خانه / رویدادهای مدیریتی / قوانین و بخشنامه ها / نکات قانون کار برای کارکنان و کارفرمایان

نکات قانون کار برای کارکنان و کارفرمایان

اهمیت قانون کار در مدیریت منابع انسانی

بر اساس متون رشته مدیریت منابع انسانی، ایجاد ساختار سازگار با قوانین کار و اشتغال یکی از امور بااهمیت واحد منابع انسانی در هر سازمانی به شمار می رود. در واقع نداشتن شناخت کافی نسبت به اصول اولیه در قانون کار جمهوری اسلامی ایران می تواند تبعات حقوقی مختلفی را در شغل ایجاد نماید که تا سال ها گریبانگیر کارکنان یا کارفرمایان باشد. فارغ از ایرادات و اشکالاتی که قانون کار ایران دارد و در نقدها و مطالب مختلف کاملا آشکار شده است؛ اما با این نواقص نیز؛ آگاهی از قانون کار برای هر دو گروه زیر اهمیت خواهد داشت:

  • کارفرمایان: عدم اطلاع، همچنین عدم تبعیت از قوانین توسط کارفرمایان، می‌تواند به نقض مقررات و متعاقب آن شکایات یا طرح دعوا توسط کارگران (کارکنان) از کارفرمایان بر اساس شیوه‌های اشتغال ناعادلانه، شرایط نامساعد کاری و نارضایتی عمومی از شرایط کاری منجر شود، که می‌تواند بر بهره وری و در نهایت سودآوری سازمان یا شرکت تأثیر بگذارد. لذا کارکنان دپارتمان منابع انسانی بایستی از قوانین اشتغال مانند “قانون حقوق مدنی”، “قانون استانداردهای کار منصفانه “، “قانون ملی روابط کاری” و بسیاری دیگر از قوانین و مقررات مطلع باشند.
  • کارکنان: از طرف دیگر عدم شناخت کارکنان از قوانین کار، منجر به عقد قراردادهای ناکارآمد، نداشتن امنیت شغلی، پرداخت های غیرمتعارف، نداشتن حقوق اولیه کار، عدم بیمه، استثمار شغلی و … را در پی داشته باشد. لذا کارکنان صرفاً با این استدلال که کار با شرایط بد از بیکاری بهتر است؛ نباید خود را درگیر شرایط نامساعد کاری کرده به گونه ای که کارراهه و آینده شغلی خود را به خطر اندازند. به ویژه حین استخدام، اگر قرارداد فرم مربوط به سازمان یا شرکت به آن ها ارایه شد بایستی اولا با دقت مطالعه نموده و با قانون کار تطبیق دهند و ثانیاً موارد چالش برانگیز را حل نمایند.

در این بخش یک کتاب جامع توسط سایت مدیریت از سوالات رایج در مورد قانون کار آماده شده است که می توانید pdf آن را به طور رایگان از لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود کتاب مرجع سوالات قانون کار

در ادامه نیز لینک دانلود کتاب قانون کار مربوط به رشته های درسی فنى وحرفه اى و کاردانش به صورت pdf ارایه شده است.

دانلود کتاب قانون کار شاخه فنی حرفه ای و کاردانش

این مطلب به روزرسانی می گردد

منبع:

سایت مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید