خانه / رویدادهای مدیریتی / ابزار و فناوری های نوین / ده موضوع مهم و داغ در فناوری اطلاعات

ده موضوع مهم و داغ در فناوری اطلاعات

۱۰ موضوع مهم و داغ در فناوری اطلاعات

 

مدیران اجرایی در حوزه فناوری اطلاعات باید بر روی ۱۰ موضوع زیر در ماه های آینده متمرکز شوند، چراکه این موضوعات از مهم ترین موضوعات مطروحه در زمینه فناوری اطلاعات می باشد:

 

  1. شبکه های نرم افزاری تعریف شده (SDN): شبکه های نرم افزاری تعریف شده (SDN) موضوع بزرگ و چالش برانگیزی در سالیان اخیر بوده است. SDN مجموعه ای از ابزارهای مدیریت است که شما را قادر به مجازی سازی زیر ساخت های شبکه بدون توجه به سوئیچ ها و روترها می نماید. در واقع یک لایه در بالای تجهیزات فیزیکی قرار می گیرد با این حال اختلافات بسیاری بر سر این شبکه وجود دارد مثلا مباحثی در مجازی سازی و یا تغییر مقیاس و معماری مطرح می باشد.

 

  1. مرکز داده نرم افزاری تعریف شده (SDDC): همراه با شبکه های SDN، مباحث دیگری هم چون Software – defined data center (SDDC) نیز مطرح می شوند. SDDC از SDN ها موضوعی مبهم تر است چرا که به استفاده از SDN به همراه تکنولوژی های ابری (Cloud) متمرکز می باشد.

 

  1. ابر (Cloud): ابر یک موضوع خیلی مهم در صنعت IT بوده و یک شوک بزرگ به رد وبدل کردن اطلاعات وارد کرده است. از ابرهای خصوصی به ابرهای عمومی، امکانات و منافع و هم چنین مشکلات و موانع متفاوت هستند. در این زمینه اطلاعات جدید و قابل بحث فراوانی وجود دارد.

 

  1. نرم افزار های ارائه دهنده سرویس (Software as a Service): SaaS موضوع دیگری است که در سالیان اخیر مطرح گردیده است و به همراه PaaS به عنوان یک زیر ساخت برای سرویس دهی مطرح شده اند. فروشندگان SaaS به دنبال برنامه ریزی های برای تغییرات گسترده در آینده می باشند.

 

  1. تحرک (Mobility): با تصویب استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac موضوع انتقال اطلاعات به صورت سیار (بی سیم) بار دیگر داغ گردید. انواع شبکه های بی سیم امروزه وجود دارند و این شبکه ها به دنبال افزایش سرعت می باشند. مدیریت زیر ساخت های بی سیم خود دارای مباحث نظارتی و توسعه ای متعدد و متفاوت می باشد که می تواند یک زمینه مناسب برای محققین باشد.

 

  1. تکنولوژی BYOD (Bring your Own Device): موضوع BYOD مدت ها در مباحث بین محققین مطرح بوده است. در واقع BYOD به کارمندان یک شرکت اجازه می دهد تا از تجهیزات اختصاصی خود در دسترسی به منابع شبکه در محل کار خود بدون آن که اطلاعات حساس و مهم شرکت لو برود، استفاده کنند. در این تکنولوژی از رمزنگاری و تصدیق هویت کاربر و تصدیق هویت شبکه به صورت گسترده ای استفاده می شود.

 

  1. اینترنت اشیا (IOT): همان طور که در BYOD نگرانی های درباره دسترسی فضای اینترنت به اطلاعات داخلی شرکت ها و افراد وجود دارد در IOT نیز این نگرانی ها وجود دارد. هر دستگاهی که به اینترنت متصل می شود از جمله انواع حسگرها، تجهیزات پزشکی و … می توانند به راحتی در خطر تهدیدات امنیتی باشند. داشتن تجهیزات هوشمند باعث کارآیی کاربران آن ها می شود مثلا تصو ر کنید که شما از آچار و یا پیچ گوشتی هوشمند برای بست یک پیچ استفاده کنید و امکان هرز شدن پیچ به علت فشار پیش از حد وجود نخواهد داشت. پس اینترنت اشیا از مباحث جدید و داغ فضای فناوری اطلاعات می باشد.

 

  1. آدرس IPv6: همه ما شنیده ایم که در آینده آن خواهد آمد. تقریبا همه ما سالیان سال از آدرس IPv4 استفاده کرده ایم. با این حال بسیاری از سیستم های مدرن از IPv6 پشتیبانی می کنند و برای برقراری ارتباط ترجیح می دهند که از آن استفاده کنند. بنابراین نیاز است که شبکه های خود را به سمت استفاده از IPv6 سوق دهیم و مفاهیم و مباحث مرتبط با آن را فرا گیریم.

 

  1. داده های حجیم (Big Data): یکی دیگر از عناوین داغ این روزهای دنیای فناوری اطلاعات مفاهیم داده های بزرگ می باشد. داده های حجیم جمع آوری شده درباره یک موضوع خاص، می تواند در مدل سازی و پیش بینی مباحث مختلف استفاده شود. داده های بزرگ در نرم افزارهای CRM و سوابق پزشکی (EMR) ها بسیار پر کاربرد خواهد بود.

 

  1. مدیریت فناوری اطلاعات: کنفرانس های فناوری اطلاعات بدون جلساتی آموزشی برای مدیران ارشد این حوزه بدون هدف خواهد بود. بنابراین مباحث مدیریت فناوری اطلاعات همواره مورد توجه خواهد بود و انتظارات بسیار زیادی درباره این حوزه وجود دارد.

 

منبع: http://www.techrepublic.com

دیدگاهتان را بنویسید