد خوراکی و غیرخوراکی را در 10 تا 15 درصد زیرقیمت خرده‌فروشی به فروش می‌رساند، یک نوآوری جدید در اروپا است.
Hypertext ابرمتن هرمتنی که توسط یک خواننده انتخاب می‌شود و این انتخاب باعث می‌شود یک سند دیگر بازیابی و نمایش داده شود.
hypothesis فرضیه فرضیه به بررسی روابط بین متغیرها می‌پردازد.
in-store coupon کوپن خرید یک مدرک بازپس گرفتنی در یک فروشگاه خرده‌فروشی یا یک فروشگاه زنجیره‌‌ای. کوپن‌ها معمولا از طریق آگهی روزنامه یا در داخل فروشگاه توزیع می‌شود.
in-store marketing تبلیغات در نقطه خرید تبلیغات در داخل فروشگاه در قالب طراحی فروشگاه، تجارت، نمایش بصری و غیره.
instrument variation تفاوت‌های ابزاری همه تغییرات دستگاه اندازه‌گیری مورد استفاده در یک آزمایش را گویند.
instrumental conditioning شرطی شدن ابزاری به واژه ‌ی operant conditioning مراجعه کنید.
instrumental function of attitudes تابع ابزاری از نگرش تابعی از نگرش است که ماکزیمم سود و مینیمم هزینه‌ها را برای فرد فراهم می‌کند. این تابع ابزاری بسیار شبیه نظریه یادگیری فیشبین است. آن هم‌چنین به عنوان تابع سودگرایانه در نظر گرفته می‌شود.
instrumental values ارزش ابزاری یکی از دو نوع ارزش ارائه شده توسط میلتون رکیچ، ارزش ابزاری نشان‌دهنده ارزش ارجح رفتاری و یا الگوهای ارجح رفتاری است.
instrumentality ابزاری برآورد فروشنده است از احتمال اینکه سطوح عملکردی بالاتر به پاداش بیشتر منجر می‌شود. به عنوان مثال ممکن است فروشنده تخمین بزند که اگر از سهمیه‌بندی استفاده کند 25 درصد حقوقش افزایش می‌یابد.
integer programming برنامه‌نویسی اعدادصحیح به واژه ‌ی mathematical programming, product line optimization, sales force models مراجعه کنید.
integrated development توسعه یکپارچه فرایند ترکیب استعدادهای سازمانی متنوع و گروه های عاملیبرای حمایت از توسعه یک محصول جدید را توسعه یکپارچه گویند.
integrated division تقسیم‌بندی یکپارچه این تقسیم بندی شامل بازاریابی و تولید توابع است. ارائه هماهنگی مدیر بخش و کنترل از عوامل اصلی موثر بر سود است.
integrated marketing communications ارتباطات بازاریابی یکپارچه ارتباطات بازاریابی فرآیند طراحی شده برای مدیریت روابط با مشتریان است که سعی می‌کند ارزش‎‌های بنیادی برند را از طریق فعالیت‌های ارتباطی هدایت کند.
integrated service provider ارائه دهندگان خدمات یکپارچه یک شرکت که طیف وسیعی از فعالیت‌های لجستیک مانندانبارداری، حمل و نقل و قعالیت‌های عملکردی را انجام می‌دهند.
integration ادغام توسعه کسب و کار برای افزایش فروش و سود و بدست آوردن کنترل بیشتر است. سه نوع ادغام وجود دارد: 1- ادغام رو به عقب (توسعه‌ی قابلیت‌های عرضه به منظور بدست آوردن سود و کنترل بیشتر) 2- ادغام رو به جلو 3- ادغام افقی(شرکتی، شرکت‌های تولیدی رقیب خود را خریده و تحت مالکیت خود در می‌آورد.)
intellectual property مالکیت فکری مالکیت فکری حقوق قانونی منتج از فعالیت ذهنی و فکری مانند اختراعات، کپی رایت و علایم تجاری.
intelligence gathering and analysis جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات به واژه ‌ی public affairs مراجعه کنید.
intending to buy stage مرحله‌ی قصد خرید به واژه ‌ی buyer readiness stage مراجعه کنید.
intensive distribution توزیع فشرده یک شکل از پوشش بازار است که در آن یک کالا در بین تمام عمده‌فروشان و خرده‌فروشان در دسترس توزیع می‌شود.
intention قصد، تصمیم پیش‌بینی یا برنامه‌ریزی رفتارهای آینده.
count and recount promotion شمارش و ارتقاء بازشماری تکنیک ارتقاء فروش که در آن موجودی هم در اول و هم در آخر معامله بازشماری میگردد. و تخفیف بر اساس کیفیت کلی محصول در طول دوره ی ارتقاء مجاز می باشد.
counter purchase خرید متقابل یک نوع تجارت که در آن شرکت فروشنده اقدام به خرید (از خریدار) می کند. خریداری کالا به همان قیمت اولیه ی فروش.
interaction with consumer groups تعامل با گروه‌های مصرف کننده به واژه ‌ی consumer relations مراجعه کنید.
interactive agency آژانس‌های تعاملی یک آژانس تبلیغاتی/بازاریابی که ترکیبی از طراحی وب، توسعه، تبلیغات اینترنتی، بازاریابی یا کسب و کار الکترونیکی ارائه می‌کند.
interbusiness alliance اتحادیه‌ی شرکت‌ها به واژه ‌ی keiretsu مراجعه کنید.
intercept merchandise کالای مبدا کالایی که مشتریان به طور مستقیم از فروشگاه نمی‌خرند.
intercept store فروشگاه مبدا فروشگاهی که رهگیری مصرف‌کنندگان توسط آن انجام می‌شود.
interdepartmental merchandise transfer انتقال کالا بین ادارات به واژه ‌ی transfer (interdepartmental merchandise) مراجعه کنید.
interest علاقه به واژه ‌های AIDA, AIO, hierarchy of effects model, life style مراجعه کنید.
interested stage مرحله‌ی علاقه‌مندی به واژه ‌ی buyer readiness stage مراجعه کنید.
interindustry competition رقابت درون صنعتی رقابت در میان فروشندگان صنایع مختلف برای رسیدن به اهدافی مانند به دست‌آوردن سهم بیشتری از بازار، افزایش سود، افزایش سود و غیره.
intermediary واسطه به واژه ‌ی middleman مراجعه کنید.
intermodal transportation حمل و نقل چند وجهی در این فرآیند عملیات جابجایی و حمل و نقل کالا با استفاده ترکیبی از کامیون و راه‌آهن انجام می‌شود.
internal communication ارتباطات داخلی به واژه ‌ی public affairs مراجعه کنید.
internal data داده‌های داخلی داده‌هایی که از داخل سازمان که تحقیقات در آن انجام می‌شود منشا می‌گیرند.
internal factors فاکتورهای داخلی به واژه ‌ی situation analysis مراجعه کنید.
internal marketing بازاریابی داخلی بازاریابی داخلی عبارت است از جذب، توسعه، انگیزش، و تداوم کیفیت کارکنان از طریق شغل به عنوان یک محصول و ارضای نیازمندی‌های آنها و اطمینان از اینکه برنامه‌ها و سیاست‌های مورد نظر به درستی انجام می‌شود.
internal stimulus محرک‌های داخلی به واژه ‌ی external stimulus مراجعه کنید.
internal validity اعتبار درونی معیاری که توسط آزمایش‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اعتبار درونی یک تحقیق یعنی یافته‌های یک مطالعه باید حاصل متغیرهائی باشد که دستکاری ، اندازه‌گیری و یا انتخاب شده‌اند.
internal vulnerabilities آسیب‌‌پذیری داخلی به واژه ‌ی risk analysis مراجعه کنید.
international advertising تبلیغات بین‌المللی پدیده های تبلیغاتی: پیام ها، هنر، کپی، عکس ها، فروشگاه ها، و ویدئو وغیره از کشوری به کشور دیگر.
International Bank for Reconstruction and Developm بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه بانکی که براساس معاهده برتون وودز راه‌اندازی شد با دو هدف: 1-مساعدت در ترمیم و توسعه کشورهای عضو از طریق سرمایه گذاری در امورتولیدی 2-اعطای وام یا تضمین با اولویت‌های بالا در کشورهای عضو.
international channel of distribution کانال‌های توزیع بین‌المللی ساختار درون شرکتی واحدهای یک سازمان، عوامل خارجی سازمان، نمایندگی مجاز فروش، عمده فروشی و خرده فروشی، محصول.
international corporation شرکت بین‌المللی به شرکت‎هایی گفته می‎شود که محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر می‎کنند، شرکت‌های بین‌المللی ممکن است در کشورهای بسیاری فعالیت کنند اما یک چشم‌انداز و استراتژی جهانی ندارد.
International Court of Justice دیوان بین‌المللی دادگستری رکن قضائی اصلی سازمان ملل متحد است، که به حل و فصل اختلافات میان کشورهای مستقل جهان می‌پردازند.
International Development Association (IDA) انجمن توسعه بین‌الملل وابسته به بانک بین‌المللی ترمیم و توسعه، که در سال 1960 برای کمک به کشورهای در حال توسعه شکل گرفته است و به کشورهایی که دارای تراز پرداختهای مطلوبی هستند وام‌های بلند مدت می‌دهد.
international law قوانین بین‌المللی مجموعه‌ای از اصول و قواعد بین ملت‌ها که ملزم به اجرای آن‌ها هستند.
International Monetary Fund (IMF) صندوق بین‌المللی پول یک سازمان چند ملیتی برای ارتقای سطح همکاری های مالی بین المللی و ایجاد سامانه باثبات ارزی بین اعضا و پرهیز از رقابت در کاهش نرخ ارزهااست.
international product cycle چرخه بین‌الملی عمر محصول مدلی که توسط پروفسور ریموند ورنون توسعه یافته و ارتباط تولید، مصرف و تجارت در طول چرخه عمر یک محصول زا نشان می‌دهد.
international retailing خرده‌فروشی بین‌المللی کلیه‌ی فعالیت‌های خرده‌فروشی یک شرکت در سراسر مرزهای ملی.
international trade product life cycle چرخه عمر محصول تجارت بین‌المللی یک مدل چرخه‌ی تجارتی است که نشان‌می‌دهد بسیاری از محصولات با استفاده از این چرخه حرکت می‌کنند.
Internet اینترنت اصطلاح کلی برای توصیف یک شبکه‌ی جهانی از کامپیوترها برای انتقال اطلاعات است. جنبه‌ی آشنای اینترنت شبکه جهانی گسترده وب است که شامل وب‌سایت‌های مختلف به هم پیوسته است. در اوایل 1990s اینترنت در دسترس عموم قرار گرفت و استفاده از آن روز به روز به صورت تصاعدی رشد کرده است.
interpersonal factors عوامل میان فردی کسانی که با توجه به فضای زندگی فرد و یا حوزه‌ی فعالیت آن‌ها روی مصرف‌کننده تاثیر می‌گذارند.
inter-selling اینتر فروش فرآیندی از فروش میان بخش‌هاست برای تسهیل معاملات بزرگ و برای راحتی مشتریان است.
Interstate Commerce Commission (ICC) (1887) کمیسیون تجارت بین ایالات اولین آژانس نظارتی است که به صورت مستقل ایجاد شده است. حفظ و توسعه سیستم حمل و نقل ملی برای پاسخگویی به نیازهای تجارت ایالت متحده بود.
Interstitial بینابینی به معنی “چیزی در بین” است و یک صفحه است که به طور طبیعیاز محتوا بین یک کاربر و یک سایت قرار داده شده است.
intertype competition رقابت داخلی رقابت بین شرکت‌های مختلفی که محصول یکسانی را می‌فروشند.
interval scale مقیاس فاصله‌ای مقیاسی برای اندازه‌گیری می‌باشد، در این مقیاس اعداد به ترتیب فاصله مشخص به‌صورت قراردادی می‌باشند. این مقیاس نه تنها قادر است افراد را با توجه به خصوصیت مشخصی گروه بندی کند و رتبه ها را درون گروه های مشخص سازد ، بلکه قادر است مقدار این تفاوت را اندازه گیری و تفاوت بین اشخاص را مشخص سازد.
intraindustry competition رقابت بین صنعتی رقابت بین فروشندگان محصولات مشابه و یا خدمات برای دستیابی به افزایش فروش، سود و سهم بازار.
Intranet اینترانت اینترانت شبکه‌ی داخلی با تملک خصوصی است که از پروتکل‌های مرتبط با اینترنت و به خصوص تکنولوژی وب برای سازماندهی شبکه استفاده می‌کند.
intrapreneurship کارآفرینی سازمانی عمل کارآفرینی در یک شرکت بزرگ است.کارآفرینی سازمانی یک سبک مدیریتی تصور می‌شود. ریسک پذیری، نوآوری و جسارت از سبک های مورد استفاده برای راه‌اندازی موفق است.
intratype competition رقابت درونی رقابت بین شرکت‌های هم نوع، مثلا یک فروشگاه در رقابت با فروشگاه‌های دیگر، یا یک سوپر مارکت در رقابت با سوپرمارکت های دیگر.
intrinsic reward پاداش‌های درونی پاداشی که از درون خود فرد ایجاد می‌شود. به عنوان مثال لذت بردن از یادگیری و خلق موسیقی به جای جایزه نقدی.
introduction approach رویکرد معرفی یک رویکرد یا یک چشم‌انداز برای معرفی افراد و شرکت‌شون.
introduction stage مرحله‌ی معرفی به واژه ‌ی product life cycle مراجعه کنید.
introductory stage of product life cycle مرحله‌ی مقدماتی از چرخه عمر محصول نخستین مرحله از چرخه عمر محصول، محصول جدید به بازار معرفی شده، فروش آهسته، ارتقاء آن سخت است.
invention ابداع یک دستگاه جدید، فرآیند یا هرچیزی که ایجاد شده باشد، یک اختراع می‌تواند فیزیکی یا مفهومی باشد.
inventory موجودی محصولات یا کالاهای موجود برای فروش.
inventory control کنترل موجودی روش‌های مورد استفاده برای اطمینان از اینکه سطح موجودی موردنظر حفظ شود. هدف از کنترل موجودی، بررسی و نگاه داشت سطحی از موجودی است که هزینه های سیستم را کمینه می کند.
inventory control-based promotion models مدل ارتقا مبتنی بر کنترل موجودی به واژه ‌ی promotion models مراجعه کنید.
inventory management مدیریت موجودی روند دستیابی و نگهداری مناسب کالا، کنترل موجودی و پیش‌بینی نیازهای آینده در مورد اقلام یا گروهی از اقلام.
inventory overage فزونی موجودی ارزش موجودی فیزیکی بیش از موجودی نوشته شده باشد.
inventory policy سیاست‌های موجودی یک روش استاندارد که با توجه به موجودی حفظ می‌شود.
inventory stock shortage کمبود موجودی انبار ارزش موجودی نوشته شده بیش از موجودی واقعی فیزیکی است. این میزان سرقت، شکستگی، اشتباهات در خرید و فروش، و اشتباه در نگهداری سوابق است. این ها یا ناشی از اشتباه و یا ناشی از سوء استفاده از کالا است.
inventory turnover گردش موجودی تعداد زمان‌های متوسط ​​موجودی که در طول یک دوره زمانی مشخص (معمولا یک سال) به فروش می رسد.
investment سرمایه‌گذاری هر مبلغ سرمایه گذاری شده از جریان نقدی در آینده نزدیک است که انتظار می‌رود در دوره های آینده جریان نقدی تولید کند.
investment strategy استراتژی‌های سرمایه‌گذاری یک استراتژی که مشخص می‌کند 1- الزامات لازم برای بودجه مورد نیاز برای مزیت رقابتی 2- نتایج مورد انتظار از تخصیص این بودجه.
invisible assets دارایی‌های نامرئی دارایی‌های اعلام نشده شرکت، دارایی هایی که به سختی کپی می شوند، بسیار وقت گیر به منظور توسعه، قادر به استفاده بسیار و دست نیافتنی با پول. این دارایی ها را ممکن است از طریق مزیت اول تکان دهنده به دست آورد، تجربه انباشته، تداوم سرمایه گذاری در آموزش و روشنگری از نقاط قوت آن است.
involvement درگیری درگیری اهمیت شخصی و میزان علاقه مصرف‌کننده به اکتساب، مصرف و کنارگذاری یک کالا، خدمت یا ایده می‌باشد.
IP address آدرس آی پی آدرس پروتکل اینترنت یا به اختصار آدرس آی پی شماره‌ایست که به هر کامپیوتر متصل به اینترنت به طور منحصربه‌فرد اختصاص داده می‌شود تا بتوان به کمک آن به کامپیوتر مربوطه متصل شد و تبادل اطلاعات نمود ip4 دارای 4 بخش است که هر بخش آن عددی بین 0 تا 255 است.
IP Address Lookup پیداکردن آدرس ip روند تعیین یک آدرس ip منحصربه فرد.
IPI شاخص قیمت ضمنی به واژه ‌ی implicit price index مراجعه کنید.
IPTV IPTV سیستم IPTV نوعی سیستم تلویزیون تعاملی است که بر بستر شبکه ip پیاده‌سازی شده است و برای عملکرد بهتر نیاز به اتصال شبکه به اینترنت دارد.
irrational appeals درخواست غیرمنطقی به واژه ‌ی rational appeals مراجعه کنید.
ISP (Internet Service Provider) مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت مراکز ارائه دهنده خدمات اینترنت، خدمات متعددی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند بیشتر این مراکز شامل شرکتی است که امکان دستیابی به اینترنت و دیگر سرویس‌های وب را فراهم می‌کنند. در حال حاضر بیش از 3000 شرکت isp در ایالت متحده وجود دارد.
item merchandising آیتم‌های تجاری برنامه‌ریزی و کنترل ویژه به کارگرفته شده برای کشف و استفاده از فرصت‌های فروش فراهم شده توسط آیتم‌هایی که در تقاضای مصرف‌کننده بیشتر است.
item nonresponse موارد عدم پاسخگویی یک خطای عدم پاسخگویی می‌باشد، زمانی‌که پاسخ‌دهنده درخواست مصاحبه را قبول می‌کند اما قادر به پاسخ به سوالات خاصی نیست.
itemized rating scale مقیاس رتبه‌بندی جزبه‌جز مقیاس‌های رتبه‌بندی جزبه‌جز دربرگیرنده انتخاب گروهی خاص خارج از گروه‌های مختلفی می‌باشد که قبلا توسط محقق مشخص شده است. این مقیاس‌ها کاربرد گسترده‌ای در تحقیقات بازاریابی دارند.
Java‌ جاوا جاوا یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا است که اولین بار در شرکت مایکروسیستم ایجاد شد، این زبان از ویژگی‌های پیشرفته مانند انیمیشن و یا آپدیت اطلاعات پشتیبانی می‌کند. مرورگرهای اصلی وب به هم پیوستند تا به‌طور مطمئن جاوا اپلت را بدون صفحات وب اجرا کنند و بدین صورت جاوا خیلی زود معروف و محبوب شد.
JavaScript جاوااسکریپت زبان برنامه‌نویسی اسکریپت مبتنی بر اشیا است که توسط Netscape تولید شده است و در ایجاد وب‌سایت‌های تعاملی استفاده می‌گردد.
JIT سیستم تولید به موقع به واژه ‌ی just-in-time مراجعه کنید.
JIT II سیستم تولید به موقع II به واژه ‌ی just-in-time II مراجعه کنید.
job description شرح شغل به واژه ‌‌ی position description مراجعه کنید.
job lot کالاهای وقت گذشته یک نوع دسته‌بندی کالاهاست که از طریق آن برخی از فروشندگان در پایان فصل کالاهای مازاد را دور می‌اندازند. مثلا یک بلوز درآغاز یک فصل که زمان پوشیدنش نیست به قیمت عمده‌فروشی به فروش می‌‌رسد.
jobber سودجو هم‌اکنون به معنی واسطه‌ای است بین تولیدکنندگان (یا‌واردکنندگان) و خرده‌فروشان.
joint rate نرخ مشترک در اصطلاح حمل ونقل راه‌آهن نرخ واحد مشترک کرایه راه‌آهن است که از حمل‌ونقل میان دو نقطه‌ای که در مسیر همان خط آهن واقع نیست اخذ می‌شود.
joint venture سرمایه‌گذاری مشترک نوعی از همکاری تجاری است که طی آن طرفین مدیریت فعالیت خاصی را به صورت مشترک بر عهده می‌گیرند و در سود و زیان حاصل شریک می‌شوند.
joint venturing معامله مشترک ارتباط بین دو شرکت به منظور تسهیل در عرضه و فروش محصولات خود به بازار و یا بخشی از بازار.
JPEG (Joint Photographic Experts Group) JPEG(گروه مشترک کارشناسان گرافیک) یک فرمت گرافیکی جدیدتر از gif است، که عکس‌ها و تصاویر گرافیکی را با میلیون‌ها رنگ نشان می‌دهد و متاسفانه بسیاری از مرورگرهای حال حاضر از آن پشتیبانی نمی‌کنند بنابراین بهتر است از آن به عنوان فرمت لوگو استفاده نکرد.
judgment sample نمونه‌های تصادفی از روش‌های نمونه‌گیری غیراحتمالی است که اغلب نمونه هدفمند نامیده می‌شود.
judgmental models مدل‌های قضاوتی به واژه ‌ی forecasting models مراجعه کنید.
jury of executive opinion ارزیابی نظرات مدیران از روش‌های در حال توسعه پیش‌بینی فروش می‌باشد که مدیران نظرات را ارزیابی می‌کنند و پیش‌بینی دقیق به مدیران کمک می‌کند که راهبردها را توسعه دهند.
jury of expert opinion ارزیابی نظرکارشناسان به واژه ‌ی jury of executive opinion مراجعه کنید.
just-in-time (JIT) تولید به موقع تولید به موقع یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های برنامه‌ریزی و سیستمی جامع برای کنترل موجودی‌های تولید است. jit تلاشی برای جلوگیری از به‌هدر رفتن منابع تولید وسود کارایی در تولید به اندازه مورد نیاز می‌باشد.
just-in-time II (JIT II) سیستم تولید به موقع II یک سیستم مدیریت زنجیره تامین است که شامل روابط کاری نزدیک بین تامین کنندگان و تولیدکنندگان است.
just-in-time inventory management system سیستم مدیریت موجودی JIT به واژه ‌ی quick-response delivery system مراجعه کنید.
عبارت معنی شرح عبارت
keiretsu کایرتسو اتحاد شرکت‌های ژاپنی و یا گروه سرمایه گذاری.
kerning تنظیم فاصله تنظیم مقدار فاصله میان ترکیبات مشخصی از حروف.
key account حساب‌های کلیدی حساب های بزرگ، معمولا به تولید بیش از یک سطح فروش سالانه مشخص اشاره می‌کند.
key items آیتم‌های کلیدی آیتم هایی که بیشترین تقاضای مصرف کننده می باشند.
key success factors عوامل کلیدی موفقیت این عوامل شرط لازم برای موفقیت در بازار است. به این معنا که یک شرکت که نشانی از ضعف در یکی از عوامل موفقیت در بازار خود دارد در بحرانی قطعی به سر می‌برد.
keystone markup نشانه‌گذاری کیستون یک نوع نشانه گذاری است که در آن هزینه دو برابر خرده فروشی است. برای مثال، اگر یک آیتم 20 دلار به فروش برسد و هزینه های خرده فروشی 10 دلارباشدپس در آن از نشانه گذاری کیستون استفاده شده است.
keyword کلمات کلیدی کلمه ای که در جستجو معمولا استفاده می شود.
keyword density تراکم کلمات‌کلیدی مقیاسی از درصد کلمات کلیدی موجود در محتوای صفحه به نسبت کل کلمات موجود.
keyword marketing بازاریابی کلمات‌کلیدی قراردادن یک پیام بازاریابی در مقابل کاربران براساس کلماتی که جستجو می‌کند.
Keyword Phrase عبارت‌کلیدی اصطلاح کلمه کلیدی یا اصطلاح کلیدی – دو یا چند کلمه هستند که یک اصطلاح کلیدی را تشکیل میدهند
keyword research جستجوی کلمات‌کلیدی جستجو ی کلمات کلیدی مربوط به یک وب سایت. تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی به بهینه سازی موتورهای جستجو SEOکمک می‌کند.
Keyword Stemming ریشه‌یابی کلمات‌کلیدی بازگشت به ریشه یک کلمه و ساختن کلمات اضافی با اضافه کردن یک پیشوند یا پسوندبه آن.
Keyword Stuffing چاشنی‌کلمات کلیدی به طور کلی به عمل اضافه کردن تعدادزیادی ازکلمات کلیدی به HTML و یا برچسب‌های یک صفحه وب اشاره دارد.
Keyword Targeting هدف‌قرار دادن کلمات‌کلیدی هدف قرار دادن کلماتی‌ خاص به منظور کسب رنکینگ و انجام تبلیغات می‌باشد.
Keyword/Keyword Phrase کلمات‌کلیدی یک کلمه خاص و یا ترکیبی از کلمات هستند که افراد در موتورهای جستجو وارد می‌کنند تا اطلاعات خاصی را پیدا کنند.
keywords tag تگ کلمات کلیدی یک متاتگ برای تعریف واژه ‌های کلیدی یک صفحه وب برای موتورهای جستجو.
Kickback بازپرداخت پرداختی که براساس اندازه یا تعداد سفارشات توسط خریدار انجام می‌شود.
knowledge دانش دانشی درباره محصولات شامل علامت‌های تجاری، فروشگاه‌ها و غیره که در حافظه ذخیره می‌شود.
knowledge function of attitudes تابع نگرش نگرش فرد نسبت به محیطی که در آن است، دانش فرد به سازماندهی اطلاعات به صورت یک کلیت قابل فهم و منسجم کمک می‌کند.
KPI, Key Performance Indicators شاخص‌های عملکرد‌کلیدی شاخص‌های عملکرد کلیدی معیارهای اندازه‌گیری مالی و غیرمالی هستند که به منظور تعیین کیفیت اهداف و انعکاس عملکرد استراتژیک یک سازمان به کار برده می‌شوند.
عبارت معنی شرح عبارت
label برچسب عبارتی قابل دیدن که از نوشتار، چاپ و مسائل گرافیکی تشکیل شده و روی ظرف یا جعبه چاپ می‌شود.اطلاعات روی یک محصول نامگذاری و یا توصیف آن محصول، خطرات، مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن، تولیدکننده و مواردی مثل این‌ها.
labeling برچسب زدن به واژه ‌ی label مراجعه کنید.
labor intensive کار فشرده یک محصول یا صنعتی که مقدار کار بیشتری نسبت به کالاهای سرمایه‌ای نیاز دارد.
laboratory experiment آزمایش‌های آزمایشگاهی بررسی تحقیقاتی که در آن محققان یک وضعیت با شرایط دقیق ایجاد می‌کنند تا برخی متغیرها و دستکاری‌های دیگران را کنترل کنند.
laddering تکنیک نردبانی این تکنیک بیان می کند که مصرف کنندگان چگونه بین ویژگی‌های خاص محصول و پیامدهای کلی آن ارتباط برقرار می کند.
laggards دول عقب‌مانده گروه پنجم و آخرین گروهی که نوآوری اتخاذ می‌کنند.
lagged effect اثرات تاخیر به واژه ‌ی carry over models and Vidale-Wolfe model مراجعه کنید.
laissez faire leadership رهبری بی مسئولیت رهبری که نظارت کمتری بر روی پرسنل فروش خود داردو مشارکت خیلی کمی با آن‌ها دارد.
landed cost price هزینه تمام شده در انبار صورتحساب یک کالا، به علاوه هزینه‌های حمل و نقل درونی.
Landing Page / Destination Page صفحه فرود، صفحه مقصد صفحه‌ای که یک جستجوگر پس از کلیک بر روی تبلیغات به آن می‌رسد.
language system سیستم زبان به واژه ‌ی dialog system مراجعه کنید.
Lanham Trademark Act (1946) قانون علائم تجاری لانهام این عمل ثبت و حفاظت از علامت تجاری را فراهم می‌کند.
late majority اکثریت دیر گروه چهارم و بزرگ اتخاذ یک نوآوری.
latent conflict تعارض پنهان وجود شرایط پیشین تعارض.
Latent Semantic Indexing نمایه‌سازی معنایی نهان اِل‌اِس‌آی روشی برای هم‌خوانی دادن کلیدواژه ‌های جستجو بر صفحه به کار می‌رود.
lateral diversification تنوع افقی به واژه ‌ی diversification مراجعه کنید.
launch control راه‌اندازی کنترل فرآیندی که قصد مدیریت و نظارت بر یک محصول جدید را دارد. پیشرفت‌ها و هنجارهای محصول شناسایی شده به طوری‌که اهداف تعیین شده برای محصول بدست آید.
law of comparative advantage قانون مزیت نسبی کشوری که دارای‌ کارایی کمتری است باید در تولید و صدور کالایی تخصص یابد که کشور مزبور در آن دارای مزیت نسبی است و کالایی را وارد کند، که عدم مزیت مطلق بزرگتری دارد(کالایی که دارای عدم مزیت نسبی است).
law of demand قانون تقاضا در صورت ثبات سایر شرایط محصولی که قیمت پائینی دارد بیشتر از محصولی که قیمت بالایی دارد خریداری می‌شود.
law of diminishing marginal utility قانون نزولی بودن مطلوبیت نهایی وضعیتی که در آن با مصرف یک واحد اضافی از یک کالا رضایت کل کاهش می‌یابد، به عبارتی وقتی فردی، از یک کالایی بیشتر استفاده می‌کند از میزان مطلوبیت نهایی وی کاسته می‌شود.
law of diminishing return قانون بازده نزولی پس از یک نقطه‌ی خاص افزایش هر واحد از عامل تولید متغیر کمتر از واحد قبل از آن به کل تولید اضافه خواهد کرد.
law of effect قانون اثر یک اصطلاح از نظریه‌های یادگیری در روانشناسی است بیان کنندهٔ این است که موجود زنده آن واکنش‌‌‌‌هایی را زودتر یاد می‌گیرد که با رضایت خاطر همراه باشد، و آنهایی را که با رنج و ناراحتی توأم بوده یا به‌ دنبال آنها رنج پیدا شود یا دیرتر یاد می‌گیرد و یا اصلاً یاد نمی‌‌‌‌گیرد.
lay-away کنارگذاشتن خرید قسطی کالا به این ترتیب که کالا کنار گذاشته می‌شودو پس از پرداخت همه‌ی قیمت به خریدار تحویل می‌شود.
layout طرح طرح یا نقشهٔ کلی، قالب تبلیغات چاپی است که در آن آثار هنری، عنوان، برند و دیگر عناصر گرافیکی روی صفحه قرار می‌گیرد.
LCL کمتر از یک کانتینر به واژه ‌ی less-than-carload-lot مراجعه کنید.
LCV وسایل نقلیه ترکیبی به واژه ‌ی longer combination vehicle مراجعه کنید.
LDC کشورهای کم توسعه‌یافته به واژه ‌ی United Nations Conference on Trade and Development مراجعه کنید.
lead generation جذب مخاطب هدفمند فرآیند جمع‌آوری و استخراج اطلاعات تماس که منجر به فروش می‌شود.
lead, sales هدایت، فروش پرسش یا ارجاعی در مورد یک فرد یا سازمان که مشتری بالقوه است.
leader pricing قیمت‌گذاری نخست کالاهایی که برای جلب مشتری بیشتر با ضرر فروخته می‌شود، به این امید که بااین کار فروش بقیهٔ محصول را با تفاوت سود بالاتر تشویق کند.
leadership substitute جایگزینی رهبری در تئوری جایگزین های رهبری، ویژگی های فردی، وظیفه ای و سازمانی می توانند نسبت به توانایی رهبر دراثرگذاری بر رضایت و عملکرد زیر دستان برتری داشته باشد. به عبارت دیگر، اگر عوامل معینی وجود داشته باشد فرد می‌تواند بدون هدایت رهبر وظیفه محوله را انجام دهد.
leading برجسته مقدار فضای بین خطوط متن در یک صفحه چاپی.
leading economic indicators شاخص‌های اصلی اقتصادی شاخص‌های اقتصادی که حداکثر و حداقل پیش از مجموع فعالیت‌های اقتصادی است.
leading question سوال تلقینی سوالی شکل یافته که به مخاطب تلقین می‌کند که چگونه باید جواب بدهد.
leadtime زمان انتظار برآورد و پیش‌بینی مدت زمانی که توسط صاحب کالا به دوره خریداضافه می‌شود.
leapfrog routing مسیریابی جهش قورباغه ای روشی برای برنامه‌ریزی تماس‌ها است که طبق آن فروشندگان نیاز دارند با دسته‌ای از مشتریان که در فواصل جغرافیایی نزدیک هستند بیشتر از مشتریانی که در مناطق دورافتاده تماس داشته باشند. هدف از این عمل به حداقل رساندن زمان سفر است.
learned reaction یادگیری براساس نظریه هیلگارد یادگیری، تغییر نسبتا پایدار در رفتار است که بر اثر تجربه در توانایی‌های بالقوه فرد به وجود می‌آید. یادگیری همواره با تغییر مواجه است تغییرات ناشی از یادگیری پایدارند و تغییراتی که پایداری ندارند نمی توان به یادگیری نسبت داد مثل تغییرات ناشی از مواد مخدر، خستگی، هیجانات. یادگیری شامل فعالیت‌هایی از قبیل یادگیری حقایق و مهارت‌ها، برندها، شعر و غیره.
learning curve منحنی یادگیری نموداری که میزان پیشرفت فرد در کسب مهارتها و تواناییهای جدید را بر حسب زمان نشان می‌دهد.
learning decay فروپاشی یادگیری به از بین رفتن حافظه به مرور زمان یا فراموشی یک واکنش آموخته شده می‌گویند.
leasing اجاره قرارداد که از طریق آن صاحب دارایی (موجر) حق استفاده از دارایی را به شخص دیگری (مستاجر) در ازای پرداخت های دوره ای می‌دهد.
least squares regression رگرسیون حداقل مربعات به واژه ‌ی Multiplicative Competitive Interaction model مراجعه کنید.
legal حقوقی چیزی که مجاز است، و یا توسط قانون تحریم نشده و ممنوع نیست.
less-than-carload-lot (LCL) کم‌تر از یک کانتنیر نرخ حمل و نقل، که از محموله بار کامیون کامل به کمتر صدق می کند.
less-than-truckload (LTL) حمل‌و نقل کوچک یک حمل‌ونقل کوچک که به طور معمول کمتر از 10000 حمل توسط حامل‌های رایجش انجام می‌شود.
letter of credit اعتبار اسنادی اعتبار اسنادی تعدی از بانک است که به خریدار و فروشنده داده می شود. تعهد می‌شود که میزان پرداختی خریدار به فروشنده بموقع و با مبلغ صحیح به دست فروشنده خواهد رسید. هرگاه که خریدار قادر به پرداخت مبلغ خرید نباشد، بانک موظف است باقیمانده یا تمام مبلغ خرید را بپردازد.
letters to the editor نامه به سردبیر بخشی از روزنامه که برای پخش افکار عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مکاتباتی که به منظور ارایه نقطه نظر شخصی درباره یک موضوع یا راجع به یک مقاله پژوهشی، با هدف چاپ شدن درمجله، صورت می‌گیرد.
Leverage قدرت نفوذ درجه ای که تغییر در حجم فروش متعاقبا منجر به تغییر در سودعملیاتی و عملکرد مالی یک شرکت می‌شود.
LEXIS لکسیس پایگاه‌داده‌ای که حاوی شاخص مقالات و کارهای مرتبط با مسائل حقوقی است.
libido لیبیدو به واژه ‌‌ی id مراجعه کنید.
Licensed Merchandise کالاهای مجاز کالاهای تولیدشده توسط یک تولیدکننده که دارای مجوز هستند و علامت‌های رسمی روی محصول است.
licensee مجوز تولیدکننده‌ای که مجوز تولید و توزیع کالاهای مجاز را دارد.
licensing (1) مجوز نسبتا ساده است، ارتباطی که یک تولیدکننده را وارد بازارهای جدید می‌کند، حق استفاده از یک فرآیند در بازار جدید شامل حق ثبت اختراع، علامت تجاری و غیره.
licensing (2) مجوز حق استفاده از لوگو و اصطلاحات بر روی محصولات.
life style سبک زندگی به طور کلی، شیوه‌ای که فرد با محیط زیست روانی و جسمی خود سروکار دارد، علاوه بر این توسط برخی نظریه‌پردازان یک کلمه برای توصیف ارزش‌ها، نگرش‌ها و الگوهای رفتاری مصرف‌کننده است.
life style analysis تجزیه و تحلیل سبک زندگی به واژه ‌ی psychographic analysis مراجعه کنید.
life-cycle costs هزینه چرخه عمر هزینه چرخه عمر شامل کل هزینه های صرف شده در طول عمر یک کالا بوده است. هزینه چرخه عمر اغلب برای نشان دادن محصولات با هزینه‌ی اولیه بالاتر هستند.
light equipment تجهیزات سبک محصولات صنعتی که دربرگیرنده مواردی مانندی اره، مته، چرخ، وسایل اندازه‌گیری، ماشین تحریر، ماشین حساب وغیره.
light factory equipment تجهیزات سبک کارخانه به واژه ‌ی equipment مراجعه کنید.
Likert scale مقیاس لیکرت به واژه ‌ی summated rating مراجعه کنید.
liking تمایل به واژه ‌ی AIDA and hierarchy of effects model مراجعه کنید.
limen آستان به واژه ‌ی subliminal perception مراجعه کنید.
limited price variety store قیمت‌های محدود فروشگاه‌های متنوع به واژه ‌ی variety store مراجعه کنید.
limited problem solving (or decision making) حل مسئله محدود(تصمیم‌گیری) یک فرآیند انتخاب مربوط به درجه متوسط تلاش‌های شناختی و رفتاری.
limited promise وعده محدود، گارانتی به واژه ‌ی warranty مراجعه کنید.
limited service خدمات محدود به واژه ‌‌ی (full-service (of retailing مراجعه کنید.
limited-service advertising agency محدوده خدمات آژانس‌های تبلیغاتی یک آژانس تبلیغاتی که در یک زمینه خاصی متخصص است ازجمله پیام‌های تبلیغاتی، برنامه‌ریزی رسانه‌ای.
line authority اختیار صفی اختیارات مدیران نسبت به افرادی که مسئول آن‌ها هستند به منظور دستیابی به اهداف از قبیل استخدام، پاداش، تنزل و غیره.
line extension گسترش خط محصول اقلامی از یک نوع کالا با همان نام تجاری ولی با ویژگی های متفاوت به بازار عرضه می شود.
linear learning model مدل یادگیری خطی یک مدل انتخاب برند با توجه به مناسبت‌های قبلی است، تابع خطی خاص اعمال شده به احتمال انتخاب در دوره های قبلیبستگی دارد که آیا نام تجاری در زمان گذشته مورد علاقه بوده یا نه.
linear programming برنامه‌ریزی خطی به واژه ‌ی advertising models ، mathematical programming و sales force models مراجعه کنید.
line-haul rate نرخ انتقال مستقیم نرخ انتقال که معمولا توسط حامل‌های مشترک انجام می‌شود.
Link Cardinality کاردینالیتی لینک به واژه ‌ی Link Popularity مراجعه کنید.
link checker بررسی لینک ابزار مورد‌استفاده برای چک کردن لینک‌های خراب صفحات وب.
Link Farming بدست آوردن لینک تلاش مصنوعی و قابل ملاحظه برای افزایش محبوبیت لینک.
link popularity محبوبیت لینک اندازه‌گیری کمیت و کیفیت لینک‌هایی که به سایت داده شده‌اند و یکی از معیارهای تعیین رتبه در موتورهای جستجو می‌باشد.
link text متن لینک دار متنی که حاوی لینک باشد.
Linkbait لینک طعمه هر لینکی که کاربر را به کلیک ترغیب می‌کند لینک طعمه گویند.
Linking Profile لینک پروفایل یک لینک پروفایل نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل لینک‌های دریافتی می‌باشد.
linkrot ازبین رفتن لینک معرف زمانی است که url قبلی یک وب‌سایت که قبلا با آن url قابل دسترسی بود از بین برود.
list of key items لیستی از آیتم‌های کلیدی به واژه ‌ی never-out list مراجعه کنید.
list price لیست قیمت قیمت فروش برای یک آیتم قبل از تخفیف یا کاهش در قیمت آن آیتم می‌باشد.
listening گوش‌دادن به واژه ‌ی active listening مراجعه کنید.
listserv لیست سرو سیستم‌های مبتنی بر ایمیل برای حمایت از بحث های گروهی از یک موضوع خاص.
literature search جستجوی ادبیات تحقیق یک جستجو از آمار، مقالات تجاری، مجلات، روزنامه‌ها برای داده‌ها.
LITMUS لیتموس یک مدل برای پیش‌بینی فروش در طول زمان.
living conditions شرایط زندگی به واژه ‌ی census tract مراجعه کنید.
living standard استاندارد زندگی معیاری از مالکیت و توزیع کالاهای مادی در میان اعضای یک جامعه است.
lobbying لابی به فرد یا گروهی که سعی در اعمال نفوذ و پیشبرد دیدگاه خود را داشته باشد را لابی گویند.
local advertising تبلیغات محلی هر گونه تبلیغات یک شرکت، سازمان یا فرد در محدوده جغرافیایی خاص مانند یک شهرستان می‌باشد.
local brand برند محلی 1- برندی که در یک منطقه جغرافیایی نسبتا کوچک و محدود به بازار عرضه می‌شود. 2- (تعریف بازاریابی جهانی) برندی که برای یک بازار ملی خاص توسعه داده می‌شود.
local rate نرخ محلی قیمت تبلیغات در رسانه‌های تبلیغاتی محلی است. روزنامه‌ها، رادیو، ایستگاه‌های تلویزیونی نرخ پائین‌تری از تبلیغات ملی اعلام کرده‌اند.
location affinities شباهت‌های محلی خوشه‌بندی از انواع مشابه و یا مکمل در یک فروشگاه خرده‌فروشی.
log file لاگ فایل یک فایلی که فعالیت‌ها را در یک وب سرور ذخیره می‌کند.
Log File Analysis آنالیز لاگ فایل تجزیه و تحلیل رکوردهای ذخیره شده در یک لاگ فایل می‌باشد، وب‌سرورها همیشه همه عملیات‌شان را در یک لاگ‌فایل ثبت می‌کنند. این لاگ‌فایل‌ها قابل خوانده‌شدن به‌وسیله یک برنامه هستند، می‌توانند داده‌‌هایی درباره محبوبیت یک وب‌سایت فراهم کنند.
logistical cost هزینه‌های لجستیک هزینه های مربوط به خرید، پشتیبانی تولید و توزیع خدمات فیزیکی.
logistical resource planning (LRP) برنامه‌ریزی منابع لجستیک برنامه‌ریزی کلی برای کنترل و نظارت فرآیند لجستیک، بر یکپارچه‌سازی اهداف کلی شرکت با ملزومات لجستیک تاکید دارد.
logistics لجستیک منطقی برای هدایت فرآیند برنامه‌ریزی، تخصیص و کنترل منابع مالی و انسانی می‌باشد. مدیریت لجستیک وظیفه‌دار طراحی، نحوه اجرا، کنترل و افزایش بهره وری کلیه فرایندهای مرتبط با ذخیره‌سازی کالا، ارائه سرویس‌ها و یا اطلاعات مرتبط از محل تولید تانقطه مصرف به طوریکه نیازهای مشتریان را بر آورده سازد، می‌باشد. لجستیک شامل یکپارچه‌سازی اطلاعات، حمل و نقل، موجودی کالا، انبارداری، جابه‌جایی کالا و بسته بندی نیز می‌شود.
logistics manager مدیر لجستیک به واژه ‌‌ی physical distribution manager مراجعه کنید.
logistics model مدل لجستیک به واژه ‌ی distribution models مراجعه کنید.
logistics-related optimization model مدل بهینه‌سازی لجستیک به واژه ‌‌ی distribution models مراجعه کنید.
logit model مدل لاجیت مدلی که متغیرهای پیوسته در آن‌ها حالت چندگزینه‌ای دارد و معرف انتخاب‌های مجزای افراد می‌باشد.
logo لوگو لوگو یک کلمه یا عبارتی برای شناسایی یک سازمان است مانند یک نام تجاری است 2- طرحی گرافیکی است که به عنوان نماد یک سازمان، شرکت یا نام تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Long Tail طولانی عبارت‌های کلیدی با حداقل سه، گاهی 4 یا 5 کلمه است. کلمات کلیدی طولانی معمولا ترافیک کمتری دریافت می‌کنند و بهتر هستند.
longer combination vehicle (LCV) وسیله نقلیه ترکیبی یک کامیونی که دو یا چند کانتینر مخصوص حمل دارد و طولش بزرگتر از طول استاندارد است، در ایالت متحده به بزرگراه‌های خاصی محدود شده‌اند و بحث قابل توجهی در خصوص اثرات زیست محیطی و ایمنی آن‌ها وجود دارد.
longitudinal study مطالعه طولی بررسی نمونه‌ای از عناصر از طریق مشاهدات منظم در یک دوره زمانی معین را مطالعه طولی گویند.
long-range planning برنامه‌ریزی بلندمدت به واژه ‌ی planning مراجعه کنید.
Long-Tailed Keywords کلمات کلیدی طولانی عبارت‌های کلیدی حداقل با 2 یا 3 کلمه کلیدی در آن‌ها.
loop layout چیدمان حلقه‌ای یک نوع چیدمان فروشگاه است، که به صورت راهرویی از ورودی فروشگاه آغاز می‌شود و به شکل دایره، مربع یا مستطیل است و در پایان مشتری را به نقطه آغاز برمی‌گرداند.
loose money پول شل به واژه ‌ی discretionary buying power مراجعه کنید.
loss leader کالایی که با ضرر فروخته می‌شود. کالایی که برای جلب مشتری بیشتر با ضرر فروخته می‌شود.
loss leader pricing کالاهای ارزان این برنامه شامل اقلام زیر قیمت و یا با قیمت های نسبتا پایین برای جذب مشتریان به محل فروش و کسب و کار می‌باشد.
loss prevention department or function بخش پیشگیری از ضرر به واژه ‌ی protection department مراجعه کنید.
love needs نیاز به عشق به واژه ‌ی hierarchy of needs و Maslow’s need hierarchy مراجعه کنید.
low income countries کشورهای کم‌درآمد کشورهای دارای کمترین درآمد سرانه در مقایسه با بقیه جهان ، به طور معمول کشورهای دهک پایین کم درآمد در نظر گرفته می‌شوند.
low involvement consumer behavior درگیری ذهنی پائین مصرف‌کننده در این مورد فعالیت‌های شناختی بسیار کمی در تصمیم‌گیری مصرف‌کننده نقش دارند.
low involvement hierarchy سلسله مراتب مشارکتی کم در مدل سلسله مراتب اثرات، کسب اطلاعات منجر به شکل گیری نگرش های مثبت و خریدمی‌شد اما در این سلسله مراتب روند معکوس شده است و پس از خرید علاقه پدیدار می‌شود.
low-balling درباغ سبز نشاندن یک استراتژی مذاکره است که در آن فروشنده برای جلب مشتری هزینه را کم برآورد می‌کند و بعد از سفارش آن را افزایش می دهد.
lower-class طبقه‌‍‌پائین به واژه ‌ی social class مراجعه کنید.
loyalty وفاداری به واژه ‌ی brand loyalty مراجعه کنید.
LRP LRP به واژه ‌ی logistical resource planning مراجعه کنید.
LTL LTL به واژه ‌ی less-than-truckload مراجعه کنید.
Luce’s Choice Axiom اصل موضوع انتخاب لوس شانس نسبی فرد در انتخاب یک مورد خاص می‌باشد.
عبارت معنی شرح عبارت
municipal market بازارشهرداری به واژه public market مراجعه کنید.
Municipal Marketing بازاریابی شهری واژه ابداع شده توسط IEG برای اشاره به استراتژی های تبلیغاتی ایجاد ارتباط بین یک شرکت برای خدمات و فعالیت های اجتماعی (حمایت‌های مالی از پارک، تفریح، سرگرمی ، کتابخانه ها و غیره)
MXD توسعه استفاده از مخلوط به واژه ‌ی mixed-use development مراجعه کنید.
عبارت معنی شرح عبارت
nonprofit organization سازمان غیرانتفاعی به واژه public service announcement مراجعه کنید.
nonresponse error خطای عدم پاسخگویی یک خطای عدم پاسخگویی که به معنای شکست در جمع آوری اطلاعات از عناصر جمعیت مورد آزمایش که قبلا تعیین و طراحی شده است.
nonsampling error خطای غیرمرتبط به نمونه گیری خطایی که در تحقیق ممکن است رخ دهد و به عمل نمونه گیری مربوط نیست.این نوع خطا ممکن است به دلایلی مثل فهم مسئله، استدلال غلط، تفسیر غلط از پاسخ ها، آمارگیری، محاسبات اشتباه یا خطای فهرست بندی یا کد گذاری یا خطا در گزارش نتایج رخ دهد.
nonselling area بخش غیرفروشگاهی فضایی که از بخش فروش جداست و برای هدایت و کنترل کسب و کار بخش فروشگاهی یا بخش خدمات از راه دور یا بخش انبار و عمده فروشی استفاده می شود که ممکن است شامل بخش ورودی، ویترین، تسهیلات حمل و نقل عمودی،بخش اداری، سیستم تهویه مطبوع، واحد تعویض، کارگاه، کارگاه تعمیر، بخش دریافت وبرچسب زنی و انبار است.
nonselling department واحد غیردرگیر در فروش هر قسمتی از یک فروشگاه که در امر فروش مستقیم کالا درگیر نیست مانند واحد دریافت کالا.
non-signer clause عبارت های غیر اشاره ای اخباری که به منظور تحت تاثیر قرار دادن رسانه ها برای پرداختن به مطلب مورد نظر منتشر می شود.
nonstore retailing خرده فروشی غیرفروشگاهی شکلی از خرده فروشی که ارتباط مصرف کننده خارج از محدوده فروشگاه و از طریق دستگاه اتوماتیک، فروش الکترونیکی، فروش حضوری در خانه یا خرید پستی اتفاق می افتد.
nonverbal communications ارتباطات غیرکلامی بیان غیرزبانی ارتباطات از طریق زبان بدن، فضای بین دو طرف و ظاهر افراد.
norms هنجارها قوانین رفتاری ای که جزئی از ایدئولوژی یک گروه است. هنجارها ارزش های گروه را بازتاب می دهند و رفتارهای مطلوب و نامطلوب را از هم جدا می سازند و و برای رفتارهای مطابق هنجار ها پاداش و برای رفتارهای غیرمطابق مجازات در نظر گرفته می شود.
North American Free Trade Agreement (NAFTA) توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA ) یک توافق بین آمریکا،کانادا و مکزیک برای از میان برداشتن موانع حمل و نقل کالا و خدمات.
not-at-home عدم حضور در خانه یک خطایی در امر نمونه گیری آماری که موقعی رخ می دهد که پاسخوگویان به پرسشنامه و یا مصاحبه هنگام مراجعه مصاحبه گر در خانه حضور ندارند
NPV ارزش خالص کنونی به واژه net present value technique مراجعه کنید.
NTBs موانع غیر گمرکی به واژه non tariff barriers مراجعه کنید.
Nutrition Labeling and Education Act (1990) قانون برچسب زنی و آموزشی مواد غذایی یک قانون ایالتی که که به منظور هر چه دقیق تر و قابل فهم تر شدن اطلاعات غذایی مواد مختلف تصویب شده است.
عبارت معنی شرح عبارت
outshopping خرید بیرونی عملی که در آن ساکنین یک اجتماع به علت بالارفتن قیمت یا عدم دسترسی به بعضی کالا ها برای خرید به یک جامعه بزرگتر مراجعه می کنند. در این وضعیت مصرف کنندگان از یک منطقه دیگر خرید می کنند چون نیازهای آنها در بخش های محلی ارضا نمی شود.
outside salesperson فروشنده بیرون فروشگاهی به واژه field salesperson مراجعه کنید.
over, short, and damage (OSD) اضافه،کمبود و معیوب (OSD) یک اصلاح سنتی در حوزه حمل و نقل وانبارداری که وضعیت موجودی انبار را بیان می کند.بعد از انبارش فیزیکی کالا ممکن است وضعیت ” اضافه” باشد( میزان موجودی خیلی زیاد باشد)، یا کمبود باشد (میزان موجودی کم باشد) و یا معیوب یا آسیب دیده باشد که به معنای غیرقابل استفاده بودن موجودی است. این اصلاحات در مورد محموله دریافت شده توسط خریدار یا یک واسطه نیز به کار می رود. در بعضی سیستم ها نیز به عنوان تعدیل کننده حسابداری محسوب می شوند.
overage اضافه موجودی مقداری از موجودی انبار که بیشتر از مقدار ثبت شده در دفاتر انبارداری است. نقطه مقابل کمبود. در بحث اضافه درآمد نیز کاربرد دارد.
overbought بیش خرید 1. وضعیتی که خریدار بیش از مقدار برنامه ریزی شده در یک دوره عرضه کالا اقدام به خرید می کند.
2. خرید کالا بیش از مقدار تقاضا باشد.
overcoming objections ایرادات مغلوب شده فرآیند کنترل موفقیت آمیز بر دلایل عدم خریدی که توسط مشتریان ذکر می شود
overcoverage error خطای بیش پوشش یک خطای نمونه برداری که به علت تکراری بودن چند عنصر در یک نمونه اتفاق می افتد.
overhead costs هزینه های بالاسری به واژه common costs مراجعه کنید.
overprivileged family خانواده اشرافی خانواده ای که در طبقه بندی اجتماعی میزان درآمدی، فراتر از ضرورت دارند و مسکن، پوشاک، وحمل ونقل آنها فراتر از حد عادی است. خانواده اشرافی علاوه بر مخارج عادی روزانه توانایی خرید وسایل لوکس را دارد و معمولا ادعا می شود که درآمدی 20 الی 30 برابر از طبقه متوسط اجتماعی دارند.
overstored بیش فروشگاه این وضعیت بازار زمانی اتفاق می افتد که یک منطقه جغرافیایی بازار دارای تعدا بیش از حدی فروشگاه باشد و در نتیجه بازگشت سرمایه برای این فروشگاه ها بسیار سخت خواهد بود.
over-the-counter remedies داروهای روی پیشخوان به واژه proprietary drugs مراجعه کنید.
ownership تملک ( مالکیت) به واژه channel flows مراجعه کنید.
ownership utility مطلوبیت تملک به واژه possession utility مراجعه کنید.
عبارت معنی شرح عبارت
purchasing department واحد خرید یک واحد سازمانی که مسئولیت شناسایی نیازهای واحد عملیاتی، شناسایی و انتخاب تامین کنندگان، مذاکره بر سر قیمت و سایر مسائل مرتبط و پیگیری و اطمینان از رسید خرید ها را به عهده دارد.
purchasing manual راهنمای خرید یک سند داخلی که نقش های موجود در روابط بین واحدهای خرید و واحد استفاده و تامین کنندگان را مشخص می کند و اصول آن را به صورت جزئی توضیح داده و روند های مرتبط با خرید را تعیین می کند.
purchasing power قدرت خرید توانایی مصرف کننده در خرید کالا ها وخدمات که از میزان درآمد او ناشی می شود.
purchasing power parity تعدیل قدرت خرید یک اصل اقتصادی که بیان می کند که تغییر ایجاد شده در سطح قیمت های موجود در دو کشور را باید از طریق تنظیم نرخ واحد پولی مبادلاتی، تعدیل کرد.
pure competition رقابت کامل یک مدل بازار که اولا کمترین قیمت تنها عاملی است که باعث می شود خریداران یک عرضه کننده را به دیگری ترجیه دهند، ثانیا میزان عرضه ای که یک فروشنده انفرادی می تواند داشته باشد به اندازه ای کم وناچیز است که نمی تواند تاثیری در قیمت بازار داشته باشد.
Pure Food and Drug Act (1906) قانون غذا و داروی اصیل این قانون جعل و استفاده علامت تجاری دروغین را در فروش بین المللی یا بین ایالتی غذا و دارو منع می کند
purposive sample نمونه هدفمند به واژه judgment sample مراجعه کنید.
Push فشار یا هل دادن تحویل ( فشار دادن ) اطلاعات از جانب سرویس دهنده که بیش از مقدار در خواست شده از طرف کاربر (سرور) صورت می گیرد.
Pointcast معروف ترین سرویس فشار است که اطلاعات را بر اساس حساب کاربری کاربر تحویل می دهد.
push money پاداش ترغیبی پول یا سایر مشوق هایی که از طرف تولید کننده مستقیما به اشخاص خرده فروش پرداخت می شود تا برند آن تولید کننده را در برابر سایر رقبایش تبلیغ کنند. این روش برای ایجاد تاثیر مثبت بر روی خرده فروشی بعضی محصولات خاص یک خط تولید نیز استفاده می شود.
push strategy استراتژی فشار ( هل دادن) 1. ( تعریف توزیع فیزیکی) یک استراتژی تولید که بیشتر از مصرف کننده نهایی به سایر اعضای کانال های توزیع توجه دارد و تولید کننده سعی در جلب دیگر اعضای کانال از طریق مشوق های تجاری، فرایندهای انبارداری و سیاست های قیمت گذاری دارد.
2. (تعریف ترویج فروش) فعالیت های ترویجی و ارتباطی که با استفاده از آنها بازاریاب سعی دارد عمده فروش ها وخرده فروش های کانال های توزیع را برای عرضه و ترویج کالاهای خاصی ترغیب کنید.
PX معاوضه پستی به واژه post exchange مراجعه کنید.
عبارت معنی شرح عبارت
question mark علامت سوال به واژه growth-share matrix مراجعه کنید.
Questionnaire پرسشنامه سندی که برای راهنمایی در مورد سوالات مورد پرسش از پاسخ دهندگان و ترتیب پرسش ها و فهرست بندی جواب های مورد قبول استفاده می شود
quick response (QR) پاسخ سریع یک سیستم مدیریت موجودی محصولات آماده شده که زمانبدی پر کردن موجودی را در فروش روزانه به عهده دارد.تحت این سیستم خرده فروش، میزان موجودی ناب را از طریق تامین مداوم و منظم کالا و در مقادیر کم ، پایدار نگه می دارد.اطلاعات لحظه فروش بین خرده فروش و تامین کننده یا تولید کننده به اشتراک گذاشته می شود تا تحویل کالا به زمان تقاضا نزدیک تر شود.
quick-response delivery system (QR) سیستم تحویل سریع ( تحویل به موقع) سیستمی که برای کاهش زمان تحویل کالا ها طراحی شده است که در نتیجه آن هزینه های انبار داری کاهش می یابد و رضایت مشتری افزایش می یابد و هزینه های توزیع نیز کاهش می یابد.

این روش به نام سیستم مدیریت انبار به موقع نیز شناخته می شود.

quota سهمیه 1. ( تعریف بازاریابی جهانی) یک اصطلاح تجاری که یک محدودیت عددی یا ارزشی برای یک نوع خاصی از کالا در صادرات یا واردات تعیین می کند.

2. (تعریف فروشندگی) سطح مورد نظری از عملکرد یا فعالیت که از یک فروشنده انتظار می رود به آن برسد.

نظر: سهمیه در سنجش های عملکردی مختلفی مانند میزان فروش، حاشیه سود و تعداد حساب های کاربری جدید می تواند به کار گرفته شود.

همچنین در بسیاری از عملکرد های مدیریت فروش مانند پیش بینی فروش، انگیزش فروشندگان و ارزیابی عملکرد آنان نیز می تواند استفاده شود.

quota sample سهمیه ی نمونه یک نمونه غیراحتمالی که به گونه ای انتخاب شده است که نسبت عناصر نمونه مقدار معینی است.
quota-bonus compensation پاداش اضافه حقوق برنامه ای که طبق آن علاوه بر دستمزد اولیه تعین شده یک حقوق پایه و یک حق کمیسیون یا پورسانت به اضای میزان فروش در نظر گرفته می شود.
quotation سهمیه بندی قولی است از طرف یک تامین کننده بالقوه که تعهد می کند کالای مورد نیاز خریدار را در یک دوره مشخص و قیمت مشخص تامین کند. این سهمیه بندی جوابی است به درخواست نیاز خریدار.
عبارت معنی شرح عبارت
routinized choice behavior رفتار انتخاب عادی شده انتخابی که نیاز به تلاش شناختی و رفتاری اندکی دارد.
routinized response behavior رفتار پاسخ گویی عادی شده بعد از تعداد دفعات امتحان کردن یا خرید یک برند، فرایند تصمیم گیری نیاز به تلاش شناختی بسیار کمی دارد و تصمیم گیری بسیار ناچیزی صورت می گیرد و یا اصلا نیاز به تصمیم گیری از بین می رود. در این حالت رفتار عادی و روتین می گردد.
RSS RSS خلاصه غنی شده از سایت یا یک پیوند واقعا ساده. RSS محفف Rich Site Summary است که نوعی قالب XML برای انتشار سرخط و تیتر اخبار بر روی وب است و به عنوان یک پیوند محسوب می شود.
RSS Aggregators RSS جمع کن یک نرم افزار پردازشگر که از خوراک های وب برای بازیابی محتوای منتشر شده در وب مانند وبلاگ ها، پادکست ها، ویلاگ ها و یا وب سایت های رسانه های جمعی استفاده می کنند. ممکن است در مورد موتورهای جستجو این نرم افزارها برای جمع آوری و نمایش کلمات اختصاصی و شخصی سازی شده به کار روند.از این نرم افزارها با عناوین RSS خوان ها،خوراک خوان ها،خوراک جمع کن ها،خبرخوان ها، یا جستجو جمع کن ها نیز یاد می شود.
rule of reason قاعده منطق 1. (تعریف اقتصادی ) اصلی که قانونی بودن یک اقدام تجاری را نشان می دهد. غیرقانونی بودن از طریق شواهد نگران کننده ای که از سوی دولت، رقبا یا مصرف کنندگان ارائه می شود، تعیین می گردد.

2. (تعریف قانونی) استانداردی که بر روی “قانون ضد تجارت ناعادلانه شرمان” اضافه شده و بیان می کند که هر اقدام غیرمنطقی که بازدارنده تجارت باشد ممنوع است و در حالی که قبلا فقط عبارت بازدارنده تجارت مطرح بود. دادگاه ها هنوز در مورد عبارت غبرمنطقی تعریف واحدی ندارند.

rule of thumb قانون سرانگشتی به واژه heuristic مراجعه کنید.
run of network (RON) مدیریت شبکه یک روش خرید تبلیغات که در آن تبلیغ در همه صفحات شبکه نمایش داده می شود.
run of press coupon (ROP) سهمیه مدیریت رسانه نوعی سهمیه تبلیغاتی که در رسانه های چاپی مورد استفاده قرار می گیرد و محل چاپ تبلیغ در اختبار صاحب رسانه است.
run of site (ROS) مدیریت سایت یک روش خرید تبلیغات که در آن تبلیغات در همه صفحات سایت مورد نظر نمایش داده می شود.
runners فروش اصلی سبک و مدلی که به صورت عمده و چندین بار فروخته می شود و تقاضا برای آن زیاد است به ویژه در صنعت مد و لباس.
run-of-press (ROP) مدیریت رسانه جایگذاری تبلیغات در صفحات روزنامه یا مجله در زمانی که کارمندان بخش انتشارات صفحات متعددی را برای چاپ آماده می کنند.در تبلیغات ویژه و اعلاء به این روش عمل نمی شود و صاحب تبلیغ بخش مخصوصی از صفحه را خریداری می کند و مسئولین روزنامه نمی توانند مکان آن را تغییر دهند. ( واژه preprint advertising و run-of press color را نیز مشاهده کنید.)
rural population جمعیت روستایی بخشی از کل جمعیت که در جز مناطق شهری طبقه بندی نمی شود.
عبارت معنی شرح عبارت
Switcher تعویض کنندگان این واژه به یک مصرف کننده ای اطلاق می شود که خریدهای خود را بین دو یا چند برند مختلف به طور متناوب تغییر می دهد.
SWM بیشنیه سازی ارزش دارایی سهام داران به واژه shareholder wealth maximization مراجعه کنید.
SWOT آنالیز SWOT به واژه situation analysis مراجعه کنید.
symbolic interaction تعامل سمبلیک یک تئوری جامعه شناسانه که بر روی شکل گیری خود، از طریق تعامل با سایر افراد تمرکز دارد. از این مفهوم در مورد محصولات نیز می توان کمک گرفت که از تعامل یک محصول با دیگر محصولات برای شکل دهی شخصیت محصول استفاده می شود.
symbolic meaning معنای نمادین معنای روانشناختی و اجتماعی ای که یک محصول برای مصرف کننده دارد و این معانی فراتر از خصوصیات عادی محصول است.
syncratic decision making تصمیم گیری اشتراکی الگویی در تصمیم گیری درون خاونده ای که در آن بیشتر تصمیمات مشترکا توسط هر دو همسر گرفته می شود.
syndicated barter صنف تهاتری به واژه barter مراجعه کنید.
syndicated research تحقیق عمومی در این نوع تحقیق اطلاعات به روشی معمولی جمع آوری و سپس به مشتریانی که علاقه مندند فروخته می شود. ( برای مثال رده بندی های تلویزیون نیلسون )
syndicated supplement ضمیمه های عمومی به واژه supplement مراجعه کنید.
Synectics سینتیکس ( نوعی روش برای حل مسئله) نوعی روش حل مسئله که در آن گروهی از افراد یا عناصر ظاهرا غیر مرتبط به هم، جمع می شوند و برای حل مسئله و یا طرح مسئله تلاش می کنند.
systematic risk ریسک سیستماتیک ( خطر پذیری نظام مند) به واژه beta coefficient مراجعه کنید.
systematic sample نمونه سیستماتیک (نظام مند) یک نمونه احتمالی که در آن هر عنصر kth در یک مجموعه طوری تعیین شده است که پس از هر شروع تصادفی در نمونه وجود داشته باشد.
systems design طراحی سیستم ها به واژه prototype and screening of ideas مراجعه کنید.
systems selling فروش سیستم ها دیدگاهی که هدف آن ایجاد خدماتی بهتر و جلب رضایت مشتری از طریق طراحی مجموعه ای از محصولات به هم وابسته و یکپارچه است، این محصولات از طریق اجرای یک سیستم یکپارچه تولیدی، کنترل موجودی، توزیع و دیگر خدمات امکان پذیر است که هدف آن ارضای نیازهای اصلی مشتری از طریق عملیاتی روان است.
عبارت معنی شرح عبارت
TXT فایل متنی فایل متنی با فرمت .txt
TXT فایل متنی فایل متنی با فرمت
TXT//AD تبلیغات متنی تبلیغات متنی، مانند پیامک های گوشی های همراه
tying clause بند محدود کننده محدودیتی در یک قرار داد که الزام به حفظ قیمت دارد و یا بیان می کند که یک طرف قرارداد حتما باید از طرف دیگر خرید انجام دهد.
type face طرح حروف به هر نوعی از طرح ها یا الگوهای مختلفی از شکل حروف الفبا،اعداد علامت های نگارشی گفته می شود که به صورت سیستماتیک طراحی شده اند. یک فونت اندازه ها وحالت های مختلفی مثل مایل دارد.
Type I error خطای نوع 1 رد کردن یک فرضیه اولیه که مورد آزمون قرار گرفته و رد شده در حالی که درست است. این نوع خطا به نام خطای آلفا نیز نامیده می شود.
type I Fisher-Tippett extreme value distribution نوع 1 توزیع ارزش نهایی فیشر-تیپت به واژه logit model مراجعه کنید.
Type II error خطای نوع دو عدم توانایی در رد کردن فرضیه اولی که مورد آزمون قرار گرفته و نادرست است این نوع خطا خطای بتا نیز نامیده می شود.
type membership عضویت نوعی به واژه stereotype مراجعه کنید.
typesetting تنظیم نوشتار فرایند انتخاب چهره نوشتاری یا انتخاب فونت مناسب و بازتولید سرخط ها و سایر نوشته از نظر اندازه و تنظیم جایگاه نوشته ها در مکان مناسبی از صفحه
عبارت معنی شرح عبارت
UPC کدجهانی محصول به واژه universal product code مراجعه کنید.
UPC bar codes بارکد های UPC به واژه universal product code مراجعه کنید.
upper-class کلاس بالاتر به واژه social class مراجعه کنید.
upturn بازگشت به وضع بهتر به واژه recovery مراجعه کنید.
urban population جمعیت شهری افرادی که در مکانی با ساکنین بیش از 2500 نفر زندگی می کنند و ممکن است یک شهر دهکده، قصبه یا مجتمع هایی ویژه باشد.
urbanized core مرکز و هسته شهری شده به واژه census metropolitan area مراجعه کنید.
URL URL مکان منابع در اینترنت. این اصطلاح معمولا به جای دامنه و آدرس وب نیز استفاده می شود.
Uruguay Round نشست اوروگوئه یک مذاکره چندجانبه بیت اعضای کشورهای GATT که از اواسط 1980تا 1993 در اوروگوئه برگزار می شد.
usability کاربردپذیری این اصلاح به کاربرپسند بودن یک وب سایت و عملکردهای آن اشاره دارد. یک وب سایت با کاربردپذیری خوب به گونه ای طراحی شده است که بازدیدکنندگان می توانند به راحتی به اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کنند و یا عملی را که انتظار دارند به راحتی انجام دهند.
کاربردپذیری بد موجب سردرگمی و ایجاد مشکل برای بازدید کننده می شود. به عنوان مثال انیمیشن های فلش با حجم بالا برای بازدید کنندگانی که با اینترنت کم سرعت دایال آپ متصل هستند، موجب کاربرد پذیری پایینی می شود. درک راحت و مستقیم از بخش های مختلف سایت و متن های راهنمای سایت می تواند در افزایش کاربردپذیری بسیار موثر باشد.
usability testing تست قابلیت استفاده ( کاربردپذیری) یک فاز تحقیقاتی در طراحی و اجرای یک وب سایت که کاربران از لحاظ سهولت استفاده با طرح و نقشه و ناوبری و سایر ویژگی های سایت مورد ارزیابی قرار می گیرند.
use date تاریخ مصرف به واژه open-code dating مراجعه کنید.
use up rate نرخ مصرف حجم یا طول زمانی که یک مصرف کننده نیاز دارد تا از یک موقعیت خرید به موقعیت خرید دیگری مراجعه کند.
Usenet یوزنت صفحات پیغام های اینترنتی هستند که به عنوان گروه های خبری نیز شناخته می شوند.هر صفحه خصوصیت ویژه خود را دارد و ده ها هزار یوزنت وجود دارد که در مورد هر موضوع قابل تصوری فعالیت می کنند. بسیاری از آنها موضوعات تخصصی وحرفه ای را پوشش می دهند ومنابع غنی برای اطلاعات حرفه ای می باشند، بعضی یوزنت های دیگر حاوی مطالب زرد و به درد نخور هستند.
user کاربر به واژه buying roles مراجعه کنید.
User Agent عامل کاربری عامل کاربری به عنوان نرم افزار رویت وب سایت ها، یا همان مرورگر یا اسپایدر شناخته می شوند . معروف ترین عامل های کاربری موزیلا و اینترنت اکسپلورر هستند.
users’ expectations method روش انتظار کاربران روشی برای پیش بینی فروش بر اساس جواب هایی که مصرف کنندگان در مورد انتظارشان از میزان خرید و مصرف محصول می دهند. این روش با نام نیت خریداران نیز شناخته می شود.
USP پیشنهاد منحصر به فرد فروش به واژه unique selling proposition مراجعه کنید.
USPTO سازمان علائم تجاری و مالکیت معنوی ایالات متحده آمریکا مخفف عبارت United States Patent & Trademark Office ( سازمان علائم تجاری و مالکیت معنوی ایالات متحده آمریکا)
utilitarian function of attitudes کاربرد سودگرایانه ی گرایش ها به واژه instrumental function of attitudes مراجعه کنید.
utilitarian reference group influence تاثیر سودگرایانه گروه مرجع ها زیر بار رفتن یک فرد در برابر انتظارات درک شده از دیگران برای بدست آوردن پاداش یا دوری از تنبیه
Utility سودمندى 1. (تعریف عمومی) وضعیت یا حالت مفید بودن

2. (تعریف اقتصادی) سودمندس که مصرف کننده از خرید تصاحب واستفاده محصول بدست می آورد.

عبارت معنی شرح عبارت
vertical market بازار عمودی وضعیتی که در آن یک محصول صنعتی فقط توسط یک یا تعداد بسیار محدودی از صنایع یا گروه های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. بازار بسیار باریک و محدود است ولی عمق زیادی دارد و این به معنای این است که بیشتر مشتریان به کالای مورد نظر نیاز دارند.
vertical marketing system سیستم بازاریابی عمودی 1. (تعریف مرتبط با کانال توزیع) سیستمی از کانال ها که به صورت افقی هماهنگ شده و به صورت عمودی چیده می شوند و به صورت حرفه ای مدیریت شده و از یک مرکز واحد برای رسیدن به عملکرد اقتصادی بهینه و حداکثر تاثیر بازار به کار گرفته می شود. سه نوع سیستم بازاریابی عمودی وجود دارد: سیستم بازاریابی عمودی،سیستم بازاریابی عمودی قراردادی و سیستم بازاریابی عمودی مشارکتی.
2. (تعریف مرتبط با توزیع فیزیکی) رابطه کانالی بین دو یا چند کارخانه که به صورت طولانی مدت و متقابل شکل می گیرد.
vertical marketing system competition رقابت سیستم های بازاریابی عمودی رقابت بین دو سیستم بازاریابی عمودی رقیب با هم. به عنوان مثال سیستم بازاریابی عمودی شرکت جنرال موتورز و شرکت فورد موتور.
vertical merger ادغام عمودی به هم پیوستن یا ترکیب دو یا تعداد بیشتری شرکت در مراحل مختلفی از تولید یا فرایند بازاریابی، مانند به هم پیوستن IBM که تولید کننده کامپیوتر است با intel که تولید کننده ریز پردازنده است.
Vertical Portal/Vortal درگاه عمودی/ سایت اختصاصی نوعی موتور جستجو که بر روی بخش یا صنعت خاصی تمرکز دارد.این نوع موتورهای جستجوی عمودی که Vortal هم خوانده می شوند فهرست های بسیار ویژه ای دارند و نتایج محدود تری نسبت به موتورهای جستجوی معمولی فراهم می کنند.
vertical price-fixing تثبیت قیمت عمودی تبانی بین بازاریابان در سطوح مختلف کانال های توزیع برای تعیین قیمت برای یک محصول.
vertical restraint محدودیت های عمودی آرایشی که بین کارخانجات سطوح مختلف تولید یا زنجیره توزیع، وجود دارد و محدودیتی برای امکان خرید و فروش یا فروش مجدد برای هر عضو ایجاد می کند.
vertical restriction انحصار عمودی به واژه vertical restraint مراجعه کنید.
vertical structure of the sales organization ساختار عمودی سازمان های فروش یک نوع رتبه بندی که رده های مدیریتی اجازه دخالت در بخش های خاصی از مدیریت فروش را دارند.این ساختار امکان یکپارچگی و هدایت بهتر فعالیت های فروش را در یک کارخانه فراهم می کند
Verticals عمودی ها ( اتحادیه ) یک رده عمودی، مجموعه ای از کسب وکارهای ویژه یا یک طبقه خاصی است مانند بیمه، خودرو یا گردشگری. جستجو بر اساس رده باعث می شود که جستجوی هدف گذاری شده بهتر و فرصت های پرداخت به ازای هر کلیک برای طبقه خاصی از کسب و کارها داشته باشیم.
vicarious learning یادگیری جانشینی تغییری در رفتار فردی که در اثر مشاهده رفتار دیگران و نتایج آن رفتار، به وجود می آید.
VICS استاندارهای ارتباط بین سازمانی داوطلبانه به واژه voluntary inter-industry communications standard مراجعه کنید.
Vidale-Wolfe model مدل ویدل-ولف یک مدل اقتصاد سنجی که نرخ تغییرات فروش را به صورت تابعی از نرخ هزینه های تبلیغات بیان می کند. این اثر ذکرشده تبلیغات معمولا به همراه اصطلاح فروش تلف شده به کار می رود.( Vidale and Wolfe 1957). این مدل موجب می شود که اثر تبلیغات در برابر فروش تلف شده، متفاوت باشد.
video news release (VNR) انتشار اخبار ویدئویی یک ابزار عمومی که برای انتشار داستان های خبری تلویزونی طراحی شده است. متخصصین تبلیغات اخبار 60 الی 90 ثانبه ای را برای انتشار در نوارهای ویدئویی آماده می کنند که می توان بعدا در از طریق ایستگاه های تلویزیونی نیز انتشار داده شود. این نوع اخبار کمی حرفه ای تر از کلیپ های خبری هستند.
videotex retailing خرده فروشی متن تصویری یک سیستم تعاملی الکترونیکی که در آن خرده فروش از طریق سیستم های تلویزیونی کابلی یا خط تلفن اطلاعاتی متنی یا گرافیکی را برای مصرف کنندگان ارسال می کند.
viral marketing بازاریابی ویروسی یک پدیده بازاریابی که انتقال یک پیام بازار یابی تسهیل و مردم را تشویق به انتقال آن می کند.علت نامگذاری بازاریابی ویروسی این است که مردم وقتی در معرض پیام های دیگران قرار می گیرند مانند انتقال یک بیماری یا ویروس آن را به سایرین منتقل می کنند.
Virtual Signage علامت مجازی افزودن یک علامت و نشان به صورت الکترونیکی به یک برنامه تلویزیونی به طوری که در رویداد واقعی آن علامت وجود نداشته است.
Virus ویروس برنامه هایی هستند که می توانند بر روی رایانه یا شبکه شما از روی اینترنت دانلود شوند. بعضی از این برنامه ها آسیب زا هستند وبعضی ها برای نابودی سیستم های شما برنامه ریزی می شوند و بعضی ها فایل ها را تخریب نرم افزار ها را از کار می اندازند. این برنامه ها شوخی ندارند و باید مراقب بود و از برنامه های ضد ویروس استفاده کرد استفاده از آنها فقط چند دقیقه در روز زمان می گیرند اما این محافظت کار ارزشمندی است.
Vision چشم انداز یک راهنمای کلی که طبیعت یک کسب و کار را به صورت روشن مشخص می کند و اهداف و نیت های آن را برای آینده مشخص می کند. این قصد ونیت ها بر مبنای باورهای مدیران از امکانات محیط و تصور آنها از آینده کسب وکار استوار است.

این چشم انداز ویژگی های زیر را دارد

1.        با درک عمیق وآگاهانه از کسب و کار و شناخت از عوامل آینده ساز نوشته شده باشد.

2.         از طریق همکاری و اشتراک گروهی بوجود آمده باشد.

3.         ایجاد اشتیاق به رقابت و پیروزی در کل سازمان کند.

4.         افراد سازمان را در جهت اتخاذ استراتژی ها و تاکتیک های صحیح و اثر بخش ترغیب و تقویت کند.

visual front ویترین بصری یک نوع طراحی برای ویترین فروشگاه ها که هیچ گونه مانع دیداری بین داخل و خارج فروشگاه وجود ندارد.
visual merchandising عرضه کالای بصری وضعیتی که در آن از برچسب های اطلاعات، علائم توضیحی، و نمایشگرهایی که توسط خود مشتری قابل مشاهده هستند استفاده می شود و نیازی به وجود فروشنده برای ارائه اطلاعات نیست.
visual system of stock control سیستم بصری کنترل موجودی روشی برای کنترل میزان موجودی کالای به وسیله روش مشاهده سیستماتیک که از ثبت آماری در آن استفاده نمی شود.
Vlog وبلاگ ویدئویی ویلاک یک وبلاگ ویدئویی است.
VNR انتشار اخبار ویدئویی به واژه video news release مراجعه کنید.
voice pitch analysis تحلیل زیر و بمی صدا نوعی آزمایش تحلیلی برای آزمودن تغییرات فرکانس نسبی صدای انسان که در اثر برانگیختگی های روانی ایجاد می شود.
volume projections پیش بینی حجم پیش بینی تقاضا این امکان را به بازاریاب می دهد تا تا با نمونه برداری از نیاز مشتریان از طریق پرسشنامه و مطالعات بازار بتواند فروش محصول را پیش بینی کند. بازاریاب برای پایه ریزی این پیش بینی باید بتواند تخمین بزند که چه تعداد مشتری محصول جدید را امتحان خواهند کرد و هر چند وقت یک بار دوباره دست به خرید خواهند زد.
voluntary chain زنجیره داوطلبی به واژه voluntary group مراجعه کنید
voluntary group گروه داوطلبانه یک نوع سیستم بازاریابی عمودی که در آن یک عمده فروش ،چندین خرده فروش مستقل خود را در قالب یک گروه داوطلبانه به هم پیوند می دهد و مجموعه کاملی از خدمات را به اعضای این گروه ارائه می هد که می تواند شامل تبلیغات متمرکز و ترویج های متمرکز، مکان یابی و چیدمان فروشگاه، آموزش و تامین مالی و کمک های حسابداری به آنان باشد.
voluntary inter-industry communications standard استاندارد ارتباطات بین صنعتی داوطلبانه یک استاندارد ارتباطاتی که توسط یک صنعت عرضه کننده عمده کالا اتخاذ شده و برای تبادل الکترونیکی اطلاعات بین فروشنده و خریدار استفاده می شود.
volunter directory فهرست راهنمای داوطلبانه یک فهرست راهنمای تحت وب که توسط نویسندگان داوطلبی که بدون دستمزد کار می کنند اداره می شود.
عبارت معنی شرح عبارت
wagon distributor توزیع کننده کامیونی عمده فروشی که اجناسش را توسط کامیونی که فروشندگان راننده آن را حمل می کنند پخش می کند. نیازهای خرده فروشان با استفاده از تماس های تلفنی از قبل بررسی می شود و سپس توسط کامیون به محل حمل می شود. این روش تا حدودی قدیمی شده است.
want book کتاب در خواست ها 1. اطلاعات جمع آوری شده توسط فروشندگان خرده فروش که درخواست های مشتریان را ثبت می کنند.
2. دفترچه ای که کارمندان فروشگاه درخواست های مشتریان را که در در موجودی اجناس وجود ندارند در آن ثبت می کنند.
want slip لیست نیازها لیستی که فروشنده ها در آن درخواست های مشتریان را که نمی توانند از موجودی اجناس تامین کنند یادداشت می کنند.
wants نیاز ها آرزو ها، احتیاجات ، هوس ها و درخواست یا انتظارات انسان
warehouse انبار مکان فیزیکی که عمدتا برای ذخیره کالاها به منظور فروش یا انتقال به سایر کانال های بازاریابی استفاده می شود.
warehouse club کلوپ انباری به واژه wholesale club مراجعه کنید
warehouse receipts رسید انبار رسیدی که هر انبار عمومی برای صاحب کالایی که انبار کرده است صادر می کند.
warehouse retailing انبار خرده فروشی خرده فروشی کلاهای مخصوصی مانند خوار و بار ، سخت افزارها، وسایل و تجهیزات خانگی و… در فضای بزرگ فروشگاهی انبار مانند. در این مکان ها معمولا اجاره ها پایین اند و ساختمان های مجزا امکانات کمی دارند و بسیاری از کارها را خود مشتریان انجام میدهند.
warehouse store انبار فروشگاهی یک خرده فروش با قیمت های پایین که کالاهایش را بدون توجه به مسائل جزئی و در فضایی انبار مانند به فروش می رساند.
warehouse, automated انبار کردن اوتوماتیک فضایی که در آن از ماشین آلاتی مانند تسمه نقاله ، دستگاه سورت ( مرتب سازی )، سیستم های ذخیره خودکار و سایر تجهیزات برای تسریع فرایند دریافت و جابجایی و انتقال محصولات در درون فضای انبار استفاده می شود.
warehouse, bonded انبار تضمینی انباری که در برابر از بین رفتن کالا ها و خسارت ها تضمین می دهد.
warehouse, chain store انبار زنجیره ای شرکتی که با خرده فروش هایی با شعبه های گسترده همکاری می کند و به منظور مونتاژ یا توزیع کالاها و یا همکاری در سایر فعالیت های عمده فروشی برای فروشگاه های سازمان های مختلف انجام وظیفه می کند.
warehouse, contract قرار داد انبار قراردادی که طی آن کاربران انبار با یک طرف سوم برای انجام امور مربوط به مدیریت و جابجایی و امورات دیگر در یک دوره زمانی مشخص قرار داد می بندند و معمولا این قرار دادها یکساله یا بیشتر است.
warehouse, field زمین انبار مکانی فیزیکی که برای انبار کردن و جابجایی کالاها از از محل تولید به سایر اعضای کانال توزیع استفاده می شود.
warehouse, private انبار خصوصی یک انبار خصوصی یا شراکتی که توسط خریدار یا فروشنده محصول اداره می شود و ممکن است برای انبار مواد خام اولیه، کالاهای در دست تولید یا کالاهای ساخته شده و آماده حمل استفاده شود
Warehouse , public انبار عمومی 1 .(تعریف توزیع فیزیکی) مکانی است استیجاری برای استفاده هر کسب و کاری که نیاز به انبار و جابجایی کالا دارد. این انبارهای عمومی معمولا به صورت ماهانه قرار داد می بندند و که شامل هزینه انبار و جا به جایی و دریافت کالا ها می شود.
2. ( تعریف خرده فروشی) مکانی معمولا با مالکیت خصوصی که مالک کالاهایی که انبار می کند نمی شود و رسید هایی برای تضمین امانت هایی که نگه داری می کند صادر می کند.
Warranty وارانتی یک بیانه و تعهدی است از طرف تولید کننده برای مشتری که بیان می کند کالایی که برای فروش عرضه شده است اهداف ادعا شده را برآورده می کند. این تعهد ذکر می کند اگر محصول به هر دلیلی پایین تر از انتظار کار کند ویا معیوب باشد که فروشنده چه وظیفه ای خواهد داشت. طبق بند مگنوسون-موس از قانون وارانتی کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، این تعهد می تواند هم به شکل تضمین کامل یا به شکل محدود و فقط چند قدم اصلاحی را شامل شود. همچنین این وارانتی می تواند به صورت شفاهی یا کتبی بیان شود و یا حتی بدون بیان و فقط اجرا شود و همچنین این تعهد ممکن است محدودیت زمانی داشته باشد.
Way bill بارنامه مدرک رسمی حمل و نقل که نشان دهنده نام شرکت حمل کننده، مسیر حمل، نشانی گیرنده، توضیحات محصول، هزینه حمل و وزن محصول است.
weak product محصول ضعیف عبارتی که به به محصولی که در پایین چرخه عمر محصول قرار دارد اطلاق می شود. این عبارت به محصولاتی با ارزش بازار کم و محصولاتی که انتظار می رود خیلی سریع از مقبولیت بیافتند نیز اطلاق می شود.
wealth دارائی 1.        کلیه چیزهایی که یک ملت مالک آن است و دارای ارزش اقتصادی است.

2.        مجموع ثروت و مایملک جنس های با ارزش اقتصادی که یک فرد دارد.

Wearout دلزدگی وضعیت بی توجهی و یا دلزدگی که در اثر مشاهده بیش از حد یک تبلیغ در مخاطبان و یا بازار هدف ایجاد می شود.
Web 2. 0 وب 2 عبارتی که به نسل دوم خدمات تحت وب اشاره می کند.این سرویس ها شامل ابزارهایی هستند که امکان همکاری افراد و اشتراک گذاری اطلاعات را در در سایت هایی مثل شبکه های اجتماعی ، ویکی ها و شبکه های ارتباطاتی و فولکسونومی ها ( نوعی ایجاد ترند توسط تگ کردن) را فراهم می کند.
Web analytics تحلیل وب استفاده از متریک ها و معیار های وب برای استخراج اطلاعات تحلیلی کسب و کار
Web browser مرورگر وب یک برنامه نرم افزاری که امکان مرور و جستجوی شیکه وب جهانی را فراهم می کند.اینترنت اکسپلولر یکی از معمول ترین این مرورگرهاست مرورگرهای دیگری مانند Netscape بو چند مرورگر دیگر نیز در حال رقابت با آن هستند.
Web design طراحی وب انتخاب و طراحی و تنظیم ابزاراهای در دسترس برای ایجاد ظاهر و ساختار یک صفحه وب .
Web directory فهرست راهنمای وب یک لیست طبقه بندی شده و مرتب شده ای از وب سایت ها
Web Forwarding ارسال وب ( وب فورواردینگ ) وب فورواردینگ امکان ارسال دوباره بر روی فایل .htaccess موجود بر روی یک سرور جداگانه فراهم می کند .
Web metrics متریک های وب هر عددی که معیاری برای سنجش و ارزیابی تاثیر گذاری یک کمپین بازاریابی اینترنتی در اختیار قرار می دهد.
این اعداد می تواند نشان دهنده تعداد بازدید کنندگان منحصر به فرد، تعداد بازدید ها از سایت، تعداد بازگشت بازدید کنندگان، طول زمان بازدید، نرخ گفتگو با کمپین و … باشد.
Web page صفحه ی وب یک سند HTML در وب که به همراه چندین صفحه وب دیگر یک وب سایت را تشکیل میدهد.
Web Server Logs ثبت وقایع سرویس دهنده وب بسیاری از سرویس دهنده های وب و پکیج های نرم افزاری خوب یک آماری از کلمات جستجوی کاربران سایت را نگه داری می کنند. این آمار ها به صورت یک فایل متنی حجیم که فابل ثبت وقایع نامیده می شود و می تواند در توسعه و پالایش لیست کلمات کلیدی کمپین های PPC استفاده شود.
Web site وب سایت مجموعه ای از صفحات دیجیتالی متصل به هم که در اینترنت قابل دسترس هستند و اطلاعاتی را در مورد شرکت ها، سازمان ها ، حوادث و افراد در اختیار قرار می دهد.
Web site traffic ترافیک وب سایت عددی که تعداد بازدید کنندگانی که یک وب سایت جذب می کند را نشان می دهد.
Web site usability کاربردپذیری وب سایت سهولت استفاده کاربرانی که وب سایت را بازدید می کنند.
Web Sponsorship حامی شدن در وب (اسپانسری در وب ) خرید حق استفاده از فرصت های تبلیغاتی موجود در یک وب سایت که می تواند شامل ایجاد ارتباطات یکپارچه و یا برندینگ باشد.
Web TV تلویزیون اینترنتی دستگاههای جدید تلویزیونی که امکان استفاده از اینترنت را بدون استفاده از کامپیوتر به کاربران می دهند.تکنولوژی های مدرنی مانند شبکه تبلیغاتی PPC امکان استفاده از رسانه های مدرن با تکنولوژی بالا را به کاربران می هند.
Webb-Pomerene Association انجمن وب – پامرن انجمنی که متعلق به تولید کنندگان آمریکاست و تویط آنها اداره و حمایت می شود و به صورت ویژه در زمینه مبادلات تجاری فعالیت می کند و قانونی مخصوصی وجود دارد که برخی معافیت ها واستثنائاتی را در مورد تجارت به اعضای این انجمن اعطا میکند تا از بعضی قوانین اتحادیه تبعیت نکنند.
Weber’s law قانون وبر این قانون بیان می کند که که خریداران و یا استفاده کنندگان یک محصول بیشتر به به تفاوت های نسبی آن با محصول با محصولات دیگر توجه می کنند تا ویژگی های ذاتی یک محصول.
Webmaster وب مستر ( مسئول وب ) فردی که موظف به مدیریت وب سایت یک شرکت یا سازمان است و کار طراحی نقشه سایت، کد نویسی ، طراحی ظاهر و ویرایش و افزودن محتوا و همچنین اطمینان از کارکردن لینک های موجود را بر عهده دارد.علاوه بر این وی کار رصد و هدایت و بعضا پاسخگویی به ایمیل های دریافت شده را نیز به عهده دارد.
Website وب سایت به واژه Web site مراجعه کنید
weeks’ supply method of stock planning روش تامین هفتگی برای برنامه ریزی انبار روشی برای برنامه ریزی موجودی انبار که در یک برنامه ریزی برای تعداد معینی از هفته ها انجام می شود. در استفاده از این روش اینطور فرض می شود که گردش موجودی انبار می تواند در طی یک فصل فروش ثابت نگه داشته شود و در نتیجه مقدار موجودی خارج شده از انبار در یک نسبت معینی با فروش مورد انتظار باقی می ماند.
What-if-analysis تحلیل “چه می شود اگر” به واژه decision support system مراجعه کنید.
Wheel of Consumer Analysis چرخه تحلیل مشتری یک مدل ساده از عوامل کلیدی است برای درک رفتار مصرف کننده و راهنمایی است برای تدوین استراتژی بازاریابی.
این مدل شامل سه بخش است : احساس و شناخت –رفتار و محیط
wheel of retailing theory تئوری چرخه خرده فروشی یک تئوری است در مورد تغییر روش کار خرده فروش ها که توضیح می دهد چگونه خرده فروشان چگونه در طی چرخه عمرشان یک سیرتکاملی را میتوانند طی کنند.
Wheeler Lea Act (1938) قانون ویلر لی این قانون که به عنوان متمم قانون کمیسیون تجارت فدرال آمریکا تصویب شده است یک تبصره به بند 5 این قانون که در مورد روش های ناعادلانه در رقابت تجاری است اضافه کرده که به موجب آن ” هر اقدام یا عمل ناعادلانه و فریبکارانه در تجارت غیر قانونی است ” . این قاون برای حمایت از مصرف کنندگان و رقبای تجاری به تصویب رسیده است.
white goods لوازم خانگی بزرگ 1. وسایل بزرگ آشپزخانه مانند لباسشویی و یخچال 2. ملافه و سایر لوازم خواب
whois نوعی ابزار اینترنتی برای ثبت اطلاعات ابزاری است برای ذخیره اطلاعات عضویت در مورد دامنه های سطح دو.
wholesale club انجمن عمده فروشی یک عمده فروش یا خرده فروش که تعداد محدودی محصول را با خدمات خاصی و در قیمت پایینی فقط به اعضای انجمن می فروشد تا آنها آن را بفروش برسانند. بعضی اوقات به این انجمن انجمن انبار نیز می گویند. واژه closed-door discount house را نیز ببینید.
wholesale distributor توزیع کننده عمده به واژه wholesale merchant مراجعه کنید.
wholesale establishment شرکت عمده فروش محل فیزیکی مشخصی که در آن عمدتا به کارهای مرتبط با بازاریابی می پردازند که شامل عملیات های مبادلاتی و توزیعی در سطح عمده است.
wholesale market center بازار عمده فروش ها مجموعه متمرکزی از دفاتر فروش یا نمایشگاه های محصولات در یک فضای بزرگ که به صورت یک شهر کوچک می باشد و یا در قسمتی از شهر واقع می شود. بعضی مواقع در این بازارها امکانات تولیدی هم در کنار دفاتر فروش وجود دارد.
wholesale merchant بازرگان عمده فروش شرکتی که عمدتا به کار خرید و فروش کالاها در بازارهای داخلی می پردازد و کار عمده فروشی انجام میدهد.
wholesale price index (WPI) لیست قیمت عمده فروش یک مقیاس نسبی برای تعیین قیمت میانگین کالاهایی که به صورت عمده در بازار آمریکا فروخته می شوند و این لیست قیمت ها توسط دولت آمریکا ثبت و نگه داری می شود.
wholesaler عمده فروش یک شرکت بازرگانی که در امر خرید، انبار و توزیع و حمل فیزیکی محصولات در حجم انبوه فعالیت می کند و سپس آنها را در حجم های کوچک تر به خرده فروشان یا شرکت های صنعتی می فروشد.
wholesaler sponsored cooperative شراکت و همکاری از طریق حامی شدن عمده فروش گونه ای سیستم بازاریابی که با در آن عمده فروش طرف قرار داد با شرکت خرده فروش به عنوان حامی آن عمل می کند و این عمل نوعی ادغام رو به جلو یا عمودی محسوب می شود و خرده فروش از مزایای این سیستم در اثر همکاری با عمده فروش بهره می برد.
wholesaling عمده فروشی به کلیه تراکنش هایی که خریدار به قصد انتفاع مالی و یا انجام کسب و کار محصولی را خرید می کند، عمده فروشی ، خریدهای جزئی از خرده فروش ها را که به قصد استفاده در یک کسب و کار را شامل نمی شود.
Widget ویجت یک افزونه آنلاین برای وب سات یا صفحات وب یا دسکتاپ. ویجت ها شامل محتواهای شخصی سازی شده یا نرم افزارهای انتخاب شده ای توسط کاربر هستند .
Wiki ویکی ( نوعی وب سایت و نرم افزار) یک برنامه تحت وب که به کاربران اجازه می دهد تا محتوا اضافه کنند مانند انجمن های اینترنتی همچنین این امکان را به کاربران می دهد که محتوای ایجاد شده را ویرایش کنند. همچنین به نرم افزارهایی که امکان ایجاد چنین وب سایت هایی را فراهم می کنند نیز ویکی گفته می شود.
Wikipedia ویکیپدیا یک پروژه دانش نامه رایگان چند زبانه و بر مبنای وب.ویکیپدیا با همکاری داوطلبانی از سراسر دنیا نوشته می شود و به جز تعداد معدودی از مقالات همه آنها قابل ویرایش و اصلاح توسط عموم افرادی است که به اینترنت دسترسی دارند که به سادگی و با کلیک روی گزینه ویرایش امکان پذیر است .ویکیپدیا در سال 2001 ایجاد شده و نام “ویکیپدیا ” یک واژه ترکیبی از ویکی به معنای نوعی وب سایت اشتراکی و اینسایکلوپدیا به معنای دانش نامه است.
will-call رزرو کالا به نوعی سفارش توسط مشتری گفته می شود که قبل از زمان تحویل توسط وی سفارش داده می شود. همان رزرو کالا.
willingness to recommend تمایل به توصیه تمایل به توصیه یک معیاری است که با رضایت مشتری ارتباط نزدیک دارد. وقتی یک مشتری از محصول راضی باشد ممکن است آن را به دوستان ، آشنایان و یا همکارانش توصیه کند. این تمایل به توصیه یکی از قدرتمندترین دست آورهای بازارایابی است.
win-win negotiation مذاکره برد-برد یک نوعی از از مذاکره که هر دو طرف سعی دارند به توافقی برسند که منافع هر دو طرف برآورده شود.
WOM دهان به دهان ( کلامی ) به واژه word-of-mouth communication مراجعه کنید
Wool Products Labeling Act (1939) برچسب زنی روی کالاهای دارای پرز و پشم عملی که توسط FTC (کمیسیون بازرگانی فدرال ) معرفی شد و الزام می کند که بر روی کالاهای دارای پشم و پرز هستند برچسبی زده شود تا میزان و درصد استفاده از انواع پشم که می تواند به شکل پشم جدید، پشم کهنه فرآوری شده و یا سایر مواد فیبری یا سایر مواد پرکننده باشد را نشان دهد.
word association تداعی کلمات یک پرسشنامه که شامل تعدادی کلمه است و از پرسشگر خواسته می شود تا اولین کلمه ای که به ذهنش می رسد را بنویسد .
word association test آزمون تداعی کلمات به واژه projective technique مراجعه کنید.
Word Count تعداد کلمات (واژه شمار ) تعداد کل کلمات موجود در یک سند وب
Wordmark لوگوتایپ یک شکل حالت داده شده از اسم یک برند که همان کارایی نماد آن برند را دارد.
(word-of-mouth communication (WOM ارتباط دهان به دهان 1. (تعریف مرتبط با رفتار مصرف کننده ) به زمانی گفته می شود که افراد اطلاعاتشان را در مورد یک کالا یا راههای ترویج یک کالا با دوستان شان به اشتراک می گذارند. 2. به اطلاعاتی که توسط افرادی غیر از حامیان یک محصول منتشر می شوند این افراد می توانند شامل مصرف کنندگان یا سایر افراد باشند.به عنوان مثال یک مصرف کننده می تواند در مورد قیمت مناسب یک محصول با دوستش صحبت کند. تحقیقات نشان داده است که احتمال منفی بودن این نوع ارتباط بیشتر از مثبت بودن آن است.
word-of-mouth promotion ترویج کلامی ( دهان به دهان ) به واژه promotion و word-of-mouth مراجعه کنید.
workable competition رقابت عملی یک مدل اقتصادی از بازار که رقابت کمتر از حالت رقابت کامل است اما به اندازه ای هست که خریداران انتخاب های متفاوتی داشته باشند.
working-class کلاس کاری به واژه social class مراجعه کنید.
workload analysis تحلیل بارکاری یک رویه که در آن تعداد نیروی کار لازم برای پوشش فروش یک منطقه بعد از در نظر گرفتن تعداد شعب مورد نیاز و فروش تخمینی آن منطقه ، ارزیابی می شود. در این بررسی تماس های مورد نیاز، مدت زمان هر تماس و تعداد تخمینی تماس های بدون فروش و زمان نیاز برای رفت وآمد نیز در نظر گرفته می شود.
workroom فضای کاری – کارگاه یک واحد خدماتی مانند خیاطی ، تولیدی پارچه ، یا تعمیر مبل یا کارگاه فرش
World Bank بانک جهانی به واژه International Bank for Reconstruction Development مراجعه کنید.
world organization سازمان جهانی به واژه geocentric orientation مراجعه کنید.
World Wide Web شبکه جهانی وب بخشی از اینترنت که شامل شبکه ای از صفحات وب متصل به هم است و این جنبه ای از اینترنت است که برای کاربران بیشتر ملموس است.
WPI فهرست قیمت عمده فروشی به واژه wholesale price index مراجعه کنید
WYSIWYG نوعی ویرایشگر مخفف عبارت What you see is what you get که نوعی ویرایشگر برای ایجاد صفحات وب است
عبارت معنی شرح عبارت
xml Extensible Markup Language مخفف (Extensible Markup Language ) که یک نوع زبان داده رسانی است.
XML Feeds خوراک های XML یک شکلی از سرویس های تضمینی که با استفاده از آن موتورهای جستجو اطلاعات مورد نیاز خود را از وب سایت تبلیغ کننده و از طریق XML تغذیه می کنند و دیگر نیازی به جستجوی اطلاعات صفحات متعدد نخواهد بود. بازاریابان برای معرفی صفحات خود هزینه ای را بابت استفاده از اسناد مبتنی بر XML برای نمایش در سایت تبلیغ کننده میدهند که باعث ایندکس شدن صفحات در موتورهای جستجویی که بر مبنای جستجوی عنکبوتی کارمی کنند می شود.تبلیغ کنندگان هزینه هایی را به صورت سالانه و بر مبنای تعداد URL یا CPC پرداخت می کنند و از نظر دوره های جستجو توسط موتورهای جستجو تضمین می شوند. رسانه های جدیدی مانند گرافیکی و ویدئویی و صوتی برای این سرویس های تضمینی به تازگی معرفی شده است.
XML Maps نقشه های xml نقشه های XML لینک های مخصوص و قالب بندی شده ای به صفحات سایت هستند. ولی آنها هرگز جایگزین نقشه های HTML نمی شوند.
عبارت معنی شرح عبارت
yield management مدیریت عایدی عمل قیمت گذاری برای حداکثر کردن میزان سود دریافتی به ازای هر واحد فروخته شده. این عمل معمولا در قیمت گذاری خطوط هواپیمایی ، هتل ها و سایر کالاهای فاسد شدنی کاربرد دارد.
young single stage مرحله جوان مجرد به واژه family life cycle مراجعه کنید.
عبارت معنی شرح عبارت
Zapping جلو زدن فیلم به عمل تغییر کانال تلویزیونی در هنگام پخش تبلیغات گفته می شود. متخصصین تبلیغات نگران این قضیه هستند که این عمل مخاطبان ، ممکن است به اثرگذاری تبلیغات آنها تاثیر منفی بگذارد اما هنوز میزان تاثیر آن کاملا مشخص نشده است.
zero defects خطای صفر به وضعیتی گفته می شود که یک مجموعه از محصول بدون عیب و ایراد تولید می شود. این حالت بیشتر یک تئوری است تا یک وضعیت عملی و به عنوان یک وضعیت مرجع استفاده می شود. در صنایع مهمی مانند ساخت فضاپیما ، سرم سازی ، ضرب سکه و … به دنبال رسیدن به این وضعیت هستند.
zero order model مدل مرتبه صفر یک مدل احتمالی که در آن احتمال وقوع هر خروجی در هر زمان مشخص، رابطه ای با خروجی های گذشته ی فرآیند ندارد.
این نوع مدل ها اغلب در توضیح رفتارهای انتخاب برند و یا الگوهای پخش رسانه ای استفاده می شود( لیلین و کاتلر 1983). شواهد تجربی زیادی درستی این مدل را در رفتارهای انتخاب برند تایید کرده اند این شواهد توسط بس ، گیوون ، کالوانی ، ریبستین و رایت در سال 1984 ارائه شده اند.
zero population growth رشد جمعیت صفر به واژه replacement level fertility مراجعه کنید.
Zine مجلات عمومی مجله هایی که به جای انتشار کاغذی بیشتر به شکل دیجیتالی منتشر می شوند بعضی ها حالت عمومی دارند وبعضی ها موضعات عجیب و غریب و تقریبا هر موضوعی را پوشش می دهند.
zip code کدپستی یک سیستم طبقه بندی جفرافیایی که توسط دولت آمریکا ایجاد شده و برای توزیع نامه های پستی استفاده می شود که شامل یک کد عددی 5 الی 9 رقمی است.
zipping جلو زدن فیلم عمل جلو زدن تبلیغات تجاری توسط بیننده در حین تماشای ویدئو های ضیط شده بر روی نوارهای یا سی دی های ویدئویی .
متخصصین تبلیغات در مورد اثر منفی این عمل بر تاثیر گذاری تبلیغات نگران هستند اما تا کنون میزان و درستی این اثر منفی بررسی و شناخته نشده است.این واقع اگر بتوان از امکان اجرای جلو زدن توسط بیننده در هنگام شروع تبلیغات جلوگیری کرد شاید ببینده توجه بیشتری به تبلیغات بکند.
zone in transition منطقه گذار به واژه concentric zone theory مراجعه کنید.
zone of better residences منطقه بهترین سکونت گاه به واژه concentric zone theory مراجعه کنید.
(zone of rate freedom (ZORF منطقه نرخ آزادی منطقه ای که در آن هر فرد شاغل می تواند بدون وجود اقدامات مدیریتی و تنظیم کننده پیشرف یا تنزل کند.
zone of working persons’ homes به واژه concentric zone theory مراجعه کنید. به واژه concentric zone theory مراجعه کنید.
zone pricing قیمت گذاری منطقه ای هزینه ارسال که بر اساس هزینه محصول به اضافه هزینه متوسط حمل به قسمت های مختلف یک ناحیه محاسبه می شود ( همان هزینه ارسال یک منطقه جغرافیایی).
zoning منطقه بندی 1. (تعریف خرده فروشی ) نظام نامه ساخت و ساز و استفاده از ساختمان ها در مناطق مختلف شهری 2. (تعریف مرتبط با فروش) روشی برای برنامه ریزی و زمان بندی که تماس های فروش را بین مناطق مختلف تقسیم می کند تا فروشندگان در زمان های مشخص تماس بگیرند.
ZORF به واژه zone of rate freedom مراجعه کنید . به واژه zone of rate freedom مراجعه کنید .
ZPG به واژه replacement level fertility مراجعه کنید. به واژه replacement level fertility مراجعه کنید.

منبع:

سایت مدیریت

(مرجع علوم بازرگانی و بازاریابی)

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید